Światowy Dzień Rzucania Palenia

Lis 202316

  • Palenie szkodzi Tobie i osobom z Twojego otoczenia
  • Palenie szkodzi zdrowiu
  • Palenie powoduje bezpłodność
  • Palenie powoduje raka jamy ustnej i gardła....

Palenie zabija...
Komunikaty znajdujące się na pudełkach papierosów mówią jasno i wyraźnie, że papierosy to produkty, które szkodzą. Dotkliwie, boleśnie a często – bez możliwości odwrócenia i naprawienia wyrządzonych szkód.
Jak mocno te szkody dotykają ludzi ulegającym nałogom dobitnie świadczą statystyki.
Według raportu WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i badań CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej), w Polsce pali 8 milionów osób. Po papieros sięga co 4 dorosły, a najwięcej palaczy notuje grupa wiekowa 40-49 lat.
Choć w innych krajach europejskich moda na palenie powolutku maleje, o tyle w Polsce nałóg ten ma się nadal całkiem dobrze. Polacy palą a przez nich – palą biernie też osoby niepalące.
Nie brakuje jednak i tych, którzy usiłują walczyć z tym podstępnym i bardzo trudnym do opanowania nałogiem. By to ułatwić ustanowiono Światowy Dzień Rzucania Palenia.

swiatowy-dzien-rzucania-palenia-1.jpg

Dzień Rzucania Palenia - jak to się zaczęło?
Wszystko zaczęło się od niewinnej propozycji. W roku 1974, amerykański dziennikarz Lynn Smith zaproponował czytelnikom swojej gazety, by spróbowali nie sięgać po papierosa przez 24 godziny. Aż 150 tysięcy osób podjęło się tego wyzwania. Z czasem akcja ograniczenia palenia tytoniu objęła wszystkie stany Ameryki. W ten sposób tysiące kolejnych osób sprawdzało, czy da się ograniczyć ten zgubny nałóg.
Święto rzucania palenia dotarło także do Polski, obchodzone jest od roku 1991, w każdy 3. czwartek listopada. W tym roku dzień ten przypada na 16 listopada.

"Wędzone lepiej się trzyma" czyli wiele hałasu o nic
Te i podobne żarciki nonszalancko wypowiadane przez palaczy, świadczą nie tylko o braku instynktu samozachowawczego lecz również o braku zdolności obserwacyjnych a także wiedzy.
Ludzie sięgają po papierosy z różnych powodów:

  • z ciekawości,
  • z potrzeby zamanifestowania swojej niezależności (zwłaszcza dzieci i młodzież),
  • z powodu stresu (bo papieros ponoć odpręża),
  • z powodu chęci zachowania figury (palenie wyszczupla, bo papieros zastępuje często posiłek)
  • a także - z powodu "tradycji".

swiatowy-dzien-rzucania-palenia-2.jpg


Wielu palaczy twierdzi często, że palił ich dziadek, ojciec i teraz oni przejęli pałeczkę. I palą – także przy swoich dzieciach czyniąc ich biernymi palaczami a kiedyś może – także kontynuatorami tej niechlubnej tradycji.
Palenie, o czym mówi się coraz głośniej, wiąże się z wieloma chorobami, które rujnują i niszczą, czasami dosłownie, nie tylko palacza ale i jego rodzinę.
Zwłaszcza dziś, w dniu Światowego Rzucania Palenia warto głośno i wyraźnie powiedzieć, że palenie nie jest trendy. Palenie jest passe. Niszczy, odbiera zdrowie i godność, a także - zabija – wbrew utartemu nonszalanckiemu powiedzonku, które mówi, że "wędzone dłużej się trzyma". Nie trzyma się dłużej, co potwierdzają smutne statystyki WHO. Wynika z nich, że - w skali świata, z powodu papierosów umiera 8 milionów osób rocznie, z czego aż 1 milion to palacze bierni.
Papierosowy nałóg przyczynia się do tego, o czym informują komunikaty na opakowaniach. Choć to czubek góry lodowej.
Uściślając, palenie walnie przyczynia się do powstawania:

