Czekolada i stomia - czy stomik może?

Lip 202407

Czekolada to jedno z niewielu słów, które większości z nas kojarzą się dobrze i - przede wszystkim, bardzo przyjemnie.

Niestety, wiele osób wciąż uważa, że po wyłonieniu stomii to, co dobre, kończy się definitywnie i teraz już „będzie tylko gorzej”.

W cyklu #stomikmoże odkłamujemy stereotypy i pokazujemy, że „móc” to bardzo często znaczy naprawdę „móc”, tylko trzeba wiedzieć, jak to zrobić, by „mogę” nie miało znamion presji, lecz – cieszyło naprawdę :)

CZEKOLADA-STOMIK-MOZE-1.jpg

Zatem – co z tą czekoladą?...

Warto wiedzieć, że czekolada to nie tylko miły dla oka kolor, subtelny zapach i obłędny, aksamitny smak. Czekolada, w zależności od gustu i preferencji smakowych, ma doskonałą ofertę nawet dla bardzo wymagających podniebień.

Wpływa pozytywnie gdy się uczymy, dodaje energii gdy wędrujemy po górach lub przyjemnie rozluźnia, gdy relaksujemy się po dniu pracy w swoim ulubionym fotelu. Sięgamy po nią, chcąc sobie poprawić humor, nie zdając sobie często sprawy, że ona, we właściwych proporcjach, naprawdę działa prozdrowotnie.

CZEKOLADA-STOMIK-MOZE-4.jpg

Czekolada – czy „stomik może”?

MOŻE :) Choć oczywiście z umiarem, rozsądkiem i nie zapominając o samoobserwacji.

Osoby ze stomią mogą jeść czekoladę, ale powinny robić to z umiarem, uwzględniając tolerancję własną na kakao i pozostałe składniki czekolady oraz biorąc pod uwagę ewentualne zalecenia medyczne. Czekolada sama w sobie nie jest przeciwwskazana w diecie stomików, niemniej jest kilka punktów, których osoby z woreczkiem powinny być świadome, sięgając po ten słodki deser.

Zatem, biorąc do ust kostkę czekolady, warto wziąć pod uwagę aspekty, które sprawią, że jej spożywanie będzie prawdziwą przyjemnością, nieobarczoną ryzykiem złego samopoczucia.

CZEKOLADA-STOMIK-MOZE-2.jpg

 

CZEKOLADA-STOMIK-MOZE-3.jpg

 

Są nimi:

  • Reakcja organizmu
    Każdy organizm może reagować inaczej na te same pokarmy. Niektórzy stomicy mogą dobrze tolerować czekoladę, podczas gdy inni po zjedzeniu nawet niewielkiej jej ilości mogą mieć pewne dolegliwości, takie jak gazy, biegunki czy wzdęcia. Dlatego, choć bez dwóch zdań czekolada jest pyszna, warto stosować umiar w zajadaniu się nią.
  • Dobór rodzaju czekolady
    Według licznych opracowań, choć czekolada mleczna jest zdecydowanie bardziej lubiana ze względu na obłędnie słodki smak, to jednak „zdrowszą” czekoladą jest czekolada gorzka. Czekolada mleczna zawiera więcej cukru i tłuszczu, co może wpływać na układ pokarmowy. Z kolei gorzka (ciemna) czekolada zawiera mniej cukru i więcej błonnika, co może być korzystniejsze dla organizmu stomika. Choć to bardzo indywidualna sprawa z uwagi na fakt, że ze względu na te same czynniki - może również powodować gazy.
    Ze względu na dodatki, czekolada z orzechami lub suszonymi owocami nie jest polecana osobom ze stomią. Ze względu na zatopione w niej bakalie może być trudniejsza do strawienia, przez co – przyczyniać się do złego samopoczucia.
  • Skład czekolady
    Pamiętajmy, że czekolada zawiera wiele składników, które, jedzone w znacznej ilości, mogą wpłynąć niekorzystnie na organizm (także stomika).
    Ze względu na zawartość kofeiny, większa ilość czekolady może wpłynąć na układ pokarmowy, powodując zwiększoną perystaltykę jelit. Z kolei tłuszcz, który również jest w czekoladzie obecny (w większych ilościach w mlecznej), może spowalniać trawienie i utrudniać wchłanianie pokarmów.
  • Stan zdrowia ogólnego i zalecenia lekarskie
    Choć ponoć umiar nigdy nie szkodzi, przed wprowadzeniem do diety czekoladowych słodkości warto zapytać o opinię lekarza lub dietetyka. Jeśli stomik ma inne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, powinien również uwzględniać te czynniki przy spożywaniu czekolady.
  • Hydratacja
    Spożywanie czekolady może prowadzić do zwiększonego pragnienia. Zwłaszcza stomicy powinni pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, a już zwłaszcza wtedy, gdy zjedzenie czekolady wywoła u nich biegunkę.

CZEKOLADA-STOMIK-MOZE-5.jpg

„Znaczna” ilość, czyli jaka?

