NAWIGATOR PACJENTA

Nawigator Pacjenta to opracowanie przygotowane przez Rzecznika Praw Pacjenta w formie pytań i odpowiedzi, które pokazuje jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

W prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia skomplikowane kwestie, które często nurtują pacjentów poszukujących drogi do szybkiego uzyskania pomocy i skutecznego leczenia. To ważne, by Pacjent był świadomy swoich praw i możliwości, stając się bardziej aktywnym uczestnikiem procesu leczenia. Można tu dowiedzieć się jak działa podstawowa opieka zdrowotna, opieka szpitalna i specjalistyczna, a także opieka nad ciężarną i dzieckiem. W jasny sposób wyjaśnia zasady refundacji leków oraz wyrobów medycznych. Odpowiada na pytania odnośnie działania transportu sanitarnego i zaświadczeń lekarskich oraz opieki hospicyjnej. Z Nawigatora pacjent dowie się jakie ma prawa, a także jakie badania profilaktyczne może wykonać.

To praktyczne i aktualne narzędzie dla pacjentów, ale też nieocenione źródło wiedzy dla pracowników placówek medycznych.

PORADNIK DLA PACJENTÓW O BADANIACH KLINICZNYCH

Badania kliniczne zapewniają postęp w medycynie. Bez tych badań nie mielibyśmy wielu innowacyjnych terapii i leków, które pomagają ludziom na całym świecie. Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc w badaniach klinicznych, co może przyczynić się do przyszłych przełomów w leczeniu chorób. Badania kliniczne to naukowe badania, których celem jest ocena skuteczności, bezpieczeństwa i skutków ubocznych nowych leków, terapii, procedur medycznych lub urządzeń medycznych. Zapewniają, że nowe leki lub procedury są bezpieczne i skuteczne dla ludzi przed wprowadzeniem ich do powszechnego użytku. Każdy nowy lek lub rodzaj terapii, przed wprowadzeniem do codziennego użytku musi przejść takie badania, a udział w nich powoduje, że pacjenci mają szybszy i bezpłatny dostęp do nowych rodzajów terapii, co zwłaszcza w przypadku leczenia onkologicznego może stanowić właściwą propozycję terapeutyczną.

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez portal Zbadaj Raka poradnikiem.

PACJENT W PODMIOCIE LECZNICZYM

Pacjent w Podmiocie Leczniczym to kompendium wiedzy przygotowane przez rzecznika Praw Pacjenta, aby ułatwić zrozumienie prawa pacjenta oraz rekomenduje prawidłowe standardy postępowania personelu i organizacji pracy podmiotów leczniczych.

Warto znać swoje prawa, jak również mieć wiedzę czego możemy oczekiwać od podmiotów leczniczych w trakcie procesu leczenia.

Zachęcamy do lektury!

PORADNIK DOBREJ KOMUNIKACJI

Wydany przez Rzecznika Praw Pacjenta zbiór wiedzy o tym,  jak się komunikować, aby zrozumieć i zostać zrozumianym.

Warto przeczytać.

Poradnik zawiera praktyczne wskazówki i podpowiedzi dla pracowników placówek medycznych na temat współpracy z pacjentami, ale jak wiemy, zawsze dobrze znać potrzeby i punkt widzenia Personelu Medycznego.

Zapraszamy do lektury!

Gazy jelitowe bez tajemnic

Gazy w układzie pokarmowym pojawiają się w wyniku zachodzących
fizjologicznie typowych procesów trawiennych i są zjawiskiem jak najbardziej
naturalnym. Zjawiskiem w pełni naturalnym jest również pozbywanie się ich
nadmiaru przez odbijanie lub wypuszczanie odbytem.

Dlaczego wzdęć nie wolno lekceważyć dowiesz się z naszego poradnika.

Zapraszamy do lektury 🙂

Co oznacza kolor moczu

  • Prawidłowy kolor moczu określa się jako słomkowy, czyli lekko żółty. Czasem jednak kolor ten odbiega od normy. Jeśli jest lekko ciemniejszy lub jaśniejszy nie powinien wzbudzać niepokoju, jeśli znacząco i często różni się od prawidłowego, warto wykonać badania moczu.

  • Badanie moczu pozwala zdiagnozować m. in. choroby nerek, wątroby, trzustki, cukrzycy i inne schorzenia, zaburzenia oraz braki różnych składników diety.
  • Zmiana koloru moczu nie zawsze oznacza jakąś chorobę. Czasem przyczyna tkwi w diecie lub przyjmowanych medykamentach. Mimo tego zawsze warto sprawdzić powód nagłej zmiany jego zabarwienia.

Bezbarwny, przezroczysty – pijesz zbyt dużo wody,  należy zwrócić uwagę na ilość spożywanych płynów w ciągu dnia (zwłaszcza wody), by nie dopuścić do odwodnienia organizmu, czy jego przewodnienia

Jasnosłomkowy, żołty przezroczysty – prawidłowy kolor moczu, organizm prawidłowo nawodniony.

Ciemnożółty – nadal prawidłowy kolor, ale organizm wymaga wypicia wody w niedługim czasie

Bursztynowy lub miodowy – w organizmie brakuje wody, należy się napić, tak aby uzupełnić płyny w organizmie.

Brązowy – jeśli masz pewność że wypijasz stosowną ilość płynów czyli jesteś dobrze nawodniony, to możesz mieć problem z wątrobą. Należy wykonać badanie moczu.

Pomarańczowy –  jeśli Twój mocz jest tego koloru, a nie jadłeś większej porcji marchwi lub nie pił wcześniej soku marchewkowego, oraz jesteś dobrze nawodniony, powinien wykonać badania. Jeśli bowiem ten nietypowy kolor moczu pozostanie, może być dowodem na jakieś schorzenie wątroby lub dróg żółciowych.

Różowy lub czerwonawy może być wynikiem zjedzenia jakiegoś „różowego” dania (np. buraczki, borówki czy rabarbar) lub infekcji dróg moczowych. Mogą to być sygnały o chorobie nerek, zakażeniu dróg moczowych, problemach z prostatą, a nawet zatruciu rtęcią czy ołowiem. Zdecydowanie wykonaj badanie moczu.
Niebieski (zielony) – może się to wydawać dziwne, ale od czasu do czasu u niektórych osób pojawia się niebieska barwa moczu, co może być związane z występowaniem rzadkiej choroby genetycznej o nazwie hiperkalcemia. Może to być również skutek zakażenia dróg moczowych bakteriami. Jeśli nie przyjmujesz leków które mogą w ten sposób wpłynąć na barwę moczu i nie zjadłeś nic co mogło by tak zabarwić mocz wykonaj badania.

Pieniący i syczący – jeśli występuje okazyjnie to tylko niegroźny efekt hydrauliczny. Może też świadczyć o zbyt dużej ilości białka w diecie, lub problemie z nerkami. Skontaktuj się z lekarzem jeśli zjawisko takie występuje często.

Jak pobrać mocz do badania mając stomie:

https://stomalife.pl/badanie-moczu-i-kalu/

Badanie kału to jeden z podstawowych testów diagnostycznych. Jednak zanim pojawi się taka konieczność i oddamy próbkę do laboratorium już na podstawie koloru czy wyglądu można podejrzewać niepokojące zmiany w organizmie. O tym na co zwrócić szczególną uwagę i jaki kształt stolca powinien nas zaniepokoić mówi tzw. Bristolska skala uformowania stolca.

Bristolska skala uformowania stolca (skala BSF; ang. Bristol Stool Form Scale) – naukowa klasyfikacja dzieląca ludzki kał na 7 grup według kryteriów kształtu i konsystencji.

Skala została stworzona przez Heatona i Lewisa na Uniwersytecie w Bristolu. Publikacja autorów w Scandinavian Journal of Gastroenterology w 1997 wykazała jej przydatność w ocenie czasu pasażu jelitowego[1].

Kształt i konsystencja stolca zależy od czasu, przez jaki przebywa on w jelicie grubym (typ pierwszy zalega w jelicie najdłużej, typ siódmy – najkrócej).

Na podstawie opisu każdego z nich można rozpoznać czy danemu pacjentowi dokucza biegunka czy też rozwija się u niego infekcja bakteryjna.

Siedem typów stolca według skali BSF:

  • Typ 1: Pojedyncze zbite grudki podobne do orzechów, trudne do wydalenia
  • Typ 2: Stolec o wydłużonym kształcie, grudkowaty
  • Typ 3: Stolec wydłużony, z pęknięciami na powierzchni
  • Typ 4: Smukłe, wężowate kawałki stolca, gładkie i miękkie
  • Typ 5: Miękkie drobiny z wyraźnymi krawędziami (łatwo wydalane)
  • Typ 6: Kłaczaste kawałki z postrzępionymi krawędziami
  • Typ 7: Wodnisty, bez stałych elementów (ciecz)
JAK TOMEK ZOSTAŁ TORBACZEM?

Zapraszamy do poznania historii Tomka, opowiadanie powstało dla dzieci
aby przybliżyć im temat stomii. Zawiera informacje zarówno dla dziecka
które jest pacjentem jak również jego opiekunów, brata czy siostry. W
prostych słowach opowiada o przygotowaniu się do operacji, pobycie w
szpitalu jak i powrocie do zdrowia i normalnej aktywności. Nie
skupiamy się na konkretnym rodzaju stomii, aby opowiadanie było
uniwersalne.
Sugerujemy przeczytanie książeczki razem z dzieckiem i
wytłumaczenie mu niezrozumiałych wątków. Jesteśmy przekonani, że
opowiedziana historia pomoże zmierzyć się z tym trudnym tematem.
Pamiętajcie aby powiedzieć dziecku nie tylko o tym co zmieni się w
jego funkcjonowaniu po operacji wyłonienia stomii, ale równie o tym co
pozostanie bez zmian.

ALBUM STOMIKA – czyli życie ze stomią od praktycznej strony 
O stomii w kontekście diety, pielęgnacji czy podróży powstało wiele poradników oraz materiałów. Przyszedł jednak czas, aby na świecznik wziąć jeszcze większe wyzwanie i postarać się odpowiedzieć na pytanie: jak ze stomią żyć? Jak wspierać i szukać wsparcia? Jak cieszyć się życiem?

Zamiast elaboratów i rozpraw ekspertów (których wagi i przydatności oczywiście nie umniejszamy) staraliśmy się pokazać życie – pełne barw, w różnych odsłonach. Przedstawiliśmy sylwetki prawdziwych osób, w formie wywiadów spisaliśmy także ich życiowe historie. Ten materiał może być dla Was inspiracją, a także promykiem nadziei pokazując, że po każdej burzy wychodzi słońce
ŻYWIENIE OSÓB ZE STOMIĄ – poradnik dietetyczny
Często pytacie nas o to, jak się odżywiać po wyłonieniu stomii. Dzielicie się z nami swoimi doświadczeniami i ulubionymi przepisami. Dlatego kiedy NFZ zaproponował nam wspólne przygotowanie e-booka kulinarnego dla stomików zabraliśmy się z chęcią do pracy. Dzisiaj z dumą prezentujemy Wam jej efekt!
 
Porady, przepisy na każdy dzień ale też na święta. Nic o Was bez Was, więc są też sprawdzone dania od zaprzyjaźnionych z Fundacją Ani, Mireli, Darka i Tomka. Mamy nadzieję, że znajdziecie tam nowe pomysły na dobre, zdrowe posiłki, ale też będziecie eksperymentować w kuchni i podzielicie się z nami swoimi pomysłami. Smacznego 🙂
ŻYWIENIE OSÓB ZE STOMIĄ – dieta specjalna czy indywidualne podejście? 

Z przewodnika dowiesz się:

  • Jakich zasad żywieniowych powinny przestrzegać osoby ze stomią
  • Jak dieta powinna wyglądać w okresie rekowclescencji po operacji
  • Jakie są najlepsze źródła błonnika pokarmowego
  • W jaki sposób prowadzić dzienniczek żywieniowy
  • Jak ograniczyć występowanie gazów i wzdęć
  • Jaką dietę wprowadzić przy powtarzających się biegunkach
  • Jaką dietę wprowadzić w przypadku powtarzających się zaparć
  • Jak przeprowadzić wstępną diagnozę stanu jelit poprzez obserwacje stolca
  • Jaki kolor moczu powinien nas zaniepokoić
PRZEWODNIK po STOMII

dla Opiekunów, Pedagogów, Nauczycieli oraz każdego, kto chce być OSWOJONY.

Z przewodnika dowiesz się:

  • Z jakich powodów wyłaniana jest stomia i czym ona jest?
  • Z jakich powodów wyłaniana jest stomia u dzieci?
  • Rodzaje sprzętu stomijnego.
  • Dieta u dzieci ze stomią.
  • Akceptacja stomii u dzieci.
  • W jaki sposób rozmawiać z dziećmi o stomii?
  • Jak reagować na brak akceptacji ze strony środowiska?
  • Aktywność fizyczna ze stomią.
  • Stomia u nastolatków.
  • Akceptacja stomii u młodzieży.
  • Działania wspierające stomików.
ILEOSTOMIA – co powinieneś wiedzieć przed i po operacji wyłonienia stomii?

Z poradnika dowiesz się:

  • Czym jest ileostomia i z jakiego powodu została ona wyłoniona?
  • Jak wygląda ileostomia?
  • Pierwsze dni po operacji wyłonienia stomii.
  • Jak dobrać odpowiedni worek stomijny?
  • W jaki sposób wymienić worek stomijny?
  • Jak często wymieniać worki stomijne?
  • W jaki sposób otrzymać sprzęt stomijny?
  • Dieta u osób z ileostomią.
  • Pielęgnacja skóry wokół ileostomii.
  • Podróżowanie, sport, życie intymne ze stomią.
  • Gdzie uzyskam pomoc i porady?
KOLOSTOMIA – co powinieneś wiedzieć przed i po operacji wyłonienia stomii?

Z poradnika dowiesz się:

  • Czym jest kolostomia i z jakiego powodu została ona wyłoniona?
  • Jak wygląda kolostomia?
  • Pierwsze dni po operacji wyłonienia stomii.
  • Jak dobrać odpowiedni worek stomijny?
  • W jaki sposób wymienić worek stomijny?
  • Jak często wymieniać worki stomijne?
  • W jaki sposób otrzymać sprzęt stomijny?
  • Dieta u osób z kolostomią.
  • Pielęgnacja skóry wokół kolostomii.
  • Co to jest przepuklina okołostomijna?
  • Podróżowanie, sport, życie intymne ze stomią.
  • Gdzie uzyskam pomoc i porady?
UROSTOMIA – co powinieneś wiedzieć przed i po operacji wyłonienia stomii?

Z poradnika dowiesz się:

  • Czym jest urostomia i z jakiego powodu została ona wyłoniona?
  • Jak wygląda urostomia?
  • Pierwsze dni po operacji wyłonienia stomii.
  • Jak dobrać odpowiedni worek stomijny?
  • W jaki sposób wymienić worek stomijny?
  • Jak często wymieniać worki stomijne?
  • W jaki sposób otrzymać sprzęt stomijny?
  • Dieta u osób z urostomią.
  • Pielęgnacja skóry wokół urostomii.
  • Podróżowanie, sport, życie intymne ze stomią.
  • Gdzie uzyskam pomoc i porady?
Pielęgnacja skóry wokół stomii

Z poradnika dowiesz się:

  • W jaki sposób zmienić worek stomijny, by nie podrażnić skóry?
  • Jakie są najczęstsze przyczyny podrażnień skóry wokół stomii?
  • Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Poradnik dotyczący diety dla osób z kolostomią

Z poradnika dowiesz się:

  • Dieta w okresie rekonwalescencji po operacji wyłonienia stomii.
  • Praktyczne rady dotyczące odżywiania.
  • Problemy, które mogą Cię spotkać w związku z kolostomią.
Poradnik dotyczący diety dla osób z ileostomią

Z poradnika dowiesz się:

  • Dieta w okresie rekonwalescencji po operacji wyłonienia stomii.
  • Praktyczne rady dotyczące odżywiania.
  • Problemy, które mogą Cię spotkać w związku z ileostomią.
Poradnik dotyczący diety dla osób z urostomią

Z poradnika dowiesz się:

  • Praktyczne rady dotyczące odżywiania.
  • Problemy, które mogą Cię spotkać w związku z urostomią.
Powrót do formy po operacji wyłonienia stomii

Z poradnika dowiesz się:

  • Jakie ćwiczenia można wykonywać tuż po operacji wyłonienia stomii?
  • Jakie ćwiczenia można wykonywać po okresie rekonwalescencji?
  • Przykłady aktywności fizycznej.
Podróżowanie ze stomią

Z poradnika dowiesz się:

  • Jak powinny planować wakacje osoby ze stomią?
  • Jakiego typu polisy ubezpieczeniowe powinny wybrać osoby ze stomią?
  • Podróż samolotem osób ze stomią.
  • Zmiana klimatu a zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
  • Przechowywanie sprzętu stomijnego.
  • Pływanie i stroje kąpielowe dla osób ze stomią.
  • Przechowywanie sprzętu stomijnego.
  • Przydatne strony internetowe podczas podróży.
Życie intymne ze stomią

Z poradnika dowiesz się:

  • Kiedy można rozpocząć współżycie seksualne po operacji wyłonienia stomii?
  • Jak zamaskować worek stomijny w intymnych sytuacjach?
  • Czy worek stomijny będzie widoczny spod mojego ubrania?
  • Kiedy powiedzieć partnerowi, że mam stomię?
  • Jaką stosować antykoncepcję?
  • Czy mogę zajść w ciążę mając stomię?
  • Kiedy zdecydować się na wewnętrzny zbiornik jelitowy (j-pouch)?
Powikłania po operacji wyłonienia stomii

Z poradnika dowiesz się:

  • Czym są wczesne powikłania pooperacyjne?
  • Czym są późne powikłania pooperacyjne?
Odwodnienie u osób ze stomią

Z poradnika dowiesz się:

  • Jakie są przyczyny odwodnienia i na co zwrócić szczególną uwagę?
  • Jak zapobiegać odwodnieniu?
  • Jak postępować w przypadku wystąpienia któregokolwiek objawu odwodnienia?

Produkty mające wpływ na pracę stomii w diecie stomika.

W przypadku osób, które przeszły operację wyłonienia stomii ważne jest
poznanie wpływu różnych pokarmów na wydalanie jelitowe. Efekty mogą
się różnić w zależności od pozostałej części funkcjonującego jelita.
Zachęcamy do pobrania pliku zawierającego ściągę 🙂

Zioła mające wpływ na pracę stomii w diecie stomika.

Od wieków wykorzystywane zarówno w kuchni jak i leczeniu wielu
chorób, czy poprawie stanu zdrowia. Mądrze stosowane potrafią w
naturalny sposób poradzić sobie z problemami układu pokarmowego. Warto
po nie sięgać.

Ileostomia – materiał edukacyjny dla pacjenta

Ileostomia- stomia wyłoniona na jelicie cienkim.

Znajdziesz tutaj wszystkie informację odnośnie ileostomii:

  • na czym polega operacja wyłonienia ileostomii
  • pielęgnacja skóry i dobór sprzętu,
  • dieta
  • wiele odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Kolostomia – materiał edukacyjny dla pacjenta

Kolostomia- stomia wyłoniona na jelicie grubym

Znajdziesz tutaj wszystkie informację odnośnie kolostomii:

  • na czym polega operacja wyłonienia kolostomii
  • pielęgnacja skóry i dobór sprzętu,
  • dieta
  • wiele odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Urostomia – materiał edukacyjny dla pacjenta

Operacja wyłonienia urostomii prowadzi do utworzenia nowej drogi oddawania moczu z pominięciem pęcherza moczowego.

Znajdziesz tutaj wszystkie informację odnośnie urostomii:

  • na czym polega operacja wyłonienia urostomii
  • pielęgnacja skóry i dobór sprzętu,
  • dieta
  • wiele odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Rehabilitacja – przykłady ćwiczeń

Wartości dodatnie w codziennej rehabilitacji po przebytej operacji:

  • wzmacnianie mięśni
  • poprawa pracy jelit
  • poprawa kondycji fizycznej i psychicznej
Ćwiczenia zwieraczy

Ćwiczenie mięśnia zwieracza może pomóc w zwiększeniu kontroli nad czynnością jelit.

Poprawnie wykonywane ćwiczenia rozwijają i wzmacniają mięśnie, ułatwiając utrzymanie gazów i stolca w odbycie

Stomia u dzieci
  • przykłady z jakich powodów może zostać wyłoniona stomia u dzieci
  • wyjaśnienie na czym polega operacja wyłonienia stomii i na którym odcinku układu pokarmowego
  • pielęgnacja i dobór sprzętu stomijnego
  • wyjaśnienie wielu medycznych zagadnień które dotyczą operacji Twojego dziecka