24 Grudzień 2024
Lis 202421
Życie ze stomijnym woreczkiem to jest wyzwanie. I nie ma co romantyzować tematu, twierdząc, że to tylko czasami i w skrajnych przypadkach. Na początku dla wszystkich bywa zaskakująco, często też szokująco, nie do uwierzenia, nie do zrozumienia i nie do ogarnięcia. Z czasem ten mix emocji wycisza się i zaczyna się nam wszystko układać. By to „z czasem” nie trwało zbyt długo, by nie stresowało i nie frustrowało, warto szukać odpowiedzi i rozwiązań, czyli – warto pytać, a wielu stomików nie robi tego, ponieważ uważa, że to krepujące lub że pytanie może być śmieszne lub niemądre.
Drodzy, Kochani, w przypadku stomii i wszystkiego, co się z nią wiąże, nie ma pytań „nie w porę”, głupich, niemądrych lub takich, których nie wypada zadać.
Komfort życia ze stomią jest tym większy, im większe jest jej zrozumienie. Zrozumieć stomię natomiast można, obserwując swoje życie z nią, a także dowiadując się o niej więcej – od lekarzy, opiekunek/pielęgniarek stomijnych, a także naszych wykwalifikowanych wolontariuszy i wszystkich przyjaciół ze stomią, którzy jako praktycy mają ogromne stoma-doświadczenie.
Z cyklu pytań nieoczywistych – dziś: w jaki sposób wygląda podciekanie pod płytkę przy urostomii?
Podciekanie pod płytkę przy urostomii manifestuje się w specyficzny sposób. Objawy wskazujące na podciekanie, przy których należy bezwzględnie wymienić woreczek stomijny to:
Pamiętajmy ponadto, że także woreczek, gdy podciekanie pod płytkę jest zaawansowanie może się zacząć przesuwać. Może też (z powodu gromadzenia się płynów pod płytką, bądź z powodu zbyt dużej wagi) odstawać od skóry. Pełniejszy woreczek „ciągnie w dół”. Gdy dzieje się tak przez dłuższy czas, może to skutkować odklejeniem się płytki.
Czy da się zapobiec podciekaniu? I jak to zrobić?
Każdy stomik w swoim życiu na własnej skórze odczuł efekty podciekania. Zwłaszcza na początku swojej stomijnej drogi.
Nie jest łatwo zapobiec podciekaniu, nie rozumiejąc mechanizmów, które rządzą tematem poprawnej zmiany woreczka stomijnego, ale z czasem jest to do opanowania.
Na co zwrócić uwagę?
Na:
Warto pytać, bo to droga do szybszego zrozumienia stomii
Temat podciekania treści to „zmora” zwłaszcza dla stomików krótko po operacji. Pierwsze tygodnie po wyłonieniu to czas, gdy wiele rzeczy umyka, dziwi, szokuje i frustruje. Wynika to z faktu, że wiele informacji tłoczy się i miesza. Ich nadmiar powoduje, że wiele osób uważa, że tego wszystkiego po prostu nie da się ogarnąć.
Kochani, da się. Potrzeba tylko czasu i cierpliwości. I dobrych ludzi wokół.
Jeśli macie jakieś pytania – dzwońcie i piszcie. Bezpośrednio do nas, bądź w naszych social mediach. My skontaktujemy Was z naszymi wolontariuszami, a oni pomogą Wam usystematyzować tematy, które sprawiają trudności i frustrują.
Pamiętajcie, w przypadku stomii nie ma niemądrych pytań. Każde pytanie jest ważne. Bo każde przybliża Was do lepszego życia ze stomią.
Pytajcie – jesteśmy tu dla Was :)
Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: do dzisiejszego artykułu pochodzą z bloga naszego partnera
i sponsora naszych działań – sieci sklepów Med4Me.
Warto podkreślić, że w swojej ofercie sieć sklepów Med4Me posiada sprzęt
i akcesoria stomijne wszystkich producentów sprzętu i akcesoriów stomijnych
dostępnych w Polsce, na zdjęciach przykładowe produkty marki Salts i Oxmed.