Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Maj 202412

DZIEN-PIELEGNIAREK-I-POLOZNYCH-1.jpg

Mają swoje święto i „własny” dzień w roku. Bez nich nie wyobrażamy sobie pobytu w szpitalu, zwłaszcza dłuższego, który przeraża zarówno ze względu na skalę cierpienia wynikającego z diagnozy, jak i rozłąkę z bliskimi. Są zawsze w pobliżu, niosąc fachową pomoc, a bardzo często dodając także - wprost od siebie - ciepłe słowa wsparcia i pokrzepiający uśmiech. Bez względu na godzinę i porę dnia lub nocy zaglądają do szpitalnych sal, by sprawdzić, czy wszyscy chorzy mają się dobrze lub by pomóc tym, którzy tej pomocy w danym momencie bardzo potrzebują.

DZIEN-PIELEGNIAREK-I-POLOZNYCH-2.jpg

Są ważne, a jednocześnie często lekceważone. Są też bardzo niedoceniane, choć przecież ich pracę i zaangażowanie trudno przecenić. PIELĘGNIARKI. Osoby nie tylko uprawiające ważny zawód użyteczności publicznej, co wręcz traktujące go w kanonach misji, bo, jak podkreśla wiele pielęgniarek, ich praca to przede wszystkim misja wynikająca z chęci niesienia pomocy tym, którzy pomocy tej potrzebują.

DZIEN-PIELEGNIAREK-I-POLOZNYCH-3.jpg

Mniej pielęgniarek. Więcej chorych
Zawód pielęgniarki kojarzył się przez długi czas z wielkim prestiżem. Był misją i filozofią życia, którą zdefiniowała Florence Nightingale, zakładając pierwszą na świecie szkołę pielęgniarek i poświęcając temu zawodowi całe swoje życie.

Tymczasem z roku na rok zawód ten cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem. Informacje te są o tyle niepokojące, że wraz ze spadkiem zainteresowania tą profesją, nikt nie odnotował spadku zachorowań na choroby wymagające hospitalizacji, a tym samym – opieki pielęgniarek.

Co jest powodem tego, że coraz mniej osób wybiera ten ważny i bardzo potrzebny zawód?

Gdyby zamknąć odpowiedź w jednym haśle, brzmiałoby ono: problemy systemowe.

DZIEN-PIELEGNIAREK-I-POLOZNYCH-4.jpg

A co kryje się za tym lakonicznie brzmiącym komunikatem?

  • Przede wszystkim wielka presja i związany z nią stres. Warto podkreślić mocniej, że praca pielęgniarki to praca bardzo wymagająca. Zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Składają się na nią częste dyżury, presja czasu i konieczność podejmowania szybkich decyzji. Składowe te powodują nierzadko chroniczne zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a takie perspektywy zdecydowanie nie zachęcają do wchodzenia w ten zawód.
  • Brak wymiernych korzyści, czyli wciąż zbyt niskie płace w stosunku do obciążenia pracą. Zawód pielęgniarki to zawód trudny i wymagający wielu umiejętności – także kompetencji tzw. miękkich. Należą do nich: empatia, kreatywność, praca w zespole, umiejętność podejmowania często trudnych decyzji, a także umiejętność rozwiązywania problemów. Niestety, jak twierdzą same pielęgniarki, wielkość, ilość i jakość tych umiejętności nierzadko nie ma znaczenia w kontekście wynagrodzenia i jest zwyczajnie zaniżana lub lekceważona, przez co pielęgniarki często zarabiają stosunkowo niewiele w porównaniu do obciążenia pracą i odpowiedzialnością, którą ponoszą.
  • Niedobory personelu - w wielu placówkach medycznych brakuje odpowiedniej liczby personelu, co prowadzi do przeciążenia pracą zatrudnionych w nich pielęgniarek.
  • Brak wsparcia przełożonych i niedobory zasobów - sprawiają, że praca pielęgniarek to ciągła walka o komfort – nie tylko własny w codziennej pracy, ale też pacjentów, którzy od jakości tej pracy w dużej mierze zależą.
  • Brak perspektyw rozwoju zawodowego, a co za tym idzie - brak kursów, szkoleń i czasu, by się dokształcać. Dzisiejszy świat to świat zorientowany na sukces, więc perspektywa braku perspektyw nie działa mobilizująco i zachęcająco.
  • Wzrost biurokracji. Co prawda skarżą się na nią chyba wszystkie sektory zawodowe, ale w służbie zdrowia jej nadmiar widać aż nadto wyraźnie. Coraz więcej prac administracyjnych i szeroko pojętej biurokracji pochłania czas i energię pielęgniarek, które z definicji zarezerwowane być powinny do opieki nad pacjentem.

DZIEN-PIELEGNIAREK-I-POLOZNYCH-5.jpg

Zapomniany etos
Służba medyczna to nie tylko wyuczona praca, to także gorące serca, wrażliwość i empatia pielęgniarek. Warto o tym pomyśleć już teraz, przywracając temu zawodowi w pełni zasłużony etos.

