Wykluczenie społeczne stomików jest faktem. Faktem jest też to, że ze stomią można żyć normalnie. I właśnie przywrócenie stomikom wiary w ten fakt jest naszą myślą przewodnią i motorem wszystkich naszych działań.
Stomia nie jest wyborem. Jest za to często efektem nieludzko trudnych decyzji i kompromisów. Zdarza się też, że jej wyłonienie następuje bez wcześniejszych konsultacji z pacjentem, który zupełnie się tego nie spodziewając, budzi się po operacji ze stomijnym woreczkiem na brzuchu.
Choć stomia umożliwia dalsze życie i bardzo często przywraca jego jakość, przez wielu stomików traktowana jest w kategorii krzywdy, kary i końca tego, co było dobre. Takie podejście nierzadko ugruntowuje zamknięta postawa społeczeństwa, które nie znając tematu stomii, neguje go i odrzuca. Tak, jak i samych stomików, potęgując tym samym ich poczucie osamotnienia i wyobcowania.
Wyłonienie stomii jest operacją ratującą życie. Sama stomia zaś – tej operacji efektem. Innymi słowy,
W żadnym wypadku nie powinna być więc wstydem, piętnem czy symbolem społecznej samotności. A tym właśnie często jest.
Wykluczenie społeczne stomików powodowane jest nie tyle niechęcią do nich - jako ludzi, co strachem przed nieznaną, nierozumianą innością, jaką wciąż dla wielu jest stomia. I to właśnie niewiedza - nieznajomość tematu stomii powoduje daleko posuniętą ostrożność i rezerwę wobec stomików. Dlatego wszystkimi dostępnymi środkami dążymy do tego, aby społeczeństwo dowiedziało się i zrozumiało, że życie ze stomią nie tylko jest możliwe, ale także może być pełne i satysfakcjonujące.
Edukujemy, prowadzimy rozmowy – bezpośrednie i za pośrednictwem mediów społecznościowych, dzielimy się wiedzą na spotkaniach, wspólnych wyjściach w plener i kawowych pogaduchach.
Organizujemy pikniki stomików, bale stomików, wyjścia w góry i na wodne atrakcje. Nie zapominamy też o naszych dzieciach i młodzieży, organizując dla nich rok rocznie integracyjne kolonie, na których spotykają się i spędzają wspólnie czas - zarówno stomicy, jak i dzieci bez woreczków.
Mamy swój funpage na facebooku, profil na instagramie, blog, kanał na YouTube, kwartalnik oraz grupę wsparcia.
Warto dodać, że edukujemy nie tylko przez integrację i zabawę. Robimy to także za pomocą mediów społecznościowych oraz szkoleń na żywo - w szkołach, przedszkolach, szpitalach i podczas medycznych eventów.
Organizujemy warsztaty i spotkania edukacyjne. Prowadzimy też kampanie społeczne mające na celu ukazanie, że za stomią stoi konkretny człowiek – ze swoimi marzeniami, pasjami i codziennymi wyzwaniami.
Na co dzień pracujemy z osobami z wyłonioną stomią. Współpracujemy z ich rodzinami i przyjaciółmi, a także z profesjonalistami, którzy pomagają nam pomagać.
Naszym celem nadrzędnym jest przełamanie tabu, jakie przez lata narosło wokół tematu stomii. Wierzymy w moc wiedzy – ale też w moc empatii. Dlatego właśnie, łączymy obie te składowe i - przez edukację i równoczesne bycie obok - budujemy mosty, a nie mury, zakopujemy przepaści i odkłamujemy stereotypy. Tłumaczymy i pokazujemy na przykładach, że stomicy to zwykli ludzie chcący żyć zwykłym życiem. To nauczyciele, kierowcy, bariści, kelnerki, motocykliści, uczniowie, studentki, trenerki fitness, fryzjerki, barberzy, kucharze i ludzie, których znamy z widzenia. Stomia nie czyni ich innymi. Innymi czyni ich ludzkie niezrozumienie. I właśnie takiemu podejściu chcemy przeciwdziałać.
Nasza fundacja to przestrzeń, gdzie każdy może znaleźć wsparcie, zrozumienie i praktyczne porady, jak żyć pełnią życia, niezależnie od rodzaju stomii. Zawsze mamy też czas i przestrzeń dla osób chcących zrozumieć stomię, by wesprzeć w tym temacie kogoś dla siebie ważnego.
W naszej społeczności nikt nie pozostaje sam. Dzielimy się historiami sukcesów, pomagamy w zrozumieniu medycznego aspektu stomii oraz oferujemy psychologiczne wsparcie, które jest tak ważne w procesie adaptacji do nowej rzeczywistości.
Wierzymy, że razem możemy zbudować świat, w którym stomia jest tylko jednym z wielu aspektów życia, a nie jego definicją.
Dołącz do nas, wspieraj, ucz się i pomóż nam budować społeczeństwo wolne od uprzedzeń i stygmatyzacji, za to pełne empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka.
zwłaszcza, że stomia, choć nie jest zaraźliwa, przytrafić się może każdemu. Warto więc wiedzieć o niej więcej.
STOMAlife to przestrzeń, w której tworzymy lepsze jutro dla osób ze stomią, pokazując, że w życiu - w dobrym życiu, najważniejsze są: otwarty umysł i wzajemna pomoc, a nie, nieistotne bariery.
Jeśli tu trafiłaś, droga Czytelniczko, jeśli czytasz te słowa, szanowny Czytelniku, to wiedz, że jesteś w dobrym miejscu. Usiądź, rozgość się i powiedz nam, jak możemy Ci pomóc.
Misja Fundacji STOMAlifeNaszą misją jest zwiększanie akceptacji społecznej stomików i poprawa jakości życia osób żyjących ze stomią. Dążymy do tego poprzez szeroko zakrojoną edukację społeczeństwa, obalanie mitów o stomii oraz promowanie integracji osób z wyłonioną stomią. |
Nasza działalność opiera się na wspieraniu, edukowaniu i łączeniu ludzi.
Stomia, dla wielu stomików, a także ich bliskich nierzadko jest wielkim wyzwaniem. I, co zawsze podkreślamy z mocą, nikt nie musi zmagać się z nim sam. Jesteśmy tu po to, by być obok wszystkich tych, którzy w temacie stomii potrzebują zarówno wiedzy jak i mentalnego wsparcia.
Cele Fundacji STOMAlife
Cyklicznie organizujemy warsztaty i seminaria edukacyjne na temat życia ze stomią dla pacjentów, ich rodzin oraz szerokiego grona odbiorców. Naszym celem jest szerzenie prawdziwej, rzetelnej wiedzy o stomii i życiu z nią, rozwiewanie mitów i obaw z nią związanych oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia.
Stworzyliśmy platformy wsparcia online, oferujące dostęp do porad specjalistów, psychologów, a także umożliwiające wymianę doświadczeń między osobami ze stomią. Działamy też poza internetem, spotykając się ze stomikami i organizując imprezy integracyjne, podczas których mogą oni zobaczyć, że to „nowe życie” nie musi być życiem smutnym i samotnym.
Regularnie wydajemy poradniki na temat różnych aspektów życia ze stomią oraz nasz kwartalnik "Po Prostu Żyj".
Prowadzimy social media oraz internetową grupę wsparcia.
Stworzyliśmy także Ogólnopolski Projekt Wolontaryjny "Bratnia Dusza", w ramach którego wolontariuszami są zarówno osoby bez stomii, jak i – sami stomicy. Bierzemy również aktywny udział w konferencjach medycznych i społecznych na temat zdrowia.
Organizujemy liczne wydarzenia integracyjne, takie jak pikniki, kolonie, wycieczki, bale, imprezy tematyczne a także spotkania przy kawie, które odbywają się cyklicznie w różnych częściach Polski. Wszystkie te inicjatywy mają na celu budowanie silnej, wspierającej się wzajemnie społeczności osób stomijnych oraz ich rodzin i przyjaciół.
Prowadzimy kampanie społeczne w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Naszym celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat stomii, przełamywanie tabu z nią związanego jak również - odkłamywanie narosłych wokół niej stereotypów. Promujemy również sukcesy i osiągnięcia osób ze stomią.
Przez realizację tych celów, Fundacja STOMAlife pragnie stworzyć otwarte, empatyczne i wszechstronnie wspierające środowisko, w którym osoby ze stomią mogą prowadzić pełne, aktywne życie, nie obawiając się stygmatyzacji, niezrozumienia i wykluczenia.
POL-ILKO powstało w 1987 r. w Poznaniu. Obecnie posiada 20 oddziałów regionalnych i kilka klubówpolilko w całej Polsce. Organizacja jest stowarzyszona w Europejskim (EOA) oraz Światowym Stowarzyszeniu Stomijnym (IOA).
Celami Towarzystwa są ochrona i promocja zdrowia w zakresie przypadków nowotworów układu pokarmowego, a w szczególności sposobów ich leczenia poprzez wyłonienie stomii, promocja i organizacja wolontariatu do wzajemnego niesienia pomocy i wsparcia na rzecz osób ze stomią oraz podejmowanie działań zmierzających do osiągnięcia pełni aktywności życiowej stomików. Do zadań Towarzystwa należy także budzenie i pogłębianie wrażliwości społecznej różnych środowisk na problemy osób posiadających stomię i propagowanie idei niesienia pomocy tym osobom.
„J-elita” powstało w maju 2005 roku. Jest członkiem EFCCA – Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Crohna i Colitis Ulcerosa, która zrzesza Stowarzyszenia z 27 krajów europejskich.
Organizacja skupia osoby chore, rodziców dzieci chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego – Crohna lub mikroskopowe zapalenie jelita. Do zadań Towarzystwa należy walka o lepszą refundację leków, dostęp do nowoczesnego leczenia, szerszy dostęp do leczenia żywieniowego oraz szybszą diagnostykę i łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów.
Fundacja ustanowiona w 2008 r., zajmuje się kwestiami związanymi leczeniem chorób przewlekłych. Do jej głównych celów należy działanie na rzecz podniesienia poziomu naukowego i klinicznego w zakresie nowoczesnych metod leczenia chorób przewlekłych i udostępnianie postępów w tej dziedzinie polskim lekarzom i pielęgniarkom.
Fundacja działa na rzecz zwiększenia dostępności do metod nowoczesnego leczenia chorób przewlekłych oraz upowszechnia wiedzę o nowoczesnych metodach leczenia chorób przewlekłych
Już w XVIII wieku John i William Salt założyli firmę, której głównym celem była troska o dobro pacjenta. Od ponad dwustu lat ta tradycja jest kontynuowana. Dziś Salts Healthcare jest jedną z najstarszych rodzinnych firm w Wielkiej Brytanii wspierającą pacjentów stomijnych na całym świecie, oferując im najnowocześniejsze produkty stomijne o najwyższej jakości. Wnosząc tradycyjne rodzinne wartości do wszystkich swych działań firma Salts Healthcare uzyskała opinię przyjaznego, ukierunkowanego na potrzeby pacjenta producenta produktów stomijnych.