Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry wokół stomii

Lis 202323

Zdrowa skóra to podstawa. Dla stomika jest to szczególnie ważne, ze względu na to, z jakiego rodzaju wydzieliną jego skóra może mieć kontakt. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak pielęgnować skórę wokół stomii, by unikać nieprzyjemnych i groźnych powikłań.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry wokół stomii

  • Pamiętaj, że mniej znaczy lepiej, gdy dbasz o skórę wokół stomii. W większości przypadków do oczyszczenia skóry wystarcza zwykła woda.
  • Jeśli potrzebne jest mydło, użyj łagodnego, bez balsamów lub kremów, które mogą pozostawiać osad lub film na skórze. Może to zaburzyć przyczepność płytki stomijnej do skóry.
  • Używaj wyłącznie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry wokół stomii. Pamiętaj, że niektóre produkty, takie jak np. chusteczki dla dzieci, mogą pozostawić osad na skórze. Zawierają one olejki nawilżające, co utrudni przyczepność płytki stomijnej
  • Regularnie sprawdzaj stan płytki. Jeśli jest uszkodzona lub zacznie odstawać od skóry – zmień ją!

Rzeczy NIEZALECANE przy rutynowej pielęgnacji skóry wokół stomii to: mydło z balsamem, kremy, balsamy, pudry, chusteczki dla niemowląt, alkohol izopropylowy, maści na odparzenia dla niemowląt.

Pamiętaj!!!

Brak podrażnień skóry jest standardem. Stomia nie jest powodem, by skóra wokół niej była zaczerwieniona, popękana, podrażniona lub zamieniała się w ranę. Każda taka sytuacja jest dowodem na to, że pielęgnacja skóry nie jest prawidłowa. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji (oby jak najrzadziej), koniecznie zasięgnij porady pielęgniarki stomijnej.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry wokół stomii

Jak czyścić skórę wokół stomii?

  • Aby oczyścić skórę wokół stomii, tak naprawdę potrzebujesz jedynie ciepłej wody i myjki (lub dobrej jakości ręczników papierowych, takich które nie pozostawią pyłu na skórze).
  • Ci, którzy wolą używać mydła do czyszczenia okolic stomii, powinni stosować mydło bardzo łagodne (szare, Biały Jeleń).
  • Mydło należy bardzo dobrze spłukać ze skóry wokół stomii. Jego resztki mogą przeszkadzać w przywieraniu płytki, a co za tym idzie, powodować podrażnienie skóry.
  • Jeśli używasz pasty uszczelniającej wokół stomii, nie martw się, jeśli trochę pasty pozostanie na skórze podczas zmiany worka. Możesz zastosować zmywacz do kleju w formie sprayu lub chusteczki, co ułatwi pozbycie się resztek pasty. Zawsze przed założeniem nowego sprzętu stomijnego dobrze osusz skórę.
  • Pod żadnym pozorem nie używaj alkoholu ani żadnych innych żrących chemikaliów do czyszczenia skóry lub samej stomii!!!
  • Nie używaj chusteczek higienicznych ani chusteczek dla niemowląt zawierających lanolinę lub inne olejki, ponieważ mogą one spowodować problemy z przyczepnością płytki.
  • Tkanka stomii – jelito zawiera małe naczynia krwionośne i po oczyszczeniu może krwawić. Każde krwawienie, które nie ustaje, należy zgłosić lekarzowi. Stomia nie ma zakończeń nerwowych, więc nie czujesz, że ocierasz ją zbyt mocno. Oczyszczanie skóry stomii przy zmianie worka powinno być bardzo delikatne, zbyt mocne ruchy czy wręcz szorowanie są niewskazane i doprowadzają do podrażnienia.
  • Podstawową zasadą, która obowiązuje, jest nienakładanie na skórę zbyt wielu produktów.
  • Jeśli płytka stomijna trzyma się bardzo dobrze, a uważasz, że najwyższy czas wymienić worek, użyj zmywacza, który ułatwi zdjęcie płytki, ale nie spowoduje rozwarstwienia się tkanki skórnej. Jeśli używasz zmywacza do kleju, zawsze dobrze umyj skórę wodą i łagodnym mydłem, aby usunąć z niej tłustą powłokę. Następnie dokładnie spłucz skórę wodą i całkowicie wysusz.
  • Pamiętaj, że stomia podczas gojenia kurczy się, trzeba pamiętać więc o jej regularnej obserwacji, zwłaszcza w okresie 6-8 tygodni po operacji. Pomiar stomii w pierwszej fazie po operacji jest bardzo istotny, ponieważ pozwala na dokładne docięcie otworu w płytce, co zapobiegnie problemowi podciekania.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry wokół stomii

W przypadku wystąpienia bolesnych problemów skórnych lub silnego podrażnienia wokół stomii należy skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.

Tekst: Fundacja STOMAlife

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na