24 Grudzień 2024
Maj 202423
W ubiegły weekend, w dniach 20-21 maja, braliśmy udział w 10. Jubileuszowym Krakowskim Sympozjum HTA, które odbywało się w Krakowie, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na tym ważnym wydarzeniu zrzeszającym ekspertów z dziedziny oceny technologii medycznych pokazaliśmy prezentację dotyczącą tego istotnego zagadnienia, którą w imieniu Fundacji STOMAlife przedstawiła Marzena Kluszczyńska.
Tematem wiodącym przedstawionej prezentacji było pytanie: Czego pacjent oczekuje od rynku wyrobów medycznych?
W swojej pracy codziennie spotykamy się z ludźmi, którzy w mniejszym lub większym stopniu zależą od medycznych zdobyczy technologicznych. Możliwość obserwacji codziennych zmagań osób, które walczą o dobre i jakościowe życie to wielki przywilej, ale i ogromna odpowiedzialność. Wynika ona z faktu, że naszą fundacyjną filozofię opieramy na realnej pracy na rzecz prawdziwej poprawy życia stomików. A dobre życie stomików nierozerwalnie wiąże się z dostępem do jakościowego sprzętu i akcesoriów stomijnych, dzięki którym pacjenci i stomicy mogą na nowo cieszyć się życiem.
Warto podkreślić, że pytanie przewodnie, jakie postawiliśmy w prezentowanym materiale naszym szanownym słuchaczom zgromadzonym podczas krakowskiego sympozjum, nie dotyczy i nie dotyka tylko i wyłącznie stomików. Pamiętajmy, że w pewnym momencie życia wszyscy bywamy lub wręcz stajemy się (na dłużej) pacjentami. Mając więc okazję przedstawienia stanowiska w temacie, który dotyczy lub dotyczyć będzie nas wszystkich, skwapliwie z takiego przywileju skorzystaliśmy.
Zatem – czego oczekujemy od rynku wyrobów medycznych? By odpowiedzieć na to pytanie, najpierw usystematyzujmy samo pojęcie „wyrobów medycznych”. Warto się nad nim pochylić, bo to krótkie hasło, kryje w sobie długą listę ważnych produktów.
Wyroby medyczne – i co kryje się pod tą nazwą?
W dużym uproszczeniu, wyroby medyczne to produkty, urządzenia, instrumenty, oprogramowanie, materiały lub inne artykuły stosowane w medycynie, które są przeznaczone do diagnozowania, leczenia, monitorowania, łagodzenia lub zapobiegania chorobom, urazom czy niepełnosprawnościom. Wyroby te stosują samodzielnie - sami pacjenci, lub pomagający im w powrocie do zdrowia lub sprawności – opiekunowie, pielęgniarki, lekarze ect..
Przykładami wyrobów medycznych, jakie wielu z nas zna z własnego doświadczenia, są m.in:
- Bandaże, plastry, gaziki, opatrunki i wszystko, co wiąże się z zaopatrywaniem ran.
- Sprzęty pomiarowe, takie jak ciśnieniomierze, glukometry lub termometry.
- Sprzęty do podtrzymywania życia i monitorowania go, czyli: respiratory, aparaty do dializ, monitory EKG, pulsoksymetry.
- Sprzęty do terapii i rehabilitacji. Do tej grupy należą inhalatory i nebulizatory, pompy insulinowe, a także – kule, chodziki i fotele inwalidzkie.
- Instrumenty chirurgiczne i zabiegowe. Tu wymienić można m.in. skalpele i nożyczki chirurgiczne, sondy, cewniki i chirurgiczne staplery.
- Implanty i protezy. Należą do nich: endoprotezy stawów (np. biodra, kolana), stenty i cewniki naczyniowe, protezy kończyn, a także - implanty dentystyczne.
- Oprogramowanie medyczne. W XXI wieku, gdzie diagnostyka i leczenie w ogromnej mierze opiera się na wsparciu zaawansowanej technologii, oprogramowanie umożliwiające lub wspomagające taką możliwość stanowi bardzo ważną grupę wyrobów medycznych. Dotyczy to: systemów do analizy obrazów medycznych, aplikacje monitorujące parametry zdrowotne, a także – oprogramowanie do zarządzania placówkami medycznymi.
- I wreszcie - środki wspomagające codzienne życie i opiekę osoby chorej. To grupa wyrobów medycznych stomikom znana najlepiej, bo prócz pieluchomajtek i podkładów higienicznych, aparatów słuchowych i soczewek kontaktowych, do grupy tej należą produkty typowo stomijne, takie jak: worki stomijne, a także akcesoria stomijne. By wymienić tylko niektóre wyroby medyczne znane stomikom, wspomnieć należy: worki stomijne, płytki stomijne, pasty i uszczelniacze, stomijne pierścienie, a także środki do pielęgnacji stomii (chusteczki, spraye, pudry i kremy do pielęgnacji skóry wokół stomii). Wyrobem medycznym są też pasy stomijne.
Po pierwsze skuteczność, dostępność i bezpieczeństwo
Bez wątpienia rynek wyrobów medycznych to ogromna i zróżnicowana ilość produktów, dzięki którym życie osób od nich zależnych powinno być lepsze, znośniejsze, a często – zupełnie normalne. I właśnie dlatego, by było to możliwe, od rynku wyrobów medycznych, my pacjenci, oczekujemy trzech podstawowych rzeczy, które stanowią podwaliny dobrostanu wszystkich pacjentów.
Mowa tu o:
- bezpieczeństwie oferowanych produktów,
- ich skuteczności,
- a także – dostępności dla wszystkich.
Świat zadbanych emocjonalnie i – dobrze, właściwie oraz profesjonalnie zaopiekowanych pacjentów to świat, który byłby idealny, gdyby tylko istniał. Niestety, w tym konkretnym przypadku, oczekiwania rzadko kiedy pokrywają się z rzeczywistością.
Wiele wyrobów medycznych ze względu na swoją cenę (dyktowaną wysokim kosztem produkcji) wciąż znajduje się poza zasięgiem wielu pacjentów. Oznacza to, że wiele ratujących życie i zdrowie technologii wciąż jest dobrem luksusowym, choć powinno być standardem dostępnym dla każdego chorego.
Jako pacjenci oczekujemy więc, że produkty, które oferuje rynek medyczny, będą nie tylko bezpieczne bezpieczeństwem potwierdzonym profesjonalnymi badaniami, certyfikatami i kontrolami jakości, ale też - ogólnodostępne.
Oczekujemy też jasnych i zrozumiałych informacji na temat wyrobów medycznych, których będziemy używać my lub nasi bliscy będący pacjentami.
Przejrzysta informacja to nic innego jak logiczna i zrozumiała instrukcja lub opis sposobu działania produktu, a także – czytelne wskazanie ewentualnego ryzyka związanego z jego użyciem.
Nic o nas bez nas
Jako pacjenci oczekujemy, że nasze doświadczenia i opinie będą brane pod uwagę przy tworzeniu nowych wyrobów medycznych. Wszak o własnym chorowaniu i radzeniu sobie z nim wiemy zdecydowanie najwięcej. Takie połączenie sił to zdecydowana wartość dodana do tworzenia lepszego świata dla pacjentów.
Warto też wspomnieć o ekologicznym aspekcie tworzenia wyrobów medycznych, podkreślając konieczność zwrócenia się ku zrównoważonej ich produkcji, tak, by nie wpływa ona negatywnie na środowisko.
Człowiek człowiekowi człowiekiem
Dostępność, bezpieczeństwo i jakość. Tylko tyle i aż tyle oczekują pacjenci od od producentów wyrobów medycznych. I warto poświęcić uwagę i chwilę refleksji tej prośbie, zważywszy na fakt, że kiedyś wszyscy możemy być odbiorcami produktów tego sektora. Wszyscy, czyli nie tylko anonimowi pacjenci, ale także twórcy i producenci tych wyrobów. Dlatego warto już teraz zadbać o to, by były one tworzone na najwyższym poziomie i – by z każdego poziomu były dostępne.
Te i inne spostrzeżenia zawarliśmy w naszej prezentacji, starając się, by wybrzmiał w niej głos nas wszystkich. Raz jeszcze dziękujemy organizatorowi wydarzenia Instytutowi Arcana sp. z o.o. za możliwość przedstawienia naszej wizji tego ważnego dla nas wszystkich tematu. I zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, jaka przedstawiona została podczas tego pouczającego i ważnego spotkania. Prezentacja dostępna jest na naszej stronie.
Tekst Iza Janaczek
Foto Archiwum Fundacji Stomalife