Szymon Bogdanowicz

0

Szymon Bogdanowicz

Przedstaw się, ile masz lat, czym się zajmujesz, od ilu lat masz wyłonioną stomię?

Nazywam się Szymon Bogdanowicz, pracuję jako kierowca. Stomię miałem wyłonioną w maju 2018 roku.

Jaki był powód wyłonienia? Jaki to jest rodzaj stomii? Czy jest to przetoka czasowa czy na stałe?

Ileostomię mam z powodu choroby Leśniowskiego- Crohna, a dokładniej z powodu komplikacji po operacji resekcji jelita. Lekarze  wyłonili ją na kilka miesięcy, jednak zdecydowałem się nie podejmować ryzyka zespolenia.

Jesteś ojcem. Ojcem – stomikiem. To główny temat naszej rozmowy. Powiedz ile masz dzieci, w jakim są wieku?

Mam jednego syna. Oliwier ma rok i 8 miesięcy.

Przejdźmy do meritum. Miesiąc temu- z okazji Dnia Matki rozmawiałam z Kobietami, które, chorując na jelita, zdecydowały się na macierzyństwo. Ich decyzja wiąże się z ciążą, porodem, połogiem. Dużo rzadziej o chęć posiadania potomstwa pyta się Panów z wyłonioną stomią. Bardzo interesuje nas Wasz – męski punkt widzenia. Jak decyzję o rodzicielstwie podejmuje mężczyzna z wyłonioną stomią? Czy możesz porównać ją do sytuacji Swoich w pełni zdrowych kolegów?

Stomia w niczym mi  nie przeszkadza, jednak podejmując decyzję o zostaniu ojcem myślałem o tym, że jest wiele przypadków, gdy dzieci chorują na to samo co rodzice, tego obawiałem się najbardziej. Myślałem również o tym, że chorując przewlekle, podczas zaostrzenia choroby mogę być “ciężarem” dla rodziny. Jednak pojawienie  się Oliwiera dało mi  taką  dodatkową siłę, że zapomniałem o chorobie.

Kobiety dużo czasu poświęcały na opowieść o swoich partnerach. O tym, jak oni zapatrywali się na chęć zostania mamą przez partnerki z wyłonioną stomią czy zbiornikiem j-pouch? A jak było u Was? Co mówiła na ten ważny temat Twoja partnerka?

Moja partnerka wiedziała o mojej chorobie i o stomii jeszcze długo przed tym, jak zaczęliśmy być parą. Od zawsze traktowała mnie jak zdrowego człowieka. Na początku naszego związku  często pytała o moją dietę i pilnowała, żebym nie zapomniał wziąć leków. Stomia nie była dla nas problemem.

Jeśli zapytałam o reakcję partnerek i wasze rozmowy na ten temat, pozwolę sobie na jeszcze bardziej osobiste, wręcz intymne pytanie. Prokreacja to akt seksualny. Czy zgodziłbyś się powiedzieć nam trochę o…. seksie mężczyzny stomika? Jak to wygląda od strony kobiecej wiem i jeśli ktoś zapyta – mogę odpowiedzieć. A Ty? Uchylisz drzwi do sypialni?

Nie widzę żadnej różnicy w seksie bez worka i z workiem na brzuchu. Stomia w niczym  nam nie przeszkadza. Jedynie pilnuję zawsze, aby worek był opróżniony.

Prokreacja to absolutny początek w byciu Tatą. Czy mógłbyś nam opowiedzieć o dalszym ciągu? Czym dla Ciebie  jest ojcostwo? Za jakiego ojca się uważasz? Co w tej roli wychodzi Ci najlepiej, a co najsłabiej?

Ojcostwo dla mnie  coś zupełnie nowego. Uczę się wszystkiego, na pewno popełniam wiele błędów ale staram się z całych sił być dobrym tatą. Najlepiej wychodzi mi zabawa 🙂 bo sam jestem jak duże dziecko. A najsłabiej… chyba przewijanie, to zadanie zdecydowanie najlepiej wychodzi mojej partnerce 🙂

Czy na koniec chciałbyś coś przekazać Panom-Torbaczom, którzy dopiero są przed tą decyzją?

Trochę ponad półtora roku bycia tatą to chyba za krótko żeby napisać coś więcej. Kocham mojego syna nad życie. Ojcostwo dopełniło moje życie. Czuję się szczęśliwym mężczyzną, partnerem i ojcem.

Rozmowa: Mirela Bornikowska z Szymon Bogdanowicz
Sesja zdjęciowa: Agnieszka Biegun Przybysz

Czerwiec 2022

Pozostałe nowości