17 Listopad 2024
Cze 202325
W dniu 16-06-2023 sejm przyjął ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, jest to niezwykle ważna dla nas wszystkich ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta w świadczeniach medycznych.
Ochrona praw pacjenta stanowi fundament systemu opieki zdrowotnej. Każdy pacjent powinien być traktowany z szacunkiem, godnością i uwagą, mając zagwarantowane swoje prawa i przywileje. Zapewnienie ochrony praw pacjenta to nie tylko obowiązek, ale również moralny imperatyw każdego systemu medycznego.
Tylko poprzez respektowanie i chronienie tych praw możemy budować zaufanie i zapewnić pacjentom opiekę medyczną, która jest etyczna, sprawiedliwa i skuteczna
Ustawa ma na celu zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa i jakości opieki medycznej, wprowadzając wiele wymogów dotyczących jakości i bezpieczeństwa świadczeń medycznych, w tym odpowiednie wykształcenie i szkolenia dla pracowników medycznych, a także wymóg wprowadzenia systemów kontroli jakości i bezpieczeństwa opieki nad pacjentem.
Wprowadza również wiele innych określeń dotyczących jakości i bezpieczeństwa świadczeń medycznych, które mogą wymóc na placówkach medycznych prowadzenie systemów kontroli jakości i bezpieczeństwa oraz zapewnienia odpowiedniego wykształcenia i szkolenia dla pracowników medycznych.
Uchwalona ustawa ma na celu podnieść jakość świadczonych pacjentowi usług medycznych i zapewnić jego prawa i bezpieczeństwo:
Jak podkreślił RPP Bartłomiej Chmielowiec ustawa to również system no-fault. Jest on obecny w krajach skandynawskich, Belgii, Francji, Nowej Zelandii, czy części Stanów Zjednoczonych. System no-fault to szybka analiza sytuacji, danego zdarzenia niepożądanego, szybka wypłata rekompensaty dla pacjenta. Bez poszukiwania winnego, z analizą przyczyn, koncentrująca się na rozwiązaniach cywilnoprawnych / Źródło: Puls Medycyny/.
Przy okazji też ustawy nie sposób nie wspomnieć o Funduszu Kompensacyjnym, który powstał ze względu na emocje, które towarzyszyły rozpoczęciu Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Fundusz Kompensacyjny jest to rozwiązanie zapewniające wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia działań niepożądanych na zasadach uproszonych, na mocy których każda osoba, która odczuła niepożądane działanie szczepionki, mogła złożyć proces z powództwa cywilnego i w sądzie ubiegać się o odszkodowanie w zależności od indywidualnej wyceny szkody, jaka wiązała z pojawieniem się tego NOP – podkreślił Adam Niedzielski.
Katarzyna Szczepańska
16 czerwca 2023