Operacja ta nie będzie łatwa, ale przy zaangażowaniu wszystkich tych, których wkład jest tu niezbędny - powinna szybko przynieść wymierne efekty. Nie tylko dla samych pielęgniarek, ale też – dla całego systemu opieki zdrowotnej i co chyba najważniejsze – dla pacjentów. To właśnie oni, obok nieco zapomnianych przez system pielęgniarek są kolejną grupą zainteresowanych, która cierpi na obecnej sytuacji.

DZIEN-PIELEGNIAREK-I-POLOZNYCH-6.jpg

Etos zawodu pielęgniarki wymaga działań na wielu polach. Warto więc zwrócić uwagę na to, co go buduje. Do głównych składowych dawnego blasku zawodu pielęgniarki należą:

  • prestiż tego ważnego i potrzebnego zawodu oraz jego wzrost - zarówno w oczach społeczeństwa, jak i pracodawców. Jako, że gra on kluczową rolę w przywracaniu znaczenia tej profesji, należy podjąć wszelkie możliwe kroki, by zwiększyć docenienie pracy pielęgniarek przez instytucje medyczne i – przez samo społeczeństwo.
  • poprawa warunków pracy – przy czym, powinna być ona obligatoryjna. By realnie przywrócić zainteresowanie tą profesją konieczne są duże i widoczne zmiany.
  • redukcja przeciążenia pracą, stworzenie logicznych jej harmonogramów, a także praca w nowoczesnym środowisku i na nowoczesnych sprzętach, zdecydowanie zachęci do wybierania tej potrzebnej profesji przez osoby chcące zawodowo trudnić się pomaganiem i jednocześnie będzie też skłaniać do pozostania w zawodzie osoby, które się nim już trudnią.
  • godne zarobki adekwatne do wykonywanej pracy i wkładanego zaangażowania. Wiadomym jest, że by godnie i dobrze żyć, trzeba godnie zarabiać. I mówiąc nieco przewrotnie, zawód pielęgniarki nie powinien być z tej zasady zwolniony. Godna płaca, obok właściwych warunków pracy, to nie tylko satysfakcja pielęgniarek pracujących w tym zawodzie, to także duża motywacja dla kolejnych osób chcących wybrać ten zawód.
  • inwestowanie w rozwój zawodowy. Praca pielęgniarki powinna być rozwojowa i pielęgniarki powinny mieć na taki rozwój szansę. Wiadomym jest, że dobrze wyszkolony personel to personel czujący się w swoim zawodzie pewniej i lepiej, przez co wykonujący swoją pracę chętniej i z większym zaangażowaniem.
  • work-life balance – czyli równowaga między życiem prywatnym a pracą. Promowanie zdrowego balansu pomiędzy tymi dwoma składowymi jest niezwykle istotne. Zwłaszcza z uwagi na fakt, że przeciążenie pracą jest prostą drogą do wypalenia zawodowego i schorzeń psychicznych, takich jak depresja. Ważne jest więc, by zapewnić pielęgniarkom elastyczność w godzinach pracy, tak by mogły skutecznie zarządzać swoim życiem zawodowym i osobistym.

DZIEN-PIELEGNIAREK-I-POLOZNYCH-7.jpg

Pielęgniarka – zawód i misja
Gdy myślimy: "pielęgniarka" to przed oczami, z reguły, staje nam osoba zmęczona, przepracowana, często źle opłacana i tak samo - niedoceniana. Tymczasem dla wielu pacjentów pielęgniarki to prawdziwe ciche bohaterki, mierzące się na co dzień z niełatwą pracą w niełatwych warunkach. Żaden chory potrzebujący opieki szpitalnej nie wyobraża sobie pobytu w obcej sali szpitalnej, daleko od domu - bez uspokajającego uśmiechu i spokojnego głosu pielęgniarki. Bo prawdą jest, że to właśnie pielęgniarki, poza zawodowymi obowiązkami – nierzadko także pocieszają, podnoszą na duchu i pomagają okiełznać strach oraz szpitalną samotność pacjentów.

I właśnie z powodu swojego podejścia i zakresu obowiązków, który uzupełniają dodatkowo anielską cierpliwością, taktem, wrażliwością i empatią, wykonywany przez pielęgniarki zawód powinien być właściwie i wymiernie doceniany. Powinien też cieszyć się zasłużonym szacunkiem.

Zatem, dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych, życzymy Wam, drogie Panie, tego, by Wasz zawód zawsze był misją czynioną z potrzeby wrażliwego serca. Byście zawsze miały energię, siłę i motywację, by zawód ten wykonywać, a także, by nie opuszczała Was pewność, że jesteście wystarczająco doceniane – i to pod każdym względem.

Życzymy Wam sił, uśmiechu i wielu zawodowych sukcesów. Bądźcie szanowane, doceniane i szczęśliwe. Zawsze, nie tylko w dniu Waszego święta.

Tekst: Iza Janaczek
Foto: gov.pl oraz unsplash

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na