Jak pielęgnować skórę wokół stomii?

Okolice skóry po wyłonieniu stomii wymagają szczególnej pielęgnacji, by zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień. Tylko zdrowa i nieuszkodzona skóra gwarantuje prawidłowe korzystanie ze sprzętu stomijnego, a tym samym prowadzenie normalnego życia po operacji. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak prawidłowo dbać o skórę. Co istotne, codzienna pielęgnacja nie jest trudna, a prawidłowo wykonywana jest warunkiem powrotu do formy sprzed operacji.

pielęgnacja stomii

Rady jak pielęgnować okolicę skóry wokół stomii:

  • rozyczkaDo czyszczenia skóry wokół stomii zaleca się stosowanie specjalnych przeznaczonych do tego produktów takich jak np. WipeAway, papieru toaletowego i ręczników kuchennych. Papier toaletowy powinien być biały, gdyż barwniki stosowane do otrzymywania kolorowego zawierają cynk, który powodować może reakcje skórne.
  • rozyczkaGdy do mycia i oczyszczania skóry używa się mydła, najlepiej użyć produktu przeznaczonego tylko dla stomików, takiego jak np. SaltAir Soap. Korzystanie z innych prowadzić może do podrażnień. Po użyciu odpowiedniego mydła skórę wokół stomii trzeba dokładnie spłukać.
  • rozyczkaPośpiech i skrępowanie nie służą dobrze wykonanej zmianie worka stomijnego. Najlepiej znaleźć w domu pomieszczenie, w którym będzie można swobodnie wymienić sprzęt stomijny. Najlepiej, żeby była to łazienka ze względu na dostęp do bieżącej wody oraz toalety i właśnie tam stworzyć sobie kącik na sprzęt stomijny. Szybko i niedbale wymieniony worek może doprowadzić do skrócenia czasu jego noszenia oraz powodować podrażnienia skóry, dlatego tak ważne są komfortowe warunki jego wymiany i spokój.
  • rozyczkaNie należy dopuścić do sytuacji, w której zabraknie sprzętu stomijnego. Warto więc dostatecznie wcześnie wybrać się do lekarza z prośbą o wypisanie zlecenia lub wykupić niewielki zapas wcześniej. Może zdarzyć się, że przychodnia, w której uzyskujemy zlecenie lekarskie lub sklep medyczny jest nieczynna, dlatego zakupu nie można zostawiać na ostatnią chwilę.

Pobierz poradnik, z którego dowiesz się:

– w jaki sposób zmienić worek stomijny
– jakie są najczęstsze przyczyny podrażnień skóry wokół stomii
– jak pielęgnować skórę wokół stomii

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na