  • chorób układu krążenia
  • chorób układu oddechowego
  • chorób skóry
  • zaćmy
  • dyskopatii
  • chorób układu pokarmowego w tym, wrzodów żołądka
  • chorób nowotworowych takich jak: rak płuc, przełyku, gardła, krtani, jamy ustnej, krwi, żołądka, trzustki, nerek, a także – pęcherza moczowego i jelita grubego, co często kończy się wyłonieniem stomii

Stomia a palenie
To, że stomia może być efektem raka pęcherza lub raka jelita grubego, wiadomo nie od dziś. Choć zbyt mało osób łączy z tym faktem nikotynowy nałóg. W obiegowej opinii, palenie powoduje co najwyżej - raka płuc. Tylko i li. To absolutne niedoszacowanie, jak wykazała wspomniana wyżej lista schorzeń i nowotworów, za które odpowiada nikotynowy nałóg. I mając tę wiedzę - warto wziąć na to poprawkę.
Palenie nie tylko przyczynia się do powstawania wielu nowotworów – także tych zakończonych stomią, palenie odpowiada także za wiele chorób jelit.
Substancje zawarte w papierosach zmieniają mikrobiotę jelit, powodując namnażanie niepożądanych w nich bakterii. To znacznie zaburza równowagę w tym ważnym organie prowadząc do przewlekłych, uciążliwych i wyniszczających chorób, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Obie te choroby często swój finał mają na stole operacyjnym, gdzie u chorego wyłaniana jest stomia.

swiatowy-dzien-rzucania-palenia-3.jpg

Palenie a zabiegi operacyjne
Często wspominamy o prehabilitacji, ponieważ to niezwykle istotne zagadnienie, które wprowadzone w życie pacjenta sprawdza się w praktyce, dając doskonałe efekty. Mówiąc w skrócie, prehabilitacja to jak najlepszego przygotowania pacjenta do wszelkich zabiegów operacyjnych, także tych dotyczących wyłonienia stomii i czasu wracania do pełni sił - już po operacji.
Jednym z kluczowych jej elementów jest uświadomienie pacjentowi, jak mocno nałogi, zwłaszcza nikotynowy, zwiększają ryzyko powikłań pooperacyjnych - takich jak zapalenie płuc, zakażenie pooperacyjnej rany a także, śmierć.

Udowodniono też, że zanieczyszczony substancjami smolistymi organizm trudniej się goi. Palenie nie tylko naraża palacza lub palaczkę na problemy skórne ponieważ zaostrza objawy trądziku i łuszczycy. Zawarta w papierosach nikotyna obkurcza naczynia krwionośne. To z kolei powoduje znaczny spadek przepływu krwi przez tkanki i utrudnia ich gojenie, narażając pacjenta nie tylko na długotrwały ból i dyskomfort ale także na niebezpieczeństwo zakażenia się niegojących się ran.

Kaszel palacza jest niebezpieczny
Także dla stomików. Historia zna przypadki, gdy uporczywy, silny kaszel nie tylko powodował u nich dyskomfort, co wręcz - okołostomijne powikłania. Należą do nich przepuklina a także – wypadnięcie stomii. Przy kaszlu palacza należy też zwrócić szczególną uwagę na nawadnianie organizmu. Nakłada się to na wymogi przy stomii – zwłaszcza ileostomii. Stomik, by funkcjonować dobrze, musi pamiętać, by się regularnie nawadniać. Stomik – palacz, jeszcze bardziej narażony na odwodnienie, powinien zwracać szczególną uwagę na regularną podaż płynów do organizmu, czyniąc z niej bardzo istotną rutynę.

swiatowy-dzien-rzucania-palenia-4.jpg

Palenie uzależnia i trudno z nim zerwać

I to absolutny fakt poparty wieloma obserwacjami i badaniami. Bez względu na to, z jakiego powodu człowiek sięga po papieros, gdy zaczyna palić regularnie, często nie potrafi przestać.
Jak w każdym kryzysie także w uzależnieniu, wiele zależy od wsparcia otoczenia. Istnieje wiele sposobów, by zmierzyć się z nałogiem ale ogromne znaczenie ma pomoc mentalna płynąca od drugiego człowieka i jego doping.

Jak rzucić? Metoda rzucenia palenia to cała ścieżka - proces przygotowania głowy na szok, jakim będzie odcięcie go od nałogu.

  • Świadomość zasadności decyzji o rzuceniu, to ważny początek. Chodzi w niej o zrozumienