Stomia a długość życia - czy stomik może żyć długo?

Paź 202426

Żyć długo i szczęśliwie to marzenie każdego z nas. Wielu stomików uważa, że szansę na taką opcję mają tylko osoby, które stomii nie mają.

Stomia to temat, który rodzi wiele pytań. Jedno z nich brzmi: „Jak długo żyje się ze stomią?”. To pytanie-pułapka. Nie, nie dla osób, do których jest kierowane, lecz dla samych stomików. Dlaczego? Ponieważ częsta niechęć do „życia po stomii” bądź ze stomią powoduje, że wiele osób ze stomią ma już w głowie gotową odpowiedź i żadna inna nie jest dla nich wiarygodna.

stomia-a-dlugosc-zycia-1.jpg

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie określić, jak długo dany człowiek będzie żył mając stomię. Tak jak nie da się określić, jakiego wieku dożyje człowiek, który jej nie ma.

W przypadku stomików, których nie dotyczy opcja ciężkiej choroby, która może mieć wpływ na jakość i długość życia, nie da się i nie można określić jego granicy.

stomia-a-dlugosc-zycia-2.jpg

Stomia nie skraca życia, stomia je wydłuża

Taki właśnie jest zamysł i cel stomii. Wyłania się ją, gdy organizm nie radzi sobie sam z tematami wydalniczymi lub gdy należy odbarczyć chory organ, bądź go usunąć. Stomia to pomost na nowo łączący z życiem. Jakim i na jak długo ? To bardzo często zależy od samych stomików.

Wielu „nowych„ stomików, z marszu przyjmuje, że ich życie po operacji straci na jakości, że będzie pasmem problemów i bólu. Temat ten dotyczy zwłaszcza tych stomików, u których stomia wyłoniona została w trybie nagłym. Zdarza się tak, w przypadku wypadków losowych i konieczności operowania (często) nieprzytomnego pacjenta lub gdy podczas planowanej operacji jedyną słuszną decyzją, jaką może podjąć chirurg, widząc stan jelit, jest ta o konieczności wyłonienia stomii.

Stomia zatrzymuje, a w wielu wypadkach nawet kończy chorobę podstawową, dzięki czemu osoba po jej wyłonieniu ma szansę żyć dobrym życiem. Często lepszym i bardziej jakościowym niż to, które było jego udziałem podczas aktywnego chorowania.

To właśnie dzięki stomii pacjent często po prostu przestaje nim być, stając się kimś, kto nie musi co miesiąc stawiać się na kurację, pozwalającą mu nadal żyć.

Choć w wielu wypadkach stomik niemal od razu po wyłonieniu stomii może zaobserwować jej „efekt”, nierzadko, nieprzygotowany mentalnie na to, że ona w ogóle jest, postrzega ją jako skutek uboczny choroby, a nie jej szczęśliwe zakończenie. Takie podejście do kwestii życia ze stomią czyni je już na starcie życiem gorszym i pełnym lęku także o jego długość.

stomia-a-dlugosc-zycia-3.jpg

Tymczasem długość życia stomika zależy od tego, od czego zależy długość życia człowieka bez stomii.

Zależy więc:

  • od wieku,
  • od kondycji fizycznej,
  • od kondycji psychicznej,
  • od podejścia do swojego organizmu i sposobu dbania o niego,
  • a dodatkowo, w przypadku stomików, od powodu wyłonienia stomii. Często jest nim nowotwór, który dramatycznie i dynamicznie ingeruje w długość życia. Nie tylko stomika. Osoby nim nie będącej również.

Długość życia ze stomią zależy w dużej mierze od samych stomików
...i od ich podejścia do swojego zdrowia i samej stomii. I dlatego, zanim osoba ze stomią nie okrzepnie w nowej rzeczywistości, warto, by rozważyła strategię uważnego przyglądania się sobie. Ta metoda polega na zadaniowym podejściu do tematu stomii, prowadzącym do jej poznania i zrozumienia. Poznanie i zrozumienie stomii jest kluczem do pozbycia się lęku o życie z nią.

stomia-a-dlugosc-zycia-4.jpg

Jak wpłynąć na jakość i długość życia ze stomią?

