Lis 202417
Wiele osób ze stomią przed jej wyłonieniem czynnie uprawiało sport i dbało o sylwetkę, zarówno rzeźbiąc ją na siłowni, jak i podczas uprawiania różnych sportów. Także tych kontaktowych.
Aktywne życie i przeświadczenie, że stomia je kończy, uniemożliwiając dalsze bycie aktywnym, powoduje, że wiele osób chorujących przewlekle nie decyduje się na operację wyłonienia stomii, bądź odkłada ją w nieskończoność, bojąc się utraty szeroko pojętej normalności, z jaką kojarzą życie bez worka stomijnego, pomimo że przecież przewlekła choroba nierzadko i tak mocno je ogranicza.
Wiele osób przygotowujących się do operacji wyłonienia stomii lub świeżo po niej pyta nas: co ze sportem? Ponoć stomik może… Ale czy może każdy sport?
Co ze sportem?
Osoby ze stomią mogą go uprawiać. Przy czym warto zaznaczyć, że nie ma jednej gotowej „tablicy stoma-frendly-sportów i aktywizacji”, z których mogą one korzystać, a których unikać. To kwestia bardzo indywidualna. Faktem jest jednak absolutnym, że stomik może uprawiać każdy sport, choć, co warto podkreślić, nie każdy sport jest dla każdego stomika.
Zatem, czy stomia i sport to dobry duet? Tak, choć pod pewnymi warunkami.
Kondycja i możliwości osób z wyłonioną stomią różnią się ze względu na wiele czynników, z których głównymi są:
Do uprawiania sportu bez wątpienia należy podejść entuzjastycznie, warto jednak dopasować siły i możliwości do stawianego przed sobą zadania. Warto też być cierpliwym i uważnym. O ile stomicy mogą uprawiać sport, o tyle ważne, by byli na to gotowi i by naprawdę gotowy był także ich organizm.
Bez względu na to, o jakiej aktywizacji mówimy, by ją wykonywać, nie mogą występować żadne medyczne przeciwwskazania, które by temat ten stawiały pod znakiem zapytania, bądź zupełnie go odradzały. To ważne, zwłaszcza, gdy mówimy o sportach wyczynowych, kontaktowych, bądź wiążących się z większym wydatkiem sił i energii.
Stomia i sport kontaktowy lub siłownia? Po pierwsze - najpierw wizyta u lekarza
Zanim stomik rozpocznie regularnie treningi, niezbędna jest rozmowa z lekarzem, który zna historię medyczną osoby chcącej wrócić do sportu. Podczas takiej rozmowy lekarz powinien ocenić:
Po drugie – dobrze dobrany sprzęt
Jest podstawą zawsze, ale w momencie, gdy mówimy o kontaktowych sportach, w których okolice stomii należy jeszcze lepiej zabezpieczyć niż zazwyczaj – to absolutny klucz do spokoju ducha.
Aby zabezpieczyć stomię przed urazami mogącymi zdarzyć się podczas treningu lub ćwiczeń:
Po trzecie umiar i cierpliwość
W powrocie do pełnej sprawności fizycznej ogromne znaczenie ma czas i cierpliwość. W przypadku sportów kontaktowych lub bardzo wysiłkowych warto zasięgnąć opinii profesjonalnego trenera, który w oparciu o fakt istnienia stomii u osoby rozpoczynającej treningi, nakreśli odpowiedni program powrotu do formy oraz etapy wdrażania kolejnych bardziej forsownych ćwiczeń i treningów.
Jak wyglądać to może w praktyce?:
Na pierwszym początkowym etapie treningów zdecydowanie unikać należy:
Jeśli na tym etapie nie pojawi się nic, co wzbudza Twój niepokój, przejdź do lekkich ćwiczeń rozciągających.
Jeśli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój – niezwłocznie skonsultuj ten temat z lekarzem.
Po czwarte – ostrożność. Przepuklina okołostomijna – jak jej zapobiegać?
Intensywność działań w obrębie brzucha, czy to m.in. podczas pracy fizycznej, czy ćwiczeń, obarczona jest ryzykiem wystąpienia przepukliny okołostomijnej.
Podczas dynamicznych ruchów, takich jak kopnięcia, zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, co może do przepukliny okołostomijnej prowadzić. Aby temu zapobiec:
Po piąte - właściwa higiena stomii i jej okolic
Warto pamiętać, że podczas treningów, zwłaszcza tych intensywnych, może wzrosnąć potliwość, co wpływa na przyczepność płytki stomijnej. Aby zapobiec jej odklejeniu się lub podciekaniu treści:
Po szóste - samoobserwacja reakcji organizmu
Po każdym treningu warto wyrobić sobie rutynę obserwacji reakcji swojego organizmu na nowe aktywizacje. Zdecydowanie należy reagować, gdy:
W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem. Dlaczego ten komunikat pojawia się kolejny raz w tym artykule? Ponieważ to bardzo ważne, by na wszelkie stoma-zmiany reagować od razu, bez czekania, aż „samo przejdzie”. W ten sposób wiele problemów da się rozwiązać, zanim się rozwiną i uniemożliwią kontynuowanie rozpoczętych treningów.
Sport to zdrowie
Aktywizacja ruchowa to bardzo ważna rzecz. Zdrowy ruch to naturalny suplement pomagający osobom ze stomią wrócić na łono społeczeństwa i zwłaszcza we własnej głowie znów czuć się normalnym.
Warto jednak zaznaczyć, że by sport nie szkodził, a pomagał, należy skonsultować swoje sportowe plany z lekarzem, a ten mocno forsujący okolice brzucha (zwłaszcza sztuki walki lub ćwiczenia na siłowni) – uprawiać pod okiem wykwalifikowanego trenera.
Tekst Iza Janaczek
Foto pixabay
A na temat zalet przykładowych półpierścieni chroniących płytkę przed niekontrolowanym odklejaniem się więcej przeczytać możecie w artykule zamieszczonym na blogu naszego partnera Med4Me, czyli tutaj:
https://blog.med4me.pl/hydrokoloidowe-polpierscienie-uszczelniajace-dla-wzmocnienia-i-przylepca-i-spokoju-ducha/