19 Marzec 2025
Lut 202507
Stomia to nie tylko zmiana sposobu wydalania niepotrzebnych treści z organizmu. To także zmiana organizacji życia. Pierwsza zmiana, natychmiastowa to wstęp do słownika słów i zwrotów, które określają to, co wiąże się z szeroko pojętym tematem stomii.
W poprzednich artykułach pisaliśmy o kilku słowach i zwrotach, które występują w więcej niż jednej postaci i tym samym mogą robić spore zamieszanie w dopiero co układającej się stoma-wiedzy nowo wyłonionego stomika.
Przybliżyliśmy więc wyrażenie: „sprzęt stomijny”, znany też pod nazwą worki i płytki stomijne. Następnie: „akcesoria stomijne”, czyli produkty do pielęgnacji i ochrony skóry wokół stomii, a także „convex” – który jest zamienną nazwą wypukłej płytki stomijnej.
Zatem dziś z cyklu trudne stoma-słowa dziś „remover” i „sztuczna lub druga skóra”.
Czym jest „remover”?
Gdyby chcieć przetłumaczyć to słowo wprost z języka angielskiego, można by powiedzieć, że „remover” to „usuwacz” (ang.: remove = usunąć).
W tym wypadku to spray pomagający w usuwaniu / odklejaniu worka stomijnego podczas jego wymiany na nowy. Remover, czyli spray wspomagający odklejanie starego worka należy do grupy akcesoriów stomijnych, czyli produktów wspomagających utrzymanie dobrostanu skóry pod stomijną płytką.
Removery różnych marek dostępne są na polskim rynku w każdym sklepie z zaopatrzeniem stomijnym. Różnią się one od siebie marką, składem, zapachem i wyglądem opakowania, lecz służą do tego samego – do bezbolesnego usuwania odklejania starego worka ze skóry, a często również do usuwania ze skóry resztek pasty, kleju i treści jelitowej.
Remover, zwany też odklejaczem, to rzecz rekomendowana do stosowania podczas każdej zmiany worka. Na nieszczęście wielu nowych stomików nazwa tego specyfiku stosowana jest zamiennie. Raz słyszą więc: „warto używać removera”. Innym razem: „warto używać odklejacza”. A jeszcze innym: „warto używać sprayu pomagającego w usuwaniu starego woreczka”.
Owszem, po zastanowieniu się można te nazwy do siebie dopasować, ale miejmy świadomość, że na początku drogi ze stomią to bardzo trudne, bo nazw do zapamiętania i skojarzenia „na już” jest bardzo dużo.
Zatem pamiętajmy, że „remover = odklejacz = spray do usuwania starego woreczka”.
Dlaczego warto sobie tę nazwę przyswoić?
Bo remover, czyli spray wspomagający odklejanie worka stomijnego (czyli zmywacz w sprayu), to produkt refundowany (w ramach refundacji za akcesoria stomijne), a to oznacza, że przysługuje on osobom ze stomią z odpłatnością w wysokości 20% (dzieci do 18 roku życia 10%). Więcej o zasadach refundacji znaleźć można TUTAJ.
W życiu ze stomią ogromną rolę grają dobre nawyki i to już od samego początku. Wdrożone w codzienną rutynę często są w stanie „zapobiegać, tak, by nie trzeba było leczyć”. Oczywiście odklejacza nie trzeba używać i można odklejać woreczek „na sucho”. W tym wypadku warto mieć świadomość, że może się to skończyć bolesnym uszkodzeniem skóry, która jest wrażliwa i bardziej podatna na uszkodzenia, ze względu na nową rutynę i fakt, że znajduje się de facto non stop pod stomijną płytką.
Dlatego właśnie, gdy na grupie wsparcia (lub w innej przestrzeni ,w której komunikują się stomicy) padnie pytanie, jak bezboleśnie odkleić worek od skóry, w odpowiedziach znajda się różne formy nazwy tego samego specyfiku. Mowa o removerze, odklejaczu i sprayu ułatwiającym odklejanie. Bo udowodnionym faktem jest, że do bezbolesnego, bezpiecznego i szybkiego odklejania płytki od skóry rekomenduje się specjalny preparat w sprayu, który usprawnia i ułatwia odklejanie się woreczka od skóry, bez efektu jej szarpania i ciągnięcia.
Jak go użyć? To proste:
– wystarczy psiknąć odrobinę sprayu w okolice brzegu płytki, odkleić odrobinę i psiknąć w to miejsce. Woreczek powinien ustąpić i łatwo się odklejać. Jeśli tak nie jest – należy znów użyć sprayu i tak do całkowitego odklejenia worka.
