Sie 202405
Problem z oddawaniem moczu to duży problem. Zwłaszcza, gdy pojawia się po wyłonieniu stomii, która sama w sobie jest czymś nowym, niepojętym i często – budzącym skrajne emocje. Zwłaszcza początkowo. Gdy do tej gamy nowości dołożymy jeszcze trudności z mikcją (oddawaniem moczu), otrzymamy stan ducha, który absolutnie nie wpływa dobrze na psychikę pacjenta. Wręcz przeciwnie – trudność w tak podstawowej czynności, jaką jest oddanie moczu w sytuacji, gdy inną fizjologiczną potrzebę po operacji wyłonienia stomii „załatwia” się inaczej, wywołuje głęboki niepokój, potęguje stres i utrudnia normalne funkcjonowanie oraz powrót do zdrowia i równowagi psychicznej.
Problem z oddawaniem moczu to rozbudowane zagadnienie.
Zdarzyć się może w konsekwencji takich sytuacji jak, m.in.:
Bez względu na powód tej przykrej dolegliwości, jej sposób oddziaływania na psychikę osoby cierpiącej jest zawsze taki sam – odbiera pewność siebie i poza stresem o to, jakie ta blokada może mieć konsekwencje, potęguje również poczucie osamotnienia i spowalnia marsz do pełni sił.
Problem z oddawaniem moczu a stomia
Zdarza się nierzadko, że problem z oddawaniem moczu dotyka także stomików. Mowa o osobach, u których wyłoniona została ileostomia lub kolostomia. Jak trudne, fizycznie i psychicznie, bywa połączenie dwóch tak mocno wpływających na psychikę spraw, wiedzą najlepiej stomicy, którzy po operacji wyłonienia stomii „obudzili się” w sali szpitalnej z nowym problemem.
W przypadku ileostomików i kolostomików problemy z funkcjonowaniem układu moczowego to często skutek operacji wyłonienia stomii. Innymi słowy, zdarza się, że osoba, która przed operacją nie miała trudności z oddawaniem moczu, po zabiegu zaczyna odczuwać takie problemy. Czasowo lub na stałe.
Pamiętajmy, że operacja wyłonienia stomii jest operacją poważną. To często naruszenie równowagi w całym organizmie, czego manifestem może być zaburzona praca pęcherza.
Często problemy te bywają przejściowe, dlatego w takich sytuacjach zaleca się spokój i niepoddawanie się panice. Nie jest to oczywiście łatwe. Dla pacjenta ze świeżo wyłonioną stomią, już sam fakt jej posiadania bywa szokiem, który pogłębia się, gdy dochodzą do niego inne trudne do opanowania tematy.
Dlaczego dochodzi do problemów z oddawaniem moczu?
Powodów problemów z oddawaniem moczu, które wiążą się z operacją wyłonienia stomii, jest kilka. Warto je poznać i przeanalizować, bo mogą stanowić punkt wyjścia do działań naprawiających / odwracających skutki tej dolegliwości.
Powodem blokady swobodnej mikcji po operacji wyłonienia kolostomii lub ileostomii mogą być:
Zrozumieć i zadziałać
Zaznaczyć należy, że problem z oddawaniem moczu, który powstał po operacji wyłonienia stomii, nie zawsze jest problemem „na stałe”. Wiele sytuacji kończy się samoistnym powrotem pęcherza do swojej funkcji, niemniej - każdy niepokój w tym temacie warto skonsultować z lekarzem.
Co można zrobić, by nie siedzieć z założonymi rękami?
Operacja wyłonienia stomii to poważna ingerencja w organizm. I pamiętajmy, że jest ona dla niego szokiem. Często też może skutkować nietypowymi dla pacjenta sytuacjami, które mogą wywoływać stres i niepokój. Jednym z takich problemów jest trudność w oddawaniu moczu.
W pierwszych dobach po operacji warto skupić się na odpoczynku i powrocie do sił, zgłaszając lekarzowi to, co budzi obawy. Nie wyciągajmy pochopnych wniosków, nie diagnozujmy się samodzielnie za pomocą internetu - korzystajmy z doświadczenia i wiedzy personelu medycznego. Takie podejście zdecydowanie przyspieszy powrót do normalnego życia.
Tekst Iza Janaczek
Zdjęcia: pixabay
Mayo Clinic
Journal of Wound, Ostomy and Continence Nursing
American Urological Association (AUA)