Mycie rąk i dlaczego to takie ważne (także) dla stomika

Paź 202415

Mycie rąk - czynność najpowszechniejsza z powszechnych, a przynajmniej w teorii i w życzeniach ludzi świadomych, doczekało się swojego święta. Czy fakt, iż mycie rąk ma swój dzień i to na tyle ważny, że świętuje się go na całym świecie, wynika z faktu tylko i wyłącznie chęci uhonorowania tej najprostszej i najpierwszej metody dbania o zdrowie i życie? Czy może wręcz przeciwnie - w dniu tym jeszcze głośniej i wyraźniej mówi się o tym, że dla własnego dobra trzeba ręce myć i że czynność ta nie jest rzeczą zbędną. Nie jest przesadą powiedzieć, że 30 sekund jakich potrzeba, by umyć ręce, to najlepiej wykorzystane pół minuty życia.

DZIEN-MYCIA-RAK-1.jpg

30 sekund. Dokładnie tyle wystarczy, by w ramach tej pierwszej codziennej profilaktyki zadbać o swoje zdrowie. I warto podejść do tego tematu poważnie, ponieważ nierzadko właśnie to pół minuty zaważyć może na całym dalszym życiu.

DZIEN-MYCIA-RAK-2.jpg

O co tyle krzyku? Po co myć ręce, skoro nie są brudne?

Są. Z całą pewnością. Mimo, że najczęściej na naszych rękach nie widać wyraźnych śladów brudu, on tam jest. I to w swojej najgorszej postaci. Niewidoczne zanieczyszczenia na rękach to przede wszystkim bakterie. Choć ręce na pierwszy rzut oka wydają się być czyste, na każdy centymetr kwadratowy skóry dłoni przypada 5 milionów bakterii. I fakt, że ich nie widać, nie świadczy o tym, że ich nie ma. Są, lecz znikają ze skóry po kontakcie z mydłem i wodą.

A jak tam trafiają?

Bardzo prosto. Codziennie dotykamy wielu powierzchni i rzeczy. Ściskamy w dłoni banknoty, stojąc w kolejce po kawę, drążek w autobusie, by nie upaść, i czyjąś dłoń, która ma podobną historię kolekcjonowania brudu i bakterii.

W popularnych restauracjach z szybkim jedzeniem zamawiamy posiłek samodzielnie, z interaktywnych tablic, które roją się od bakterii. Także tych kałowych. Ile osób po zrobieniu zamówienia, a przed jego konsumpcją idzie do łazienki, by umyć ręce? Cóż. Zdecydowanie zbyt mało.

DZIEN-MYCIA-RAK-3.jpg

Podobnie niewiele osób myje ręce po opuszczeniu toalety, także tej publicznej, co można zaobserwować najlepiej - stojąc i myjąc ręce.

Często też nie myjemy rąk po przyjściu ze sklepu czy z odwiedzin u znajomego, który leży w szpitalu. Co smutne - nie uczymy rutyny mycia rąk nasze dzieci.

Według statystyk co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a połowa mężczyzn i co czwarta kobieta nie robi tego, wychodząc z toalety.

Tymczasem dla własnego dobra bezwzględnie należy czynić to:

  • przed każdym posiłkiem bądź przed jego przygotowywaniem
  • po każdym wyjściu z toalety
  • po powrocie do domu
  • po kontakcie z pieniędzmi
  • po korzystaniu z telefonu
  • po pracach domowych i tych w ogrodzie
  • po kichaniu, kasłaniu i czyszczeniu nosa
  • po kontakcie z naszymi zwierzętami
  • a w przypadku stomików dodatkowo przed i po zmianie woreczka lub po odpuszczeniu z niego treści.

Przy czym warto pamiętać, że gdy już te ręce umyjemy i zasiądziemy do posiłku, nie należy głaskać ukochanego futrzaka, zmieniać kanałów na pilocie telewizora ani korzystać z telefonu równocześnie jedząc. Zwłaszcza trzymając jedzenie w rękach.

DZIEN-MYCIA-RAK-4.jpg

Choroby brudnych rąk istnieją naprawdę

Ta mocno wpływająca na wyobraźnię nazwa dotyczy efektów braku higieny rąk. Pamiętajmy, że brudne ręce to nie tylko te, na których widać kontakt z ziemią z ogródka czy brud będący efektem zmiany koła w samochodzie. Bytującego na rękach „brudu” często nie widać i dlatego tak często jest lekceważony.

Tymczasem spożywanie posiłków brudnymi/nieumytymi rękami, na których prócz bakterii często znaleźć się mogą także wirusy i pasożyty, skutkować może:

  • wirusowym zapaleniem wątroby typu A, tzw. „żółtaczka pokarmowa”
  • bakteryjnym zatruciem pokarmowym
  • chorobami jamy ustnej (afty i bakteryjne zapalenie jamy ustnej)
  • biegunką rotawirusową
  • owsicą
  • tasiemczycą
  • glistnicą
  • lambliozą

Z kolei brak higieny rąk podczas kontaktu ze skórą wokół stomii, zwłaszcza gdy jest ona podrażniona i podatna na zakażenie, skutkować może groźnymi powikłaniami.

I pomyśleć, że wystarczy 30 sekund, kontaktu z mydłem i wodą, by te problemy nie spędzały nam snu z powiek. Dosłownie i w przenośni.

DZIEN-MYCIA-RAK-5.jpg

Dlaczego higiena rąk jest też tak ważna dla stomików?

  1. Po pierwsze - biegunki
    Stomicy to ludzie, którzy wiele przeszli, efektem czego bywa większa podatność na biegunki. Warto minimalizować ryzyko ich występowania, a co za tym idzie, warto zwrócić większą uwagę na higienę rąk. Pamiętajmy, że złe samopoczucie nie zawsze spowodowane jest tym, co jemy, ale także tym, czy podczas posiłku mamy czyste ręce.

    DZIEN-MYCIA-RAK-6.jpg
     
  2. Po drugie - zmiana woreczka
    Wielu stomików zakłada, że skoro wymieniają woreczek z nieczystościami, to wystarczy, jak ręce umyją po zakończeniu tej czynności. To bardzo mylne założenie – co należy mocno podkreślić.

    Ręce bezwzględnie należy umyć także przed przystąpieniem do wymiany woreczka. A po zakończeniu, gdy nowy woreczek jest już na ciele, a stary w specjalnej torebce lub woreczku – należy je umyć raz jeszcze.

    Dlaczego to takie ważne?

    Pamiętajmy, że nie wiemy, jaki stan skóry zastaniemy pod płytką. Często skóra wokół stomii bywa zapalona, a nawet widocznie podrażniona. Do skóry z widoczną utratą ciągłości bezwzględnie należy podejść z czystymi rękoma, by nie przenieść na otwarte uszkodzenia, bakterii bytujących na brudnych rękach.

    Warto też pamiętać, że o ile ręce można myć dowolnym rodzajem mydła w zależności od preferencji i potrzeb skóry, o tyle okolice stomii po przetarciu chusteczkami stomijnymi myć należy tylko i wyłącznie szarym mydłem.

    DZIEN-MYCIA-RAK-7.jpg
     
  3. Po trzecie – bezpieczeństwo bliskich
    Mycie rąk po każdej zmianie woreczka jest istotne również z perspektywy innych osób, które korzystają z tych samych, co stomik wspólnych przestrzeni. Dotyczy to m.in łazienki, kuchni czy jadalni. Pamiętajmy więc o umyciu rąk po każdej zmianie woreczka. Dobra i zdrowa rutyna, jaką jest higiena rąk po zaopatrzeniu stomii, pomoże naszym bliskim czuć się bezpiecznie we wspólnych przestrzeniach.

DZIEN-MYCIA-RAK-8.jpg

30 ważnych sekund

Czasami uważamy, że potrzebny jest specjalny efekt „wow”, by doszło do czegoś wielkiego i mającego wpływ na nasze życie. Tymczasem okazuje się, że każdego dnia my sami o nim decydujemy: zmieniając stomijny worek, wychodząc z toalety, wracając po pracy do mieszkania, przygotowując posiłek, jedząc go… Każdej z tych czynności towarzyszyć powinna zrealizowana myśl o umyciu rąk.

Naprawdę, wcale nie trzeba spektakularnego „efektu wow”, by mieć wpływ na swoje życie. Wystarczy 30 sekund, bieżąca ciepła woda i mydło.

Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: Pixabay i med4me

Bibliografia:
  • „Ciekawostki o mydle i myciu rąk” / gov.pl
  • „Choroby brudnych rąk - poznaj te najczęstsze” / Portal Diagnostyka+

 

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na