Urostomia - jak wygląda podciekanie pod płytkę i jak mu zapobiegać?

Lis 202421

Życie ze stomijnym woreczkiem to jest wyzwanie. I nie ma co romantyzować tematu, twierdząc, że to tylko czasami i w skrajnych przypadkach. Na początku dla wszystkich bywa zaskakująco, często też szokująco, nie do uwierzenia, nie do zrozumienia i nie do ogarnięcia. Z czasem ten mix emocji wycisza się i zaczyna się nam wszystko układać. By to „z czasem” nie trwało zbyt długo, by nie stresowało i nie frustrowało, warto szukać odpowiedzi i rozwiązań, czyli – warto pytać, a wielu stomików nie robi tego, ponieważ uważa, że to krepujące lub że pytanie może być śmieszne lub niemądre.

urostomia-kiedy-podcieka-1.jpg

Drodzy, Kochani, w przypadku stomii i wszystkiego, co się z nią wiąże, nie ma pytań „nie w porę”, głupich, niemądrych lub takich, których nie wypada zadać.

Komfort życia ze stomią jest tym większy, im większe jest jej zrozumienie. Zrozumieć stomię natomiast można, obserwując swoje życie z nią, a także dowiadując się o niej więcej – od lekarzy, opiekunek/pielęgniarek stomijnych, a także naszych wykwalifikowanych wolontariuszy i wszystkich przyjaciół ze stomią, którzy jako praktycy mają ogromne stoma-doświadczenie.

urostomia-kiedy-podcieka-2.jpg

Z cyklu pytań nieoczywistych – dziś: w jaki sposób wygląda podciekanie pod płytkę przy urostomii?

Podciekanie pod płytkę przy urostomii manifestuje się w specyficzny sposób. Objawy wskazujące na podciekanie, przy których należy bezwzględnie wymienić woreczek stomijny to:

  • wilgotność wokół płytki, którą widać już na zewnątrz woreczka
    w tej fazie podciekanie jest już mocno zaawansowane, objawia się wilgotnością lub mokrym miejscem wokół płytki stomijnej. W przypadku urostomii podciekanie może być szczególnie zauważalne, ponieważ mocz jest płynny i szybko rozprzestrzenia się na skórze.
  • nieprzyjemna woń
    nieszczelność i podciekanie treści pod płytkę może również manifestować się nieprzyjemną wonią. Zapach moczu jest charakterystyczny, ostry i nie da się go nie zauważyć.

urostomia-kiedy-podcieka-3.jpg

  • podrażnienia skóry
    świadczą, że podciekanie nie jest kwestią ostatniej chwili, lecz że ten proces trwa dłużej. Kiedy może zdarzyć się taka sytuacja? Na przykład podczas nocnego snu, seansu w kinie, długiej podróży pociągiem, autobusem lub samochodem a także - podczas pracy. Słowem, podrażnienia są efektem dłuższego kontaktu skóry z moczem i zdarzyć się mogą w każdej sytuacji, gdy stomik nie zauważy problemu, bądź gdy nie ma możliwości, by szybko zadziałać naprawczo. Jak się objawiają?
    Podrażniona po kontakcie z moczem skóra jest zaczerwieniona, piecze, swędzi lub jest uszkodzona, co wystąpić może najszybciej na obszarze skóry w najbliższym otoczeniu samej stomii. Warto pamiętać, że długotrwałe podciekanie może prowadzić do odparzeń lub powstawania ran. Zdecydowanie warto więc kontrolować okolice woreczka i monitorować stan przyklejenia płytki, a już na pewno – reagować, gdy pod nią odczuwany jest opisany wyżej dyskomfort.

urostomia-kiedy-podcieka-4.jpg

  • odklejenie się brzegów płytki
    o podciekaniu świadczyć może właśnie ten najbardziej widoczny przykład. Jeśli płytka stomijna zaczyna się odklejać lub traci przyczepność na brzegach, może to świadczyć o podciekaniu, a to – o konieczności szybkiej zmiany worka stomijnego, by podciekanie nie podrażniło skóry.
  • zmiana położenia worka
    Stomicy bywają w ruchu - uprawiają sport, spieszą się, pracują. Gwałtowne ruchy mogą spowodować częściowe odklejenie się płytki stomijnej.