Absolutnie nie da się tego określić tak, by kryterium pasowało do wszystkich jednocześnie i do każdego z osobna. Dzieje się tak z prostego powodu – każdy z nas jest inny. Dlaczego zjedzenie całej tabliczki czekolady inaczej wpłynie na osobę drobną i szczupłą, a inaczej - na tęższą lub z nadwagą. Inaczej na kobietę, inaczej na, często, wiele większego od niej mężczyznę, inaczej na dziecko i inaczej na dorosłego. Właśnie dlatego tak ważna jest świadoma samoobserwacja i reagowanie na bieżąco.

Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny, dlatego warto obserwować również, jak reaguje na czekoladę. Wszelkie niepożądane objawy, takie jak biegunka, wzdęcia czy uczucie ciężkości, powinny być sygnałem do jej ograniczenia lub zmiany rodzaju.

Należy pamiętać, że: czekolada, zwłaszcza ta bogata w cukier i tłuszcze, może wpływać na zdrowie i samopoczucie stomików w różny sposób, powodując, na przykład:

  • biegunki – ze względu na cukier i tłuszcz (wśród czekolad najwięcej cukru i tłuszczu zawiera czekolada mleczna).
  • zaparcia – spożywana w znacznych ilościach, czekolada może prowadzić do zaparć, co wpływa na gorsze samopoczucie, zwłaszcza u osób z wyłonioną kolostomią.

CZEKOLADA-STOMIK-MOZE-6.jpg

 

CZEKOLADA-STOMIK-MOZE-7.jpg

 

Gorzka – najlepsza :)

Gorzka czekolada pochodzi z grupy czekolad ciemnych, czyli tych, zawierających w swym składzie mniej cukru a więcej kakao. Gorzka czekolada zamyka stawkę, mając w swym składzie najwięcej kakao, przy obniżonej ilości cukru. Jest ona, według licznych obserwacji, najzdrowsza z czekolad.

Z tego powodu jest rekomendowana nie tylko dla osób z wyłonioną stomią. Jedzona z umiarem ma wiele prozdrowotnych właściwości wspomagających właściwe funkcjonowanie organizmu.

CZEKOLADA-STOMIK-MOZE-8.jpg

  • Zawiera przeciwutleniacze
    Ciemna lub gorzka czekolada jest bogata we flawonoidy, które mają niebagatelne właściwości wspomagające organizm. Należą do nich silne właściwości przeciwutleniające. Przeciwutleniacze pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie, co może wspierać zdrowie serca i układu odpornościowego, a także – mózgu, wpływając na funkcje poznawcze i pamięć.
  • Poprawia nastrój
    Spożywanie ciemnej / gorzkiej czekolady może zwiększać poziom serotoniny i endorfin w mózgu. Przyjemność odczuwana podczas jej jedzenia działa odstresowująco i relaksująco. Z kolei zawartość kofeiny poprawia nastrój i dodaje energii.
  • Wpływa korzystnie na zdrowie układu pokarmowego
    Ciemna czekolada zawiera także polifenole. Mogą one wspomagać zdrową mikrobiotę jelitową, co jest korzystne dla układu trawiennego. To lekkostrawna przekąska i w umiarkowanych ilościach jest zazwyczaj dobrze tolerowana przez układ pokarmowy.
  • Wspiera kontrolowanie poziomu cukru we krwi
    Ciemna, a zwłaszcza gorzka czekolada ma niższy indeks glikemiczny w porównaniu do innych słodyczy, co oznacza mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi.
  • Wspomaga ochronę skóry
    Ciemna czekolada zawiera flawonoidy. Mogą one chronić skórę przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV, a także poprawiać jej ukrwienie i nawilżenie.

Pamiętajmy też, że pomimo udowodnionych właściwości prozdrowotnych – czekolada nie powinna zastępować leków ani też - być alternatywą do wizyty u lekarza.

CZEKOLADA-STOMIK-MOZE-9.jpg

(Także) stomik może delektować się czekoladą

Bo dlaczego nie – jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych? Sekret w tym, by zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Stomia nie powinna być czymś, co ogranicza cieszenie się życiem w pełni, zważywszy na fakt, że przecież stomik może się nim cieszyć na wiele sposobów.

Oczywiste jest, że dla każdego słowo "mogę" znaczy co innego. Dlatego niezmiernie ważne, by było to „mogę” na miarę własnych możliwości i mieszczące się we własnej przestrzeni. Pamiętajmy, że „mogę” to mała radość z życia po swojemu, a skoro widzimy, że także #stomikmoże się tą radością delektować, czemu nie miałaby mieć ona smaku czekolady? :)

Tekst: Iza Janaczek
Foto: unsplash

Bibliografia:

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej:
„Gorzka czekolada wspomaga serce?”
oraz: „Gorzka czekolada, czy włączyć ją do diety?”

Harvard T.H. Chan School of Public Health:
„Eating chocolate may decrease risk of irregular heartbeat”
oraz „Dark chocolate is best choice for health - but don’t turn it into medicine”

Healthline:
„7 Proven Health Benefits of Dark Chocolate”

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na