29 Październik 2024
Paź 202426
Żyć długo i szczęśliwie to marzenie każdego z nas. Wielu stomików uważa, że szansę na taką opcję mają tylko osoby, które stomii nie mają.
Stomia to temat, który rodzi wiele pytań. Jedno z nich brzmi: „Jak długo żyje się ze stomią?”. To pytanie-pułapka. Nie, nie dla osób, do których jest kierowane, lecz dla samych stomików. Dlaczego? Ponieważ częsta niechęć do „życia po stomii” bądź ze stomią powoduje, że wiele osób ze stomią ma już w głowie gotową odpowiedź i żadna inna nie jest dla nich wiarygodna.
Tak naprawdę nie da się jednoznacznie określić, jak długo dany człowiek będzie żył mając stomię. Tak jak nie da się określić, jakiego wieku dożyje człowiek, który jej nie ma.
W przypadku stomików, których nie dotyczy opcja ciężkiej choroby, która może mieć wpływ na jakość i długość życia, nie da się i nie można określić jego granicy.
Stomia nie skraca życia, stomia je wydłuża
Taki właśnie jest zamysł i cel stomii. Wyłania się ją, gdy organizm nie radzi sobie sam z tematami wydalniczymi lub gdy należy odbarczyć chory organ, bądź go usunąć. Stomia to pomost na nowo łączący z życiem. Jakim i na jak długo ? To bardzo często zależy od samych stomików.
Wielu „nowych„ stomików, z marszu przyjmuje, że ich życie po operacji straci na jakości, że będzie pasmem problemów i bólu. Temat ten dotyczy zwłaszcza tych stomików, u których stomia wyłoniona została w trybie nagłym. Zdarza się tak, w przypadku wypadków losowych i konieczności operowania (często) nieprzytomnego pacjenta lub gdy podczas planowanej operacji jedyną słuszną decyzją, jaką może podjąć chirurg, widząc stan jelit, jest ta o konieczności wyłonienia stomii.
Stomia zatrzymuje, a w wielu wypadkach nawet kończy chorobę podstawową, dzięki czemu osoba po jej wyłonieniu ma szansę żyć dobrym życiem. Często lepszym i bardziej jakościowym niż to, które było jego udziałem podczas aktywnego chorowania.
To właśnie dzięki stomii pacjent często po prostu przestaje nim być, stając się kimś, kto nie musi co miesiąc stawiać się na kurację, pozwalającą mu nadal żyć.
Choć w wielu wypadkach stomik niemal od razu po wyłonieniu stomii może zaobserwować jej „efekt”, nierzadko, nieprzygotowany mentalnie na to, że ona w ogóle jest, postrzega ją jako skutek uboczny choroby, a nie jej szczęśliwe zakończenie. Takie podejście do kwestii życia ze stomią czyni je już na starcie życiem gorszym i pełnym lęku także o jego długość.
Tymczasem długość życia stomika zależy od tego, od czego zależy długość życia człowieka bez stomii.
Zależy więc:
Długość życia ze stomią zależy w dużej mierze od samych stomików
...i od ich podejścia do swojego zdrowia i samej stomii. I dlatego, zanim osoba ze stomią nie okrzepnie w nowej rzeczywistości, warto, by rozważyła strategię uważnego przyglądania się sobie. Ta metoda polega na zadaniowym podejściu do tematu stomii, prowadzącym do jej poznania i zrozumienia. Poznanie i zrozumienie stomii jest kluczem do pozbycia się lęku o życie z nią.
Jak wpłynąć na jakość i długość życia ze stomią?
#stomikmoże żyć długo i dobrze
My, ludzie, nie na wszystko mamy wpływ, ale na szczęście na bardzo wiele – wciąż tak.
Dobre długie życie często zasadza się na możliwości dokonywania wyborów, i tym, jak ten przywilej zagospodarujemy. Codziennie więc dokonujemy małych wyborów, bardzo rzadko łącząc je z długością życia i starym przysłowiem mówiącym: „jak sobie pościelisz, tak się i wyśpisz”. Nasze codzienne wybory mają ogromne znaczenie, bo to one, a nie stomia, wpływają realnie na długość życia.
Zatem:
Stomia zasadniczo nie wpływa na długość życia. Wpływają na nie nasze wybory.
Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: Pixabay