Stomik może podróżować. Jak przygotować się do wyjazdu?

Cze 202426

Stomik może – podróżować. Jak przygotować się do wyjazdu?

Czas letni sprzyja wyjazdom. Tym zupełnie krótkim - jednodniowym, tym dłuższym na weekend lub parę dni, a także - tym całkiem długim.

Latem chętniej i częściej wyjeżdżamy na łono natury lub do znajomych oraz na dalekie tropikalne urlopy.

Podróżujemy różnymi środkami komunikacji, w zależności od preferencji i dystansu.

stomik-moze-podrozowac-1.jpg

I w każdej z tych „podróżnych opcji” stomik może czuć się dobrze i komfortowo.z uwagi na fakt, że jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych do aktywnego życia, stomik może się nim w pełni cieszyć. Także - planując i realizując swoje podróżnicze / wyjazdowe plany.

By sprawić, by były one komfortowe i pozwalały cieszyć się urlopowo-wyjazdowym czasem, warto zrobić wszystko, by tak się stało.

Poniżej krótki przewodnik pokazujący, że stomik może podróżować – bez względu na środek transportu, zarówno pieszo, jak i samochodem, czy samolotem.

Wszystko, co jest do tego potrzebne, to: wiedza, jak podróżować bez stresu, dobre nastawienie i odrobina dystansu do siebie, ramowy plan i dobrze spakowana kosmetyczka stomika.

Krótkie wyjścia i co zabrać na jeden dzień?

Plan to podstawa. Warto planować. Nie warto natomiast zamykać się w czterech ścianach. Większość stomików może się przemieszczać, ale nie robi tego, z uwagi na strach towarzyszący wyjściom z domu. Strach ten dotyczy głównie nieautoryzowanego odklejenia się woreczka stomijnego i konieczności zmiany go w warunkach innych, niż domowe. 

stomik-moze-podrozowac-2.jpg

Wychodząc tylko na drinka, kawę, grilla lub do kina, warto więc:

  • zrobić małe rozeznanie, czy w pobliżu miejsca, w którym będziemy przebywać, jest czynna toaleta i czy jest do niej swobodny dostęp.
  • zabrać z sobą kosmetyczkę z akcesoriami stomijnymi. Powinna ona zawierać rzeczy potrzebne do ewentualnej jednorazowej zmiany woreczka w terenie, czyli:
  • 1-2 woreczki (mogą mieć już wycięte otworki, jeśli to woreczki jednoczęściowe, lub można zabrać jeszcze nożyczki i wyciąć otwór w płytce tuż przed jej ewentualnym użyciem.)
  • pastę lub pierścień uszczelniający,
  • spray „odklejacz”, 
  • chusteczki do oczyszczenia skóry wokół stomii. Jako że, często w chwili awarii poza domem korzystamy z toalet publicznych – z reguły nie posiadających umywalki w kabince, warto wziąć tych chusteczek 2-3x więcej, niż używamy w domu,
  • „sztuczną skórę” – spray lub chusteczki,
  • półpierścień z aloesem. Warto mieć z sobą, by w przypadku uszkodzenia skóry pod woreczkiem zakleić rankę.

stomik-moze-podrozowac-3.jpg

Zdecydowanie warto też mieć z sobą:

  • 1-2 woreczki foliowe (lub jednorazówki) na zużyty woreczek i akcesoria.
  • zwykłe wilgotne chusteczki z drogerii. Przydadzą się do oczyszczenia rąk przed i po zmianie woreczka, w przypadku braku dostępu do wody bieżącej. (nie czyścimy nimi okolic stomii!!)
  • opcjonalnie - parę bielizny, bluzkę i spodnie – jeśli obawiamy się, że ryzyko odklejenia się woreczka jest duże – warto wziąć zapasowe ubranie. W myśl zasady – człowiek przygotowany na każdą okoliczność, to człowiek spokojniejszy i bardziej zrelaksowany.

Dłuższy urlop – co i jak spakować?

Zasada jest taka sama. Zabieramy to, czego używamy na co dzień i co się sprawdza. Jeśli zamierzamy zabrać jakiś zamiennik (np. pierścień uszczelniający zamiast pasty), warto przetestować go przed wyjazdem lub, jeśli nie ma na tyle czasu – na wszelki wypadek warto wziąć na wyjazd oba produkty – czyli – jeśli chcemy zacząć używać na wyjeździe pierścieni uszczelniających, warto wziąć też uszczelniającą pastę. W razie gdyby pierścienie z jakiegoś powodu nie przypadły nam i naszej stomii do gustu.

Wyjeżdżając na dłuższy urlop, warto zrobić listę rzeczy, które chcemy zabrać – zwłaszcza w temacie zaopatrzenia stomii.

Listę można zrobić na papierze lub w telefonie, tak by można było ją uzupełniać.

Kosmetyczka stomika powinna zawierać te produkty, z których osoba ze stomią korzysta podczas każdorazowej zmiany woreczka w domu.

stomik-moze-podrozowac-4.jpg

Ile wziąć woreczków stomijnych na urlop?

