09 Styczeń 2025
Sty 202503
Posiadanie stomii uczy ciągłej uważności. Choć z definicji poprawia jakość życia i w praktyce z reguły tak się dzieje, stomia jest również źródłem niepokoju i stresu.
Absolutnie nie warto tłumić w sobie lęku i pozwalać się mu rozwijać, warto natomiast szukać odpowiedzi na pytania o tematy, które mogą niepokoić.
Jednym z takich zjawisk jest spieniona treść jelitowa trafiająca do woreczka stomijnego. Wielu stomików pyta, czy jest to objaw choroby i czy można uniknąć pojawiania się treści o tak nietypowej, niepokojącej konsystencji?
By usystematyzować ten temat, przyjrzyjmy się mu szerzej.
Spieniona treść? Czym jest i dlaczego występuje?
Spieniona treść to mieszanina płynu i powietrza, która może pojawiać się w tym, co finalnie trafia do worka.
Jest to zjawisko częściej występujące u ileostomików i wynika w dużej mierze z mało uważnej diety, czyli spożywania produktów powodujących nadmierne wytwarzanie gazów (np. fasola, kapusta, gazowane napoje).
Wpływ na jakość treści ma tu również zwiększone spożycie błonnika, które może wpływać na fermentację w jelitach. Ale nie tylko. Spieniona treść jelitowa może pojawić się w worku także z innych powodów.
Są nimi:
Czy spieniona treść w woreczku stomijnym jest powodem do stresu?
W większości przypadków spieniona treść jelitowa to efekt pojedynczych "grzeszków" żywieniowych bądź przechodzonej kuracji lekami i specyficzne, nazwijmy to, „efekty uboczne” tych sytuacji ustępują po odłożeniu czynnika, który je powoduje. Warto jednak temat ten obserwować, ponieważ inna niż typowa treść jelitowa może być oznaką zaistnienia poważniejszych sytuacji, takich jak:
Dlatego zdecydowanie należy skonsultować temat z lekarzem, gdy stomik obserwuje u siebie:
Czy można uniknąć spienionej treści jelitowej?
Zdecydowanie tak. Jak wspomniano powyżej, w przypadku zażywanych leków czy drobnych "grzeszków" kulinarnych wystarczy odstawić produkty, które powodują zmianę wyglądu treści trafiającej do woreczka. W przypadku leków bezwzględnie wymaga to konsultacji z lekarzem, który powinien zaproponować łagodniejszy dla jelit zamiennik zażywanego leku.
Ponadto, by zlikwidować efekt spienionej treści warto:
Zdecydowanie warto unikać produktów powodujących nadmiar gazów (fasola, cebula, kapusta, brokuły, napoje gazowane).
Każdy posiłek należy jeść powoli, dobrze przeżuwając trafiające do ust pokarmy.
Jak reagować, gdy spieniona treść pojawi się w woreczku?
Warto pamiętać, że spieniona treść jelitowa nie zawsze jest problemem, ale regularność bądź ciągłość występowania tego zjawiska, dodatkowo obarczona innymi niepokojącymi objawami, zdecydowanie powinna być sygnałem do powiadomienia o tym problemie lekarza bądź pielęgniarkę stomijną.
Pierwsza i najważniejsza chyba zasada dobrego życia ze stomią polega na tym, by stomię zrozumieć. A by było to możliwe, warto sięgać do rzetelnych źródeł i pytać profesjonalistów.
Nie każdy groźnie wyglądający problem jest problemem groźnym, ale stać się nim może, gdy zostanie zignorowany. Dlatego właśnie drodzy Przyjaciele Stomicy – pytajcie, często odpowiedzi osób znających temat od podszewki pozwalają opracować go, zanim się rozwinie. I właśnie tak jest i ze spienioną treścią.
Tekst: Iza Janaczek
Foto: pexels