  • Dbając o stan zdrowia przed operacją wyłonienia,
    warto postawić na prehabilitację, czyli przygotowanie organizmu do operacji i czasu rekonwalescencji. To, w jakim stanie fizycznym i psychicznym przyszły stomik trafia na stół operacyjny ma ogromne znaczenie dla jakości i długości życia po operacji.
  • Zapewniając sobie właściwą opiekę stomijną zwłaszcza w czasie tuż po operacji
    (jeszcze) pacjent liczyć może na wykwalifikowany personel medyczny, który pomaga mu w higienie stomii. Po powrocie do domu warto skontaktować się z pielęgniarką lub opiekunką stomijną, która w warunkach domowych raz jeszcze omówi kwestie jej zaopatrzenia.
    Warto pamiętać, że regularna i właściwa pielęgnacja stomii oraz dedykowane akcesoria stomijne minimalizują ryzyko powikłań, takich jak infekcje czy podrażnienia skóry.
  • Zdrowo i jakościowo się odżywiając,
    pamiętajmy, że to, co jemy, znacząco przekłada się na nasze życie. Mocno przetworzone jedzenie czy też gazowane słodzone napoje wpływają na masę ciała, co z kolei może mieć wpływ na jakość i długość życia. Na długość życia ogromny wpływ ma też stosunek stomików (i nie-stomików) do używek. Truizmem jest, że papierosy i alkohol życie skracają.

stomia-a-dlugosc-zycia-5.jpg

  • Wybierając zdrowy styl życia,
    nie ma grama przesady w stwierdzeniu, że aktywność fizyczna wydłuża życie. Wydłuża je też jakościowy sen i umiejętność radzenia sobie ze stresem.
  • Nie stroniąc od dbania o higienę psychiczną,
    długość życia oraz jakość życia stomików często zależą również od dostępu do wsparcia psychologicznego. Osoby ze stomią mogą doświadczać problemów emocjonalnych, takich jak lęk lub depresja, a właściwa pomoc w tym zakresie pomaga im lepiej radzić sobie z nową sytuacją.

stomia-a-dlugosc-zycia-6.jpg

  • Otaczając się empatycznymi ludźmi,
    pamiętajmy, że otoczenie ma ogromny wpływ na naszą psychikę, a ona – na jakość i długość życia. Warto tu wspomnieć, że w ramach Fundacji STOMAlife działają Punkty Konsultacyjno-Szkoleniowe (PKS), w których można uzyskać pomoc lekarzy wielu specjalizacji, a także pomoc pielęgniarki/opiekunki stomijnej.
    Jeśli mowa o wsparciu, nie sposób nie wspomnieć o tym, udzielanym przez naszych certyfikowanych wolontariuszy, którzy służą radą i pomocą stomikom w całej Polsce.
  • Mając dostęp do opieki medycznej
    ...i świadomie z tego prawa korzystając. Regularne wizyty kontrolne u lekarzy specjalistów oraz konsultacje z pielęgniarkami stomijnymi pozwalają na wczesne wykrywanie i leczenie chorób i ewentualnych komplikacji, mających wpływ zarówno na jakość, jak i długość życia.
  • stomia-a-dlugosc-zycia-7.jpg

#stomikmoże żyć długo i dobrze

My, ludzie, nie na wszystko mamy wpływ, ale na szczęście na bardzo wiele – wciąż tak.

Dobre długie życie często zasadza się na możliwości dokonywania wyborów, i tym, jak ten przywilej zagospodarujemy. Codziennie więc dokonujemy małych wyborów, bardzo rzadko łącząc je z długością życia i starym przysłowiem mówiącym: „jak sobie pościelisz, tak się i wyśpisz”. Nasze codzienne wybory mają ogromne znaczenie, bo to one, a nie stomia, wpływają realnie na długość życia.

Zatem:

  • wiedza czy stereotyp?
  • wspieranie czy odrzucanie?
  • sen czy nocne surfowanie po sieci?
  • pączek czy jabłko?
  • samochodem czy pieszo?

Stomia zasadniczo nie wpływa na długość życia. Wpływają na nie nasze wybory.

Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: Pixabay

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na