Lis 202315
Pastę uszczelniająca i uszczelniający pierścień hydrokolidowy to dwa produkty służące do ochrony skóry przed podciekającą treścą. Różnią się wyglądem i aplikacją ale działają tak samo.
By wyjść na przeciw różnym preferencjom opisujemy oba te produkty, by przybliżyć Wam, drodzy Przyjacie Stomicy ich działanie i ułątwić wybór swojego włąsnego faworyta.
Zatem PASTA USZCZELNIAJĄCA CZY PIERŚCIEŃ USZCZELNIAJĄCY?
Jak zawsze powtarzamy, źe używanie kosmetyków stomijnych nie jest obligatoryjne. I stomik nie ma obowiązku, by je stosować. Niemniej, ich używanie bardzo mocno wpływa na zdrowie skóry pod stomijną płytką a przez to - na komfort głowy. Dlatego właśnie stosowanie kosmetyków stomijnych - mocno rekomendujemy.
Zacząć trzeba od tego, że oba te produkty służą temu samemu celowi. Mają zabezpieczyć okolice stomii przed podciekaniem treści a w efekcie przed odklejaniem się woreczka, bo podciekająca treść woreczek odkleja. Chodzi o to, by goła, nieosłonięta płytką skóra, w najbliższym otoczeniu stomii, była zabezpieczona przed, często żrącą, substancją trafiającą ze stomii do woreczka.
Pasta w tubce ma swoich zwolenników i przeciwników.
Ci pierwsi mówią, że idealnie otula stomię nie dając ani milimetra wolnego miejsca do podciekania. Ci drudzy – że jej nakładanie to koszmar, bo lepi się do wszystkiego, tylko nie do skóry brzucha.
Oba teamy mają rację.
Pasta w tubce idealnie chroni skórę przed treścią jelitową, otula szczelnie stomię i daje poczucie komfortu.
Jednak, nieumiejętnie jej nakładana powoduje frustrację. Jak nakładać pastę, by uniknąć katastrofy, krok po kroku opisaliśmy w artykule P-jak PASTA.
PASTA USZCZELNIAJĄCA
Tu na zdjęciach prezentujemy pastę marki Convatec, ale jeśli jesteś, drogi Stomiku, fanem innej marki – daj znać, zapewne również mozna ją znaleźć w ofercie sieci sklepów Med4Me – wspierającego nasze działania patrona.
Pasta w tubce:
Jednak przy zmianie woreczka 2-3 dni po aplikacji, pasta praktycznie nie pozostawia śladów na skórze)
Jej aplikacja ze względu na bardzo silną lepkość produktu może być uciążliwa i kłopotliwa. Warto pamiętać, by nakładać ją na zupełnie suchą skórę – wilgotnymi palcami. Pasta przyklei się do skóry, a nie do rąk. Analogicznie, nałożenie pasty na mokre lub wilgotne ciało nie zabezpieczy skóry, ponieważ pasta nie będzie dostatecznie do niej przylegać, co skutkować będzie szybszym podciekaniem i urazami skóry. (więcej na ten temat w artykule p- jak PASTA).
PIERŚCIEŃ USZCZELNIAJĄCY – HYDROKOLOIDOWY
Z obserwacji stomików używających obu produktów, wynika, że pierścień lepiej sprawdzi się gdy wokół stomii nie ma ranek i gdy ma regularny kształt (łatwiej o mocniejsze dopasowanie i dociśnięcie pierścienia do ciała). Choć to obserwacja mocno subiektywna, bo każda stomia jest inna i należy szukać najlepszych dla siebie rozwiązań, próbując każdego produktu.
Według pytanych stomików, w ileostomii bardziej sprawdza się pasta. Choć zważywszy, jak bardzo to subiektywny temat – i pierścienie mają swych zwolenników wśród ileostomików.
Pasta jest też bardziej elastyczna i bardziej „skora do współpracy”. Innymi słowy, lepiej – szczelniej dopasowuje się ona do każdego rodzaju stomii, w której treść jest raczej półpłynna / płynna i ma mocne cechy penetrujące - zwłaszcza gdy znajdzie choć małą szczelinkę, o którą łatwiej przy pierścieniu.
I poddając je takiej samej ocenie jak pastę, uzyskujemy analogicznie odpowiedzi. Oto one, dotyczące tym razem - pierścienia.
Jest on:
Oba produkty mają swoich fanów. I słusznie, bo oba są doskonałej jakości i doskonale chronią. Ich właściwości także praktycznie się pokrywają, jeśli chodzi o skuteczność.
Zdecydowanie różnią się sposobem nakładania na skórę i poczuciem komfortu przy wykonywaniu tej czynności.
Kwestią osobistych preferencji jest więc, który akurat Tobie będzie pasował, drogi Przyjacielu Stomiku. Zachęcamy do wypróbowania obu. Można je znaleźć u naszego partnera,w sieci sklepów mdycznych Med4Me.
Na zdjęciach widoczna jest pasta uszczelniająca marki Convatec oraz hydrokoloidowe pierścienie uszczelniające Secura Plast, marki Salts.
Oba produkty są wyrobami medycznymi. Należy używać ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości wskazany jest kontakt ze specjalistą.