17 Listopad 2024
Sie 202430
Wśród tematów, jakie pojawiają się w kontekście życia ze stomią, spotkać można pojęcie: zwężenia stomii. Czym jest? Czy stomik ma wpływ na to, że do niego dojdzie? I - kto na wystąpienie zwężenia narażony jest najbardziej? Spróbujmy usystematyzować ten temat, tak, by zdjąć z niego łatkę „skutku ubocznego stomii”.
Czym jest zwężenie stomii i kto jest w grupie potencjalnego ryzyka?
Zwężenie stomii to sytuacja, w której dochodzi do zmniejszenia średnicy otworu stomijnego, co utrudnia lub nawet uniemożliwia wydalanie treści jelitowej lub moczu.
Zwężenie stomii jest niebezpieczne, tak jak niebezpieczny jest brak możliwości usuwania z organizmu strawionych treści pokarmowych lub moczu. Taka sytuacja to jasny komunikat, że stomia z jakiegoś powodu przestała spełniać swoją funkcję i problem ten należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Zwężenie stomii to przypadłość, która pojawić się może na każdym etapie życia z woreczkiem (choć klasyfikowana jest raczej jako późne powikłanie po operacji) i dotyczyć może każdego typu stomii, zarówno kolostomii, jak i ileostomii oraz urostomii.
Pomimo tego, wydawać by się mogło, dość równego podziału ryzyka, na problem wystąpienia zwężenia najbardziej narażone są następujące grupy pacjentów:
Jak objawia się zwężenie stomii i czy można je leczyć?
Zwężenie stomii manifestuje się ogromnym dyskomfortem, ale też zmianami wizualnymi.
Gdy do niego dochodzi, stomia może zmniejszyć swoją średnicę, może również zmienić swój kształt na bliżej nieokreślony lub wręcz może ulec zniekształceniu.
W takiej sytuacji zmianie ulec często również skóra wokół niej (może dojść do jej zaczerwienienia i obrzęku).
A co znamionuje problem definiowany jako zwężenie stomii?
Objawy te w połączeniu ze zmianami wizualnymi powinny zostać natychmiast skonsultowane z lekarzem, w celu podjęcia leczenia.
Czy zwężeniu można zapobiec?
Nie zawsze, zważywszy że zależy także od przyczyn niezależnych od stomika (np. choroba jelit, blizny pooperacyjne). Zdecydowanie jednak zdrowy tryb życia, czyli jakościowa i właściwa dieta, utrzymywanie zdrowej sylwetki oraz równowaga między pracą a odpoczynkiem zdecydowanie przyczyniają się do lepszej kondycji organizmu, co może mieć wpływ na jakość pracy stomii i życia z nią.
Jak leczyć zwężenie?
Rodzaj leczenia zależy od przyczyny wystąpienia problemu i stopnia jego nasilenia. Może obejmować ono:
„Samo przejdzie” nie jest terapią
Zwężenie stomii jest poważnym problemem, który wymaga konsultacji z lekarzem lub pielęgniarką stomijną w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Niestety, stomia, dla wielu osób ją posiadających często jest czymś, co trudno przepracować, co budzi opór i wstyd. Z tych powodów zdarza się nierzadko, że stomicy nie zgłaszają problemów związanych ze stomią – zwłaszcza na wczesnym etapie, choć już wtedy budzą ich niepokój i dyskomfort.
Należy podkreślić, że fałszywy wstyd w przypadku dolegliwości okołostomijnych jest najgorszym doradcą, a zignorowanie, problemów związanych ze stomią bywa niebezpieczne dla zdrowia i – nierzadko także życia. Zwężenie stomii zdecydowanie jest problemem, który należy zgłosić opiekunce/pielęgniarce stomijnej lub lekarzowi. I nie należy z tym zwlekać.
Tekst: Iza Janaczek
Foto: Pixabay
„Stomia – prawidłowe postępowanie chirurgiczne i pielęgnacyjne” pod redakcją Tomasza Banasiewicza, Piotra Krokowicza i Marka Szczepkowskiego