Paź 202210
Ogólnym celem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest podnoszenie świadomości na temat problemów ze zdrowiem psychicznym na całym świecie oraz mobilizowanie wysiłków na rzecz zdrowia psychicznego.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 10 październik 2022 obchodzony jest pod hasłem
Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem
Dobre samopoczucie psychiczne jest jedną ze składowych stanu określanego mianem zdrowia. Niestety, jesteśmy narażeni na coraz większy stres i presję społeczną. To z kolei sprzyja obniżeniu nastroju i stanom lękowym. Zobacz, jak dbać o zdrowie psychiczne.
Naucz się walczyć ze stresem
Pamiętaj o relaksie i odpoczynku
Zerwij toksyczne relacje
Zadbaj o aktywność fizyczną i zdrową dietę
Pozwól sobie na różne emocje
Nie wstydź się poprosić o pomoc
Zastanówcie się koniecznie jak dbacie o siebie, co poprawia Wam nastrój
Podczas gdy pandemia odbiła się i nadal odbija się na naszym zdrowiu psychicznym, możliwość ponownego nawiązania kontaktu podczas Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2022 zapewni nam możliwość ponownego rozpalenia naszych wysiłków na rzecz ochrony i poprawy zdrowia psychicznego.
Wiele aspektów zdrowia psychicznego zostało zakwestionowanych; Szacuje się, że już przed pandemią w 2019 r. jedna na osiem osób na świecie żyła z zaburzeniami psychicznymi. Jednocześnie usługi, umiejętności i fundusze dostępne na rzecz zdrowia psychicznego pozostają niedostateczne i są znacznie poniżej tego, co jest potrzebne, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach.
Pandemia COVID-19 doprowadziła do globalnego kryzysu zdrowia psychicznego, podsycając krótko- i długoterminowe stresy i podkopując zdrowie psychiczne milionów. Szacunki wskazują, że w pierwszym roku pandemii wzrost zarówno zaburzeń lękowych, jak i depresyjnych wyniósł ponad 25%. Jednocześnie usługi w zakresie zdrowia psychicznego zostały poważnie zakłócone, a luka w leczeniu chorób psychicznych uległa poszerzeniu.
Rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne, przedłużające się konflikty, przemoc i sytuacje zagrożenia zdrowia publicznego dotykają całe populacje, zagrażając postępowi w kierunku poprawy dobrostanu; oszałamiające 84 miliony ludzi na całym świecie zostało przymusowo przesiedlonych w 2021 roku. Musimy pogłębić wartość i zaangażowanie, jakie przywiązujemy do zdrowia psychicznego jako jednostki, społeczności i rządy, i dopasować tę wartość do większego zaangażowania, zaangażowania i inwestycji ze strony wszystkich zainteresowanych stron we wszystkich sektorach. Musimy wzmocnić opiekę w zakresie zdrowia psychicznego, tak aby pełne spektrum potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego zostało zaspokojone poprzez lokalną sieć dostępnych, przystępnych cenowo i wysokiej jakości usług i wsparcia.
Stygmatyzacja i dyskryminacja nadal stanowią barierę dla integracji społecznej i dostępu do właściwej opieki; co ważne, wszyscy możemy odegrać swoją rolę w zwiększaniu świadomości na temat tego, jakie interwencje profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego działają, a Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest okazją do wspólnego robienia tego. Wyobrażamy sobie świat, w którym zdrowie psychiczne jest cenione, promowane i chronione; gdzie każdy ma równe szanse cieszenia się zdrowiem psychicznym i korzystania ze swoich praw człowieka; i gdzie każdy może uzyskać dostęp do opieki psychiatrycznej, której potrzebuje.
WHO będzie współpracować z partnerami, aby rozpocząć kampanię wokół tematu uczynienie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dla wszystkich globalnym priorytetem. Będzie to okazja dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, adwokatów, rządów, pracodawców, pracowników i innych interesariuszy, aby wspólnie docenić postępy w tej dziedzinie i głośno wypowiedzieć się na temat tego, co musimy zrobić, aby zapewnić zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. globalny priorytet dla wszystkich.
Pamiętaj, szukanie pomocy to nie wstyd!
Te telefony mogą się przydać. Zapisz je i skorzystaj w razie potrzeby.
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
ITAKA- centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222 (czynne całodobowo)
ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania – 22 484 88 01 (czynny w poniedziałki i czwartki od 17.00 do 20.00)
Telefon Zaufania (22) 621 35 37 Telefon Interwencyjny tel. 600 070 717 (dyżury w godzinach 10:00-16:00)
Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna – 22 425 98 48 (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – bezpłatny i anonimowy numer telefonu (dostępny ze wszystkich telefonów stacjonarnych i komórkowych): 116 111 (poniedziałek do niedziela 12.00-2.00), więcej informacji i kontakt online przez stronę 116111.pl