17 Listopad 2024
Sie 202425
W temacie stomii kluczową sprawą jest wiedzieć o niej jak najwięcej. Przyjęliśmy więc, że w kwestii stomii nie ma pytań, których nie wypada zadać. Pamiętajmy, że przed operacją jej wyłonienia, stomia dla wielu osób była czymś kompletnie nieznanym. I to tak bardzo, że o jej istnieniu wielu przyszłych stomików dowiedziało się dopiero w momencie, w którym w ich kontekście wspomniał o niej lekarz.
Stomia budzi lęk, a w najlepszym wypadku – niepokój. A wcale nie musi. Dlatego trzeba o niej mówić i ją objaśniać. W każdym aspekcie. Dlaczego? Ponieważ każda uzyskana rzetelna i wiarygodna odpowiedź rozwiewa wątpliwości, których w temacie nowego życia z woreczkiem nie brakuje.
Dziś więc bierzemy na tapet kolejne pytania, które powodują uzasadniony niepokój wielu osób ze stomią. Zatem: czy stomia może się „popsuć”? Innymi słowy - czy może przestać działać, bądź działać wadliwie i – jak do tego nie dopuścić?
Czym jest właściwie działająca stomia?. Usystematyzujmy to raz jeszcze.
Stomia to wyłoniony na zewnątrz ciała mały fragment jelita, który zostaje przyszyty do powierzchni brzucha przez lekarza chirurga. Prawidłowo działająca stomia służy do regularnego wydalania treści jelitowej lub moczu. Treść ta trafia do woreczka przyklejonego do brzucha w miejscu, w którym znajduje się stomia. Woreczek osłania więc stomię i jest jednocześnie miejscem, w którym gromadzi się wydalana z organizmu treść.
Na to, jak działa stomia, ogromny wpływ ma to, w jaki sposób żyje jej właściciel. Czyli - jaki ma tryb dnia i dietę? Czy uprawia sport oraz - czy żyje aktywnie, czy wręcz przeciwnie, jest nałogowym palaczem i prowadzi raczej siedzący tryb życia.
Destrukcyjny tryb życia, brak aktywności fizycznej, odpoczynku oraz zła dieta wpływają na życie i zdrowie każdego człowieka, również stomika. Przy czym, w jego przypadku sprzeciw wobec niezdrowemu trybowi życia może zamanifestować również stomia - odmawiając harmonijnej współpracy.
Zatem, na pytanie: czy stomia może przestać spełniać swoje funkcje, odpowiedź brzmi: TAK. A wpływ na to ma kilka czynników:
Problemy z działaniem stomii zaobserwować można na wiele sposobów. I żadnego z nich nie należy bagatelizować
Główne objawy, tego, że stomia nie działa właściwie to:
Co zrobić, gdy stomia przestaje działać?
Zasada podstawowa – nie czekać. Nie zaklinać rzeczywistości. Nie łudzić się, że samo przejdzie.
Gdy pojawiają się więc wymienione wyżej niepokojące objawy, należy:
Wiele problemów wynikających z wadliwej pracy stomii bądź braku jej działań, to rzeczy odwracalne. Wystarczy wdrożenie zaleceń lekarza lub opiekunki stomijnej i uważność w kontekście higieny oraz diety.
Stomia wymaga uważności i troski
Bezsprzecznie przywraca ona życie. Jest pomostem łączącym stomików z jakościową, zwyczajną codziennością. Zrozumienie i zaimplementowanie do własnego życia wiedzy na temat tego, co dobrze wpływa na funkcjonowanie stomii i czego unikać, by tej równowagi nie zaburzyć, to klucz do jakościowego życia z nią i do unikania stresujących niespodzianek. A do takich zdecydowanie należą wszelkie problemy z jej regularną pracą.
Pamiętajmy, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Takie działanie często pozwala na całkowite zażegnanie problemu. A w myśl zasady że lepiej zapobiegać, niż później się martwić – dbajmy o siebie. Nie odmawiajmy sobie regularnej aktywności fizycznej, jakościowego snu oraz zdrowej diety. Te czynniki na pewno będą przyczyniać się do lepszego, bardziej komfortowego życia. Także tego ze stomią
Tekst Iza Janaczek
Foto: pixabay
Positive Options for Living with Your Ostomy - Craig A. White Ph.D. (Author), Robert W. Beart Jr. M.D. (Author), David E. Beck M.D. (Foreword)
Colostomy UK
Ostomy Care and Management broszura przygotowana przez Cleveland Clinic