24 Grudzień 2024
Maj 202429
Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego to wyjątkowa okazja, by jeszcze głośniej upomnieć się o zdrowie każdego z nas. Nie tylko systemowo, ale też indywidualnie.
Organizatorem tego wydarzenia jest Światowa Organizacja Gastroenterologii (WGO), która od lat nie ustaje w wysiłkach, by zwrócić większą uwagę na problem schorzeń układu pokarmowego. Dzisiejszy dzień to doskonała okazja, aby zwiększyć świadomość znaczenia zdrowego układu pokarmowego. Szczególnie dziś, w tym dniu dedykowanym zdrowiu układu pokarmowego, organizacje zdrowotne, szpitale i kliniki na całym świecie organizują różnorodne wydarzenia edukacyjne, warsztaty i kampanie informacyjne. Dzięki nim ludzie mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o swoje zdrowie i unikać problemów związanych z trawieniem.
Nic o nas bez nas
Ta zasada obowiązuje w wielu dziedzinach życia. Zdrowie jest jedną z nich. Rzec można – priorytetową, choć tak często schodzącą na plan dalszy.
Dobre, lub chociaż zadowalające zdrowie, zaczyna się i kończy w naszych własnych głowach. To tam powstają pomysły, jak o nie dbać, bądź wymówki – dlaczego tego nie robić. A zaznaczyć należy, że zdrowie układu pokarmowego odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. To właśnie tu, w układzie pokarmowym, następuje trawienie, wchłanianie składników odżywczych i eliminacja zbędnych substancji.
Zaburzenia w tej nieustającej zdrowej rutynie mogą skutkować wieloma skomplikowanymi i długotrwałymi problemami zdrowotnymi, do których należą: otyłość, cukrzyca, przewlekłe choroby jelit, choroby serca i nowotwory.
Dbanie o zdrowie układu pokarmowego to wyzwanie, z uwagi na fakt konieczności działania na wielu płaszczyznach takich jak: jakościowy sen, zdrowa dieta, mądry balans praca-wypoczynek i zdrowy ruch.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ przewód pokarmowy składa się z wielu powiązanych ze sobą odcinków. Każdy z nich spełnia określoną funkcję, bez której nie jest możliwe utrzymanie organizmu człowieka w pełnym zdrowiu. Jeśli każda z tych istotnych części jest zadbana i dobrze traktowana na co dzień, cała ta wspaniała maszyneria działa bez zarzutu, nie tylko utrzymując nas, ludzi, przy życiu, ale też pozwalając nam spełniać się zawodowo i realizować życiowe pasje.
Narządy wchodzące w skład przewodu pokarmowego to: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie oraz jelito grube. Każdy z tych narządów może chorować, każdy może niedomagać i powodować, że dobre, jakościowe życie zamieni się w pasmo cierpienia wykluczającego z życia, jakie człowiek znał, zanim zlekceważył i zaniedbał dar, który w postaci zdrowia, posiadał.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
To maksyma znana nam wszystkim. Znana, lecz niestety, jak pokazują statystyki zapadalności na liczne choroby układu pokarmowego - szokująco rzadko stosowana.
Dlaczego, skoro to takie ważne?
Ponieważ w naszym ludzkim pojęciu postrzegania spraw ważnych i jeszcze ważniejszych, „zdrowie” nie plasuje się niestety w czołówce. Powodów jest mnóstwo. Co ciekawe, w obliczu choroby, która zmusza do natychmiastowych zmian, te bardzo ważne niegdyś powody – z dnia na dzień, tracą na swoim imperatywie.
Jakie to powody?
Choroby układu pokarmowego to głównie nowotwory i choroby przewlekłe. To schorzenia nie tylko odbierające siły i zdrowie, ale też spokój, radość, poczucie bezpieczeństwa i sprawczości, a finalnie – dobry wygląd (urodę) i nadzieję na pokonanie tego, czemu często można było zapobiec…
Zapobiegajmy więc by nie trzeba było leczyć
To nie slogan. To nie hasło dla tych, którzy mają za dużo czasu… To hamulec bezpieczeństwa, który należy wcisnąć, bo czas najwyższy i przed wieloma z nas - przepaść.
Znajdźmy czas, by cieplej, uważniej i bardziej konstruktywnie o sobie pomyśleć.
Zwłaszcza, że to nic skomplikowanego, choć, by te zmiany wdrożyć w życie, potrzeba czasu i kompromisów.
O czym mowa?
Choć zdrowie to najcenniejsza rzecz, jaką mamy, lekceważymy je i odkładamy na półkę z rzeczami do „załatwienia” później. Skąd ta nonszalancja i nadmiar wyobraźni ocierającej się o niedorzeczną wręcz wiarę we własną niezniszczalność?
Dziś, w Światowym Dniu Zdrowia Układu Pokarmowego, odpowiedzmy sobie na pytanie - czy naprawdę możemy sobie pozwolić na luksus odkładania dbania o zdrowie na bliżej nieokreślone „później” i – czy jesteśmy gotowi na wszelkie konsekwencje złej oceny życiowych priorytetów?
Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: gov.pl oraz Pixabay