Pamiętajmy ponadto, że także woreczek, gdy podciekanie pod płytkę jest zaawansowanie może się zacząć przesuwać. Może też (z powodu gromadzenia się płynów pod płytką, bądź z powodu zbyt dużej wagi) odstawać od skóry. Pełniejszy woreczek „ciągnie w dół”. Gdy dzieje się tak przez dłuższy czas, może to skutkować odklejeniem się płytki.

urostomia-kiedy-podcieka-5.jpg

Czy da się zapobiec podciekaniu? I jak to zrobić?

Każdy stomik w swoim życiu na własnej skórze odczuł efekty podciekania. Zwłaszcza na początku swojej stomijnej drogi.

Nie jest łatwo zapobiec podciekaniu, nie rozumiejąc mechanizmów, które rządzą tematem poprawnej zmiany woreczka stomijnego, ale z czasem jest to do opanowania.

urostomia-kiedy-podcieka-6.jpg

Na co zwrócić uwagę? 

Na:

  • dopasowanie płytki
    warto upewnić się, że otwór w płytce stomijnej jest dokładnie dopasowany do rozmiaru stomii. Powinien być o 1–2 mm większy niż średnica stomii.
  • stosowanie pierścieni uszczelniających
    mogą one pomóc w zabezpieczeniu nierówności skóry wokół stomii i zapobiec podciekaniu. Warto skontaktować się z naszymi przyjaciółmi pracującymi w sklepach medycznych Med4Me. To profesjonaliści i na pewno doradzą te produkty, które u Was sprawdzą się znakomicie.
  • regularną wymianę płytki i worka stomijnego
    nie warto prokrastynować w temacie zmiany woreczka. Nie warto też nosić płytki dłużej, niż zaleca producent lub pielęgniarka stomijna. Rekomendowany czas zmiany płytki to zwykle maksymalnie 3–5 dni.

urostomia-kiedy-podcieka-7.jpg

  • odpowiednie przygotowanie skóry
    należy ją oczyść i dokładnie osuszyć przed założeniem płytki. Można też użyć specjalnych preparatów ochronnych, takich jak chusteczki barierowe.
  • obserwację zmian
    warto sprawdzać regularnie stan skóry wokół stomii oraz dopasowanie sprzętu. Warto też reagować zawsze, gdy coś w temacie stomii niepokoi.
  • konsultacje z pielęgniarką stomijną
    jeśli podciekanie występuje często, warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać odpowiedni sprzęt lub doradzi właściwą technikę jego zakładania.

urostomia-kiedy-podcieka-8.jpg

Warto pytać, bo to droga do szybszego zrozumienia stomii

Temat podciekania treści to „zmora” zwłaszcza dla stomików krótko po operacji. Pierwsze tygodnie po wyłonieniu to czas, gdy wiele rzeczy umyka, dziwi, szokuje i frustruje. Wynika to z faktu, że wiele informacji tłoczy się i miesza. Ich nadmiar powoduje, że wiele osób uważa, że tego wszystkiego po prostu nie da się ogarnąć.

Kochani, da się. Potrzeba tylko czasu i cierpliwości. I dobrych ludzi wokół.

Jeśli macie jakieś pytania – dzwońcie i piszcie. Bezpośrednio do nas, bądź w naszych social mediach. My skontaktujemy Was z naszymi wolontariuszami, a oni pomogą Wam usystematyzować tematy, które sprawiają trudności i frustrują.

Pamiętajcie, w przypadku stomii nie ma niemądrych pytań. Każde pytanie jest ważne. Bo każde przybliża Was do lepszego życia ze stomią.

Pytajcie – jesteśmy tu dla Was :)

Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: do dzisiejszego artykułu pochodzą z bloga naszego partnera
i sponsora naszych działań – sieci sklepów Med4Me.
Warto podkreślić, że w swojej ofercie sieć sklepów Med4Me posiada sprzęt
i akcesoria stomijne wszystkich producentów sprzętu i akcesoriów stomijnych
dostępnych w Polsce, na zdjęciach przykładowe produkty marki Salts i Oxmed.

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na