Badanie potrzeb stomiczek i stomików w obszarze zaopatrzenia w sprzęt stomijny.

Sie 202203

Szanowna Pani/ Szanowny Panie

Stomicy to 65.000 Polaków, żyjących takim samym życiem jak inni. Pracują, uczą się, a na emeryturach też realizują swoje pasje. To czego pragną, to mieć zwyczajne życie. Tymczasem od 2003 roku nie nastąpiła żadna waloryzacja na finansowanie dla nich zaopatrzenia w sprzęt stomijny: różnego rodzaju worki i środki pielęgnacyjne.

Fundacja STOMAlife od dawna otrzymywała od pacjentów liczne uwagi dotyczące wysokości refundacji na zaopatrzenie w sprzęt. Dochodziły do nas głosy, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do prac nad zmianami zasad zaopatrzenia w sprzęt stomijny. Liczyliśmy bardzo, ze zostaniemy zaproszeni do tych prac. Dlatego, chcąc dysponować twardymi danymi zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badania aktualnego poziomu zaspokojenia potrzeb stomików w obszarze zaopatrzenia w tak niezbędny im do codziennego funkcjonowania sprzęt stomijny.

Niestety MZ nie zaprosiło nas do prac nad zmianami, a dało jedynie – 21 dni na konsultacje społeczne, wydłużone do 8 sierpnia na wniosek licznych zainteresowanych stron.

Ministerstwo w swojej argumentacji powołuje się na raport NIK, który rzekomo wskazywał nieprawidłowości w tym obszarze. Jednak wspominany raport – co potwierdź NIK – nie kontrolował zaopatrzenia w sprzęt stomijny!

Wyniki raportu są jednoznaczne! Stomicy już obecnie mają ograniczony dostęp do niezbędnego sprzętu. Zmuszeni są do ponoszenia znaczących dodatkowych kosztów. A aktualne propozycje zmian ze strony MZ jeszcze podwyższą ten poziom.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z całym raportem, który jest pierwszą tak merytoryczny analizą zaspokojenia potrzeb stomików w obszarze zaopatrzenia w sprzęt stomijny.

Pozostajemy do dyspozycji,

Dorota Minta 668 564 794

Agnieszka Siedlarska 600 992 255

 

Raport – Badanie potrzeb stomiczek i stomików w obszarze zaopatrzenia w sprzęt stomijny

Informacja prasowa – Badanie potrzeb stomiczek i stomików w obszarze zaopatrzenia w sprzęt stomijny.

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na