By mieć pewność, że bierzemy wystarczającą ilość rzeczy, można przyjąć przelicznik polegający na zwielokrotnieniu tego, czego stomik używa na co dzień.

Czyli, jeśli w ciągu tygodnia zużywamy 2 woreczki, warto tę ilość pomnożyć x2 lub x3 dla pewności, jeśli obawiamy się ryzyka zużycia większej ilości woreczków.

Czyli: jeśli zużywamy w ciągu tygodnia 2 woreczki, to na wyjazd warto wziąć 2x2, czyli 4 woreczki, albo 2x3, czyli 6 woreczków.

Jeśli jedziemy na kolejny tydzień, ilość tę powiększamy proporcjonalnie. A to będzie oznaczać, że skoro na tydzień braliśmy 4-6 woreczków, na 2 tygodnie powinna wystarczyć, i to już naprawdę z dużym zapasem, ilość 8-12 woreczków.

Jeśli podróżujemy po Polsce, zawsze można posiłkować się szybkimi zakupami w jednym ze sklepów medycznych. Sieć sklepów Med4Me, patron naszych fundacyjnych działań, zaprasza do swoich placówek w całej Polsce. Ich numery telefonów i adresy podawane są zarówno na Facebooku, jak i Instagramie.

stomik-moze-podrozowac-5.jpg

Co jeszcze powinna zawierać kosmetyczka stomika?

Produkty, z których osoba ze stomią korzysta przy zmianie woreczka w zaciszu swojego domu.

Biorąc pod uwagę to, czego stomicy zwyczajowo używają do zaopatrzenia swojej stomii w domu – poniżej znajdziecie Drodzy, Kochani, propozycję poglądowej listy produktów, które należy zabrać na urlop.

Jeśli wyjeżdżamy na tydzień lub dwa tygodnie warto podwoić to co się na niej znajduje, zabierając każdego używanego produktu stomijnego min. 2 szt.

Na wyjazd tygodniowy warto więc zabrać to, co poniżej x2 (dłuższe pobyty przeliczamy proporcjonalnie). Ta zasada nie dotyczy chusteczek, których oczywiście należy zapakować więcej.

Urlopowa kosmetyczka stomika zawiera więc:

  • spray do odklejania,
  • chusteczki do usuwania ze skóry pozostałości po kleju, treści jelitowej i pasty,
  • spray lub chusteczki „sztuczna skóra”,
  • pasta uszczelniająca lub pierścień uszczelniający,
  • hydrokoloidowe półpierścienie z ekstraktem z aloesu – mogą się przydać w przypadku podrażnień skóry pod płytką,
  • hydrokoloidowe półpierścienie zabezpieczające dodatkowo przylepiec (opcjonalnie),
  • woreczki foliowe na zużyte woreczki i akcesoria,
  • szare mydło do mycia okolic stomii,
  • wilgotne chusteczki z drogerii do przecierania rąk (nie należy nimi przecierać okolic stomii).

stomik-moze-podrozowac-6.jpg

Stomik i wylot samolotem - co warto wiedzieć?

Stomicy mogą podróżować samolotem. Warto jednak dobrze się do tego przygotować.

W bagażu podręcznym znajdować się powinna kosmetyczka stomika z tym, czego stomik używa podczas zmiany woreczka.

  • Jeśli leci on tylko z bagażem podręcznym, należy do kosmetyczki zapakować akcesoria i woreczki przeliczone na czas, jaki będzie trwał urlop. Bagaż podręczny to bagaż, który można wnieść na pokład samolotu.
  • Jeśli oprócz bagażu podręcznego stomik ma również bagaż rejestrowany, część akcesoriów i woreczków może trafić właśnie do niego.

stomik-moze-podrozowac-7.jpg

W bagażu podręcznym zostać powinno to, co opisane zostało w punkcie: „Krótkie wyjścia i co zabrać na jeden dzień?”

  • Stomijne akcesoria znajdujące się w kosmetyczce w bagażu podręcznym powinny być zapakowane w woreczki strunowe (można użyć jednego woreczka do kilku akcesoriów). Rzeczy te powinny znajdować się także w jednym miejscu – w kosmetyczce. Dlaczego? Ponieważ bagaż podręczny podczas kontroli na lotnisku również jest sprawdzany. Wtedy wyjąć z niego trzeba sprzęt elektroniczny + ładowarki, a także kosmetyki urodowe i – stomijne akcesoria. Wymogiem jest to, by rzeczy te były one w woreczkach strunowych.
    Woreczki strunowe można bezpłatnie pobrać już na lotnisku i zapakować do nich zarówno akcesoria stomijne, jak i kosmetyki urodowe, a także leki, jeśli znajdą się w kosmetyczce.
    Kosmetyczka i elektronika, z uwagi na fakt, że zawsze musi zostać wyciągnięta z torby/plecaka, powinna znajdować się na samej górze zapakowanych rzeczy, by można ją było szybko znaleźć i wyjąć do kontroli.
  • W bagażu podręcznym, oprócz kosmetyczki z akcesoriami stomijnymi, powinna znaleźć się też woda. Pamiętajmy też, że większość lotnisk nadal przestrzega zasady, że przez odprawą można przenieść jedynie 100 ml płynu. Można za to przenieść samą – pustą butelkę (litraż dowolny) i napełnić ją już po przejściu kontroli.
  • W myśl tej zasady do bagażu podręcznego nie należy także pakować kremów, balsamów, past, perfum i innych płynów, których pojemność przekracza 100 ml (większe litraże płynów można przewieźć w bagażu rejestrowanym).
  • Nożyczki stomijne – mogą być zapakowane do kosmetyczki i bagażu podręcznego (tego, który można wnieść na pokład samolotu). Zgodnie z procedurami, na pokład samolotu można wnieść nożyczki, w których długość ostrza nie przekracza 6 cm. Ważne jednak, by końce nożyczek były zaokrąglone (nie mogą być ostre). Nożyczki stomijne spełniają te kryteria.
  • Do bagażu podręcznego warto wziąć zapasowe ubranie, w razie gdyby woreczek się rozszczelnił, brudząc bluzkę lub spodnie. A także jednorazową reklamówkę, by te brudne rzeczy do niej włożyć.
  • Karta stomika. Pamiętajmy, że ma znaczenie umowne. Nie musi być honorowana przez obłsuge lotniska, chociaż z reguły jest i okazanie jej – wraz z zaświadczeniem podbitym przez lekarza, ogranicza konieczność tłumaczenia się z woreczka na brzuchu.
    Warto też pobrać ze strony Fundacji tłumaczenie tematu stomii na język, który obowiązuje w miejscu, do którego się udajemy. Zgodnie z założeniem, iż dokument może okazać się przydatny między innymi w czasie podróży i już w celowanej destynacji, treść zaświadczenia została przetłumaczona na siedem języków i jest dostępna w języku: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, włoskim oraz greckim.
  • Na lot samolotem warto ubrać się wygodnie i wybrać tę odzież, w której czujemy się dobrze i która nie krępuje ruchów – zwłaszcza w okolicach woreczka. Sprawdzą się tu luźne spodnie (mogą to być dresy, legginsy) luźna bluzka lub tunika.
  • Na lotniskach jest wiele toalet, gdzie można się odświeżyć i przygotować do lotu. Również w samolocie są dostępne toalety, nie trzeba się więc martwić, że podczas lotu możliwość zmiany woreczka bądź jego oczyszczenie nie będzie możliwe. W toalecie samolotu spokojnie można te rzeczy załatwić.
  • Zaleca się by, lecąc samolotem na lotnisku być 40-50 minut przed zamknięciem bramek. Warto jednak być wcześniej. Chociażby po to – by przepakować akcesoria stomijne do strunowych woreczków – jeśli nie zrobiliśmy tego w domu.

stomik-moze-podrozowac-8.jpg

Stres przed napełniającym się podczas lotu/jazdy woreczkiem

By uniknąć stresu napełniania się woreczka podczas jazdy lub lotu, warto nie jeść obfitych posiłków tuż przed wejściem na pokład lub do busa, czy też autokaru. Temat nie dotyczy nawadniania się. Nawadniać się należy – zwłaszcza w momencie odczuwania takiej potrzeby.

Przed samą podróżą warto opróżnić lub, jeśli taka jest potrzeba – zmienić woreczek. A ostatni przed lotem/wyjazdem posiłek zjeść minimum na godzinę lub dwie przed startem.

Pamiętajmy też, że zarówno w autokarach, pociągach i samolotach są toalety i można z nich korzystać, gdy zajdzie taka potrzeba.

Można też skorzystać z możliwości postoju podczas jazdy samochodem lub busem i skorzystać z toalety na stacji paliw.

Jak dbać o sprzęt podczas podróży?

Generalna i jedyna zasada mówi, by nie narażać go na ekstremalne warunki pogodowe i takie temperatury.

Akcesoria stomijne nie lubią ani zbyt niskich, ani tym bardziej - zbyt wysokich temperatur. Sprzęt i akcesoria podczas podróży i już na urlopie należy trzymać w kosmetyczce lub torbie i to – koniecznie z dala od słońca - czyli w cieniu.

stomik-moze-podrozowac-9.jpg

Bon voyage! Stomik może!

Podróżować można, a nawet trzeba. Podróże a nawet krótkie wyjazdy powodują, że osoby z wyłonioną stomią znów zaczynają wierzyć, że wszystko wraca na właściwe tory. Podróżowanie podnosi ich poczucie wartości i zwiększa siłę mocy sprawczych.

Mogąc wyjść z domu i mogąc się przemieszczać, osoby ze stomią znowu o sobie decydują. To fantastyczne uczucie, zwłaszcza, że dzięki wyjściom z domu stomicy czują się niezależni, samodzielni i wartościowi. Zwłaszcza, że tak, jak dawniej – ponownie trzymają życie we własnych rękach.

Stomik może – także podróżować - musi tylko w to uwierzyć!
Bon voyage, Drodzy Kochani :)

Tekst i foto: Iza Janaczek

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na