Świąteczny stół

Świąteczny stół

Autor: Bianca-Beata Kotoro

Świąteczny stół powinien obfitować nie tylko w tradycyjne potrawy, ale również w odpowiednio dobrane naczynia i dodatki. Wigilijny stół wygląda najpiękniej, gdy wszystko, co na nim się znajduje, współgra ze sobą.

Zgodnie z tradycją wigilijny stół nakrywamy białym obrusem. Biel symbolizuje czystość intencji i dobrą wolę zasiadających przy stole gości. Pod obrusem powinna znaleźć się garstka sianka, która nawiązuje do żłóbka, w którym urodził się Jezus. Tradycyjny biały obrus daje wiele aranżacyjnych możliwości, ponieważ dopasuje się do wybranej przez nas zastawy i dekoracji ‒ zarówno tej w odcieniach bieli, jak i innych kolorów. Na białym obrusie kładziemy bieżnik lub czerwoną serwetę, by nadać mu świątecznego charakteru. (W pierwszy i drugi dzień świąt sprawdzą się kolorowe wzorzyste obrusy).

Na stół stawiamy świeczki – symbol jasnego światła, symbolizującego dobro i miłość.

Zastawa stołowa to jeden z najważniejszych elementów wigilijnej kolacji. Dania podane na ładnie prezentujących się talerzach i w półmiskach wyglądają jeszcze bardziej apetycznie. Wspaniale będzie prezentował się klasyczny biały serwis obiadowy z delikatnymi zdobieniami, który wykorzystamy nie tylko w czasie Świąt, ale także przy innych uroczystościach.
Kładąc sztućce, nie zapominajmy o wcześniejszym ich wypolerowaniu oraz o odpowiednim ułożeniu. Widelce układamy po lewej stronie talerza, a noże i łyżki po prawej w takiej kolejności, w jakiej będą używane, zaczynając od zewnętrznej strony. Nad talerzem powinna znaleźć się łyżeczka do deseru (trzonek na prawo), powyżej małego widelczyka (trzonek na lewo).
Pamiętajmy o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa.

Wspaniale jest przygotować piękne, świąteczne etykietki i postawić je przy talerzach. Na etykietkach podajemy imiona w wersji zdrobniałej, nie piszemy imienia i nazwiska, tylko np. Babcia Tereska, Dziadek, Wujo Lesio, Tata Grzesio. Pamiętajmy, że Wigilia to spotkanie rodzinne i nie ma potrzeby nadawania mu służbowego tonu.

Ważnym dodatkiem są serwetki z motywem świątecznym, które jeszcze bardziej podkreślają magiczny klimat. Papierowe bądź materiałowe ‒ ozdobione motywem gwiazdek, bombek, aniołków, Świętego Mikołaja. Serwetki kładziemy na talerzyku lub składamy w trójkącik i umieszczamy po lewej stronie talerza. Pozostałe wkładamy do eleganckiego serwetnika.

Ciepły barszcz z uszkami czy aromatyczną zupę grzybową serwujemy w wazie do zupy, która utrzyma jej ciepło i wyjątkowy aromat.

Stół wigilijny obfituje również w słodkie przysmaki. Przy półmiskach pełnych pierogów, ryb, sałatek i innych wytrawnych dań ustawiamy też paterę na ciasta. Może być to naczynie z nóżką lub bez niej, a także z pokrywą lub bez. Patera świetnie wyeksponuje pokrojone kawałki makowca, sernika bądź piernika, a pokrywa zabezpieczy je przed wysychaniem. (Sprawdzi się również do serwowania ciast do kawy i herbaty również w pierwszy i drugi dzień świąt).

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć dzbanka z wodą, kompotem, sokiem, a nawet z herbatą. Można ustawić prosty dzbanek do napojów wykonany ze szkła lub zdecydować się na taki wykonany z kamionki lub porcelany. Dzbanki możemy napełnić aromatycznym grzanym winem, a mniejsze imbryczki rozgrzewającą herbatą. Jeśli wybrany przez nas serwis obiadowy utrzymany jest w jednolitym stylu, możemy pozwolić sobie na oryginalne dodatki, takie jak ozdobny dzbanek z choinką czy skrzatem. Śmiało możemy zdecydować się na kilka ciekawych dodatków, które wprowadzą świąteczny klimat. Pamiętajmy, aby woda i soki nie stały w plastikowych czy kartonowych opakowaniach – należy obowiązkowo przelać je do dzbanków lub karafek.

Kolacja wigilijna to posiłek świąteczny, więc nawet jeśli zostajemy w domu w gronie najbliższych, nie zapomnijmy o odświętnych strojach. Dodadzą niezwykłości, wyjątkowości temu posiłkowi.

Kiedy już wszyscy goście zasiądą przy stole, rolą gospodyni jest nakładanie posiłków, a gospodarza dbanie o napoje. Jeśli to nie państwo jesteście gospodarzami, tylko idziecie na Wigilię w roli gościa, warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach:

  •  Przede wszystkim po otrzymaniu zaproszenia wypada zapytać gospodarzy, jakie danie możecie przygotować i przynieść ze sobą.
  •  Podczas kolacji powinniśmy spróbować wszystkich 12 dań wigilijnych albo przynajmniej większości. Nie wypada odmawiać gospodyni, gdy częstuje nas daną potrawą. Chyba że wiąże się to z nietolerancją pokarmowa lub alergią.
  • Nie zostawiamy niedojedzonych potraw. Zdecydowanie lepiej zostaniemy odebrani przez gospodarzy, jeśli kilka razy sięgniemy po dokładkę, niż jeśli zostawimy część potrawy na talerzu.
  •  Pamiętamy o odpowiednim odkładaniu sztućców po zjedzonym posiłku. Poprawne ułożenie sztućców na stole daje znak gospodyni, czy ma nas jeszcze częstować, czy już się najedliśmy.
  •  Pamiętajmy – nie rozmawiamy przy wigilijnym stole o polityce, religii, a także o innych drażliwych tematach. To ma być mile spędzony czas!
Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na