autor: Diana Wiszniewska

Eko torba

 

Na zewnątrz coraz cieplej, coraz częściej wybieramy się na spacer do lasu i niestety często też widzimy pozostawione tam śmieci. Plastikowe reklamówki, których całe wyspy pływają po morzach, są też i w naszych lasach. Na szczęście z dnia na dzień więcej osób dba o naszą planetę, a nawet jeden mały krok, taki jak zabranie własnej torby do sklepu, już w tym pomaga.

Dziś pokażę ci, jak samodzielnie uszyć bardzo prostą torbę na zakupy.

Potrzebne materiały (1):

Tkanina bawełniana

Nożyczki

Centymetr

Maszyna do szycia lub igła i nitka (wszystkie kroki możesz wykonać również ręcznie)

Żelazko

 

A oto co będziemy robić:

Z bawełny wycinamy dwa prostokąty o wielkości 44 x 52 cm, dwa prostokąty o wielkości 70 x 8 cm oraz jeden prostokąt o wielkości 40 x 25 cm. (zdjęcie 2)

Na dole największych prostokątów, które będą bokami naszej torby, po obu stronach wycinamy kwadraty 4 x 4 cm. Dzięki nim nasza torba nie będzie płaska. (zdjęcie 3)

Prostokąt 40 x 25 cm składamy na pół, prawą stroną do prawej, i zszywamy, zostawiając miejsce na przewrócenie na prawą stronę. (zdjęcie 4)

Po przewinięciu na prawą stronę przyszywamy go do dużego prostokąta. Pamiętaj, że tam, gdzie są wycięte kwadraty jest dół torby, a kieszeń przyszywamy z 3 stron. (zdjęcia 5 i 6)

Od górnego brzegu największych prostokątów rysujemy linie 2 cm i 5 cm od brzegu, a następnie zaprasowujemy tkaninę, to ułatwi nam zrobienie brzegu torby. (zdjęcie 7)

Składamy duże prostokąty prawymi stronami do siebie i zszywamy im boki oraz dół (zdjęcie 8), zszywamy zeszpilkowane strony. Brzegi torby zabezpieczamy ściegiem zygzakowym lub overlockowym. (zdjęcie 9)

Dół torby składamy ze sobą i również zszywamy oraz zabezpieczamy. (zdjęcie 10)

Tak powinien wyglądać spód i bok zszyty razem. (zdjęcie 11)

Przystępujemy do wykonania rączek. Pozostałe prostokąty składamy wzdłuż prawą stroną do prawej i zszywamy. (zdjęcie 12)

Przewlekamy je na prawą stronę i stębnujemy po obu stronach, dzięki czemu rączki będą mocniejsze. (zdjęcie 13)

Cały czas będąc na lewej stronie, zawijamy nasze zaprasowanie i 12 cm od boku torebki przyszpilkowujemy rączki. (zdjęcie 14 i 15)

Przeszywamy dookoła, następnie obracamy torbę na prawą stronę i jeszcze raz obszywamy jej górę. Dzięki temu nasze rączki będą wszyte podwójnie i będą mocniejsze. (zdjęcie 16)

Cieszymy się piękną nową torebką, która pomieści również twój ulubiony magazyn „Po prostu żyj”. (zdjęcie 17)

 

Mam nadzieję, że tutorial był prosty i coraz więcej osób będzie chodzić z własnymi torbami do sklepów. Jeśli wybierzecie grubszy materiał, torba będzie się idealnie nadawała do noszenia latem. Nawet drobne gesty mają znaczenie dla naszej planety.

 

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na