autor: Diana Wiszniewska

Eko torba

 

Na zewnątrz coraz cieplej, coraz częściej wybieramy się na spacer do lasu i niestety często też widzimy pozostawione tam śmieci. Plastikowe reklamówki, których całe wyspy pływają po morzach, są też i w naszych lasach. Na szczęście z dnia na dzień więcej osób dba o naszą planetę, a nawet jeden mały krok, taki jak zabranie własnej torby do sklepu, już w tym pomaga.

Dziś pokażę ci, jak samodzielnie uszyć bardzo prostą torbę na zakupy.

Potrzebne materiały (1):

Tkanina bawełniana

Nożyczki

Centymetr

Maszyna do szycia lub igła i nitka (wszystkie kroki możesz wykonać również ręcznie)

Żelazko

 

A oto co będziemy robić:

Z bawełny wycinamy dwa prostokąty o wielkości 44 x 52 cm, dwa prostokąty o wielkości 70 x 8 cm oraz jeden prostokąt o wielkości 40 x 25 cm. (zdjęcie 2)

Na dole największych prostokątów, które będą bokami naszej torby, po obu stronach wycinamy kwadraty 4 x 4 cm. Dzięki nim nasza torba nie będzie płaska. (zdjęcie 3)

Prostokąt 40 x 25 cm składamy na pół, prawą stroną do prawej, i zszywamy, zostawiając miejsce na przewrócenie na prawą stronę. (zdjęcie 4)

Po przewinięciu na prawą stronę przyszywamy go do dużego prostokąta. Pamiętaj, że tam, gdzie są wycięte kwadraty jest dół torby, a kieszeń przyszywamy z 3 stron. (zdjęcia 5 i 6)

Od górnego brzegu największych prostokątów rysujemy linie 2 cm i 5 cm od brzegu, a następnie zaprasowujemy tkaninę, to ułatwi nam zrobienie brzegu torby. (zdjęcie 7)

Składamy duże prostokąty prawymi stronami do siebie i zszywamy im boki oraz dół (zdjęcie 8), zszywamy zeszpilkowane strony. Brzegi torby zabezpieczamy ściegiem zygzakowym lub overlockowym. (zdjęcie 9)

Dół torby składamy ze sobą i również zszywamy oraz zabezpieczamy. (zdjęcie 10)

Tak powinien wyglądać spód i bok zszyty razem. (zdjęcie 11)

Przystępujemy do wykonania rączek. Pozostałe prostokąty składamy wzdłuż prawą stroną do prawej i zszywamy. (zdjęcie 12)

Przewlekamy je na prawą stronę i stębnujemy po obu stronach, dzięki czemu rączki będą mocniejsze. (zdjęcie 13)

Cały czas będąc na lewej stronie, zawijamy nasze zaprasowanie i 12 cm od boku torebki przyszpilkowujemy rączki. (zdjęcie 14 i 15)

Przeszywamy dookoła, następnie obracamy torbę na prawą stronę i jeszcze raz obszywamy jej górę. Dzięki temu nasze rączki będą wszyte podwójnie i będą mocniejsze. (zdjęcie 16)

Cieszymy się piękną nową torebką, która pomieści również twój ulubiony magazyn „Po prostu żyj”. (zdjęcie 17)

 

Mam nadzieję, że tutorial był prosty i coraz więcej osób będzie chodzić z własnymi torbami do sklepów. Jeśli wybierzecie grubszy materiał, torba będzie się idealnie nadawała do noszenia latem. Nawet drobne gesty mają znaczenie dla naszej planety.