Z inicjatywy organizatorów kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” osoby ze stomią mogą otrzymać kartę stomika. Jej posiadanie ma ułatwić stomikom funkcjonowanie w problematycznych sytuacjach, na przykład podczas kontroli granicznych i odpraw lotniczych.

Aby otrzymać kartę i zaświadczenie medyczne wystarczy wysłać wiadomość na adres biuro@stomalife.pl lub adres pocztowy ul. Karola Dickensa 27 lok 27 02-382 Warszawa.

Karta jest także dostępna w punktach konsultacyjno-szkoleniowych „STOMAlife. Odkryj stomię” oraz regionalnych oddziałach POL-ILKO.

Karta stomika posiada wygodny format, dzięki czemu z łatwością można nosić ją w portfelu czy kieszeni. Do karty dołączane jest zaświadczenie medyczne, z którym stomik musi udać się do lekarza prowadzącego (lekarza POZ), w celu poświadczenia przez niego faktu posiadania stomii.

wzór karty stomika, strona 1
wzór karty stomika, strona 2

Zgodnie z założeniem, iż dokument może okazać się przydatny między innymi w czasie podróży, treść zaświadczenia została przetłumaczona w 7 językach. Zaświadczenie wysyłane w odpowiedzi na zgłoszenia posiada tłumaczenia w języku angielskim i francuskim.
W razie potrzeby, do pobrania dostępna jest także treść zaświadczenia w języku niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim i włoskim oraz greckim.