Autor: Hanna Fidusiewicz

 

Na wiosnę proponuję dla każdego stomika i nie tylko – zestaw ćwiczeń rozciągających czyli stretching. Polega on na rozciąganiu mięśni celem ich uelastycznienia, a także poprawienia ukrwienia układu motorycznego i spowodowania jego rozruszania. A więc
ruszajmy wiosennie!

Ćwiczenie 1 – ROZCIĄGA BOCZNĄ CZĘŚĆ PLECÓW

Stań w lekkim rozkroku, nogi na szerokość barków, ugięte w kolanach, oprzyj ręce na udach i zrób skręt w jedną stronę, trzymając plecy proste, wytrzymaj, wykonaj na drugą stronę.

Ćwiczenie 2 – PODCIĄGANIE RAMION

Stań na jednej nodze lekko ugiętej, drugą nogę ugnij w kolanie i chwyć z tyłu za stopę, wypychaj lekko biodro w przód, nie musisz dotknąć piętą do pośladka, wytrzymaj, zmień nogę. Ćwiczenie ma zastosowanie po biegach, jeździe na rowerze.

Ćwiczenie 3 – ROZCIĄGA MIĘŚNIE Z TYŁU NOGI I DOLNĄ CZĘŚĆ POŚLADKA

Stań na jednej nodze, lekko ugnij, drugą nogę wyprostowaną oprzyj z przodu na pięcie. Lekko pochyl tułów do przodu, tak aby poczuć rozciąganie, Trzymaj plecy proste, ręce oparte na nodze wyprostowanej, wytrzymaj, zmień nogę.

Ćwiczenie 4 – ROZCIĄGA BOK I SKOŚNE MIĘŚNIE BRZUCHA

Stań w lekkim rozkroku, nogi na szerokość barków, ugięte w kolanach, jedną rękę oprzyj na udzie, drugą wyprostowaną unieś w gorę, zrób skłon w bok około 45 stopni bez skrętu tułowia, wytrzymaj, zmień stronę.

Ćwiczenie 5 – ROZCIĄGA KLATKĘ PIERSIOWĄ, PROSTUJE PLECY

Stań w lekkim rozkroku w około 0,5 metra od ściany, oprzyj proste ręce na ścianie i opuść tułów dół aż poczujesz rozciąganie klatki piersiowej, wytrzymaj.

Ćwiczenie 6 – ROZCIĄGA MIĘSIEŃ TRÓJGŁOWY RAMIENIA

Stojąc w lekkim rozkroku, unieś jedną ugiętą rękę w łokciu nad głowę, drugą chwyć za ramię i lekko ciągnij do wewnątrz, wytrzymaj, zmień rękę.

Ćwiczenie 7 – ROZCIĄGA MIĘSIEŃ POŚLADKOWY

Usiadź w siadzie prostym, jedną nogę ugiętą w kolanie skrzyżuj z nogą wyprostowaną, zrób skręt do nogi ugiętej, trzymaj plecy proste, delikatnie możesz pomóc sobie, naciskając ręką, wytrzymaj, zmień stronę.

Ćwiczenie 8 – ROZCIĄGA MIĘSIEŃ POŚLADKOWY, MIĘSNIE Z TYŁU NOGI I ŚCIĘGNA BIODROWE

Połóż się na plecach, unieś obydwie nogi proste w górę, jedną nogę ugnij w kolanie i połóż z przodu na udzie powyżej kolana, delikatnie przyciągaj prostą nogę do tułowia, łatwiejsza wersja z nogą ugiętą, wytrzymaj, zmień nogę.

Ćwiczenie 9 – ROZCIĄGA MIĘŚNIE ŁYDKI I ACHILLES

Stań przed ścianą w wykroku, nogę z przodu ugnij w kolanie, ciągnij piętą nogi z tyłu w kierunku podłogi, aby zwiększyć rozciąganie, ugnij lekko nogę z tyłu, wytrzymaj, zmień nogę.