Podstawy opieki nad pacjentem ze stomią jelitową – bezpłatny kurs dokształcający dla pielęgniarek, położnych, opiekunów medycznych, pacjentów oraz ich rodzin.
Szkolenie składa się z trzech części:
Część I. Stomia – podstawowe informacje
- Definicja stomii
- Najczęstsze przyczyny wyłonienia stomii
- Kryteria podziału stomii jelitowych oraz podstawowe rodzaje stomii
- kolostomia
- ileostomia
- urostomia
- Sprzęt stomijny i akcesoria do pielęgnacji skóry wokół stomii
- rodzaje i typy worków stomijnych
- dobór sprzętu stomijnego
- technika zakładania i wymiany sprzętu stomijnego
- dodatkowe akcesoria do pielęgnacji stomii
Część II. Edukacja pacjenta stomijnego
- Pielęgnacja skóry wokół stomii
- Najczęstsze problemy w zaopatrywaniu stomii i powikłania pooperacyjne
-
- życie ze stomią
- aktywność fizyczna pacjentów stomijnych
- problemy osób ze stomią: podróżowanie, aktywność zawodowa, życie intymne, odżywianie
- zasady refundacji sprzętu i sposób załatwienia formalności
- towarzystwa, organizacje i poradnie stomijne
Część III. Test sprawdzający wiedzę
Opinie o szkoleniu
-
Dotarcie do informacji na temat stomii i stomików ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia osób z wyłonioną stomią. Trzeba zrobić wszystko, aby przestał to być w naszym kraju wstydliwy temat tabu, bardzo niemedialny. Wszelkiego rodzaju informacje, kampanie społeczne takie jak STOMAlife są bardzo potrzebne! A e-learningowy kurs „Podstawy opieki nad pacjentem ze stomią jelitową”, przygotowany przez firmę SALTS oraz KORA Centrum Szkoleń to świetne narzędzie, które pozwala w łatwy i wygodny sposób zdobyć wiedzę o tym jak edukować pacjenta i jego rodzinę. Znając problematykę zagadnienia oraz pojawiające się problemy i wątpliwości, łatwiej będzie personelowi medycznemu przygotować pacjenta do życia ze stomią.
Prof. dr hab. n. med. Wiesław Tarnowski – Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym im prof. W Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
-
Kursy stomijne są niezbędnym elementem szkolenia pielęgniarek/położnych, lekarzy. Najważniejszym wsparciem dla pacjenta oprócz rodziny powinna być pielęgniarka. Jest najbliżej pacjenta i spędza z Nim najwięcej czasu. Niestety w Polsce poziom wiedzy na temat stomii jest niezadowalający. W Czechach, gdy zachorował Vaclav Havel, o chorobie usłyszał cały kraj, dzieci uczyły się o stomii na lekcjach biologii. W Polsce nie mówi się otwarcie o stomii. W związku z powyższym wyrażam swoje uznanie i dziękuję KORA Centrum Szkoleń oraz firmie SALTS, że stworzyły pielęgniarkom możliwość bezpłatnego odbycia kursu stomijnego.
Agnieszka Wołowicz – pielęgniarka stomijna z Samodzielnego Szpitala Klinicznego im prof. W Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
-
Podeszłam do kursu e-learningowego „Podstawy opieki nad pacjentem ze stomią jelitową” z pewną rezerwą. Nie spodziewałam się, że kurs internetowy i w dodatku bezpłatny, może mieć taką ciekawą formę i zawierać tyle merytorycznych treści. Ten kurs to świetne przygotowanie do obcowania z pacjentem, to wiedza i umiejętność niesienia fachowej pomocy osobom ze stomią, która przecież ratuje im życie.
Z podziękowaniem, Krystyna Bacewicz, pielęgniarka z Gołdapi, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego