Bezbarwny, przezroczysty – pijesz zbyt dużo wody, należy zwrócić uwagę na ilość spożywanych płynów w ciągu dnia (zwłaszcza wody), by nie dopuścić do odwodnienia organizmu, czy jego przewodnienia
Jasnosłomkowy, żołty przezroczysty – prawidłowy kolor moczu, organizm prawidłowo nawodniony.
Ciemnożółty – nadal prawidłowy kolor, ale organizm wymaga wypicia wody w niedługim czasie
Bursztynowy lub miodowy – w organizmie brakuje wody, należy się napić, tak aby uzupełnić płyny w organizmie.
Brązowy – jeśli masz pewność że wypijasz stosowną ilość płynów czyli jesteś dobrze nawodniony, to możesz mieć problem z wątrobą. Należy wykonać badanie moczu.
Pomarańczowy – jeśli Twój mocz jest tego koloru, a nie jadłeś większej porcji marchwi lub nie pił wcześniej soku marchewkowego, oraz jesteś dobrze nawodniony, powinien wykonać badania. Jeśli bowiem ten nietypowy kolor moczu pozostanie, może być dowodem na jakieś schorzenie wątroby lub dróg żółciowych.
Różowy lub czerwonawy może być wynikiem zjedzenia jakiegoś „różowego” dania (np. buraczki, borówki czy rabarbar) lub infekcji dróg moczowych. Mogą to być sygnały o chorobie nerek, zakażeniu dróg moczowych, problemach z prostatą, a nawet zatruciu rtęcią czy ołowiem. Zdecydowanie wykonaj badanie moczu.
Niebieski (zielony) – może się to wydawać dziwne, ale od czasu do czasu u niektórych osób pojawia się niebieska barwa moczu, co może być związane z występowaniem rzadkiej choroby genetycznej o nazwie hiperkalcemia. Może to być również skutek zakażenia dróg moczowych bakteriami. Jeśli nie przyjmujesz leków które mogą w ten sposób wpłynąć na barwę moczu i nie zjadłeś nic co mogło by tak zabarwić mocz wykonaj badania.
Pieniący i syczący – jeśli występuje okazyjnie to tylko niegroźny efekt hydrauliczny. Może też świadczyć o zbyt dużej ilości białka w diecie, lub problemie z nerkami. Skontaktuj się z lekarzem jeśli zjawisko takie występuje często.
Jak pobrać mocz do badania mając stomie:
https://stomalife.pl/badanie-