Ważne! Bez względu na to, czy osoba ze stomią używa removera czy też nie, zużyty woreczek należy odklejać od skóry bardzo uważnie i powoli. Najlepiej przytrzymując palcami skórę w miejscu, w którym dokonywana jest cała operacja, by zapobiec jej szarpaniu i naciąganiu. W żadnym wypadku nie należy odklejać płytki stomijnej tak zwanym „jednym ruchem”, czyli szarpiąc ją i odrywając „na raz”. Ta metoda tu absolutnie nie działa i się nie sprawdza, wręcz przeciwnie. Daje opłakane skutki i może spowodować uszkodzenie zdrowej skóry, a także pogorszenie sytuacji tej już podrażnionej.
Warto dodać, że remover, prócz tego, że wspomaga usuwanie starego woreczka, służy też do bardziej efektywnego oczyszczania skóry z resztek kleju, pasty stomijnej i treści pokarmowej, stąd potoczna nazwa: „zmywacz w sprayu”, z którą również może się często spotkać.
Sztuczna skóra
To kolejny refundowany produkt z puli akcesoriów stomijnych. Służy do lepszego zabezpieczenia okolic stomii przed efektem, jaki pojawić się może po kontakcie skóry z treścią jelitową (w przypadku ileostomii – bardzo szybko uszkadzającą skórę).
„Sztuczna skóra” to preparat z płynem ochronnym, mający cechy bariery ochronnej. Nanoszony jest natryskowo na oczyszczoną skórę wokół stomii. Jako że substancja tworzy na skórze odrobinę wyczuwalną w dotyku warstwę (film ochronny), często dla uproszczenia i lepszego zobrazowania nazywana jest potocznie „sztuczną skórą” lub „barierą ochronną”.
„Sztuczna skóra” - dlaczego warto zapamiętać tę nazwę?
Stomicy poszukują często metody ratowania uszkodzonej skóry wokół stomii lub jej skutecznej ochrony. W tym kontekście na grupach i czatach internetowych przeczytać mogą rady innych stomików, którzy uważają, że warto wypróbować „sztuczną skórę w sprayu”. Taka informacja, bez kontekstu i przygotowania budzi często konsternację. Drodzy Stomicy, „sztuczna skóra w sprayu” lub „bariera ochronna” to płyn ochoronny, który natryskuje się na skórę, by wzmocnić jej ochronę przed wpływem treści jelitowej, z którą może się zetknąć.
Remower/odklejacz i sztuczna skóra... czy spray ułatwiający odklejania płytki i spray z płynem ochronnym?
Wszystkie podane opcje są poprawne :)
Te umowne i potoczne nazwy przy pierwszym z nimi zetknięciu często budzą sporą konsternację. W rzeczywistości jednak kryją się pod nimi skuteczne i powszechnie stosowane produkty wspierające jakość skóry wokół stomii. I zdecydowanie warto te nazwy zapamiętać, bo dość często spotkać je można w stoma-przestrzeni publicznej.
By dobrze żyć ze stomią, trzeba o niej wiedzieć jak najwięcej. Poznanie zamiennych lub umownych nazw produktów, które funkcjonują w przestrzeni osób ze stomią, oraz zrozumienie ich zadań, to wielki krok w przód.
Wiedza ta służy w dwójnasób. Przede wszystkim stomik nie czuje się zagubiony w zupełnie nowej dla siebie nomenklaturze, a poza tym, wiedząc o czym mowa, może świadomie reagować i decydować na bieżąco.
Jakościowe życie ze stomią to składowa wielu czynników. A jednym z głównych jest poznanie nazw istotnych dla dobrostanu stomików produktów. Dlatego drodzy Przyjaciele Stomicy, jeśli spotykacie się z nazwą, która brzmi dla Was obco – koniecznie poproście o doprecyzowanie tematu, być może to produkt, który realnie poprawi Wasz komfort życia ze stomią.
Jeśli nie masz kogo zapytać – zapytaj nas :) Z wielką radością informujemy, że w ramach naszego Projektu Wolontaryjnego „Bratnia Dusza” uruchomione zostały bezpłatne konsultacje stomijne. Bez limitu ilościowego. A to oznacza, że ilekroć, drogi Przyjacielu Stomiku zadzwonisz lub skontaktujesz się z nami przez nasze social media, zawsze Cię wesprzemy, wysłuchamy i udzielimy Ci odpowiedzi.
Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: przedstawiające różne marki omawianych dziś produktów
pochodzą z bloga Sieci Sklepów Medycznych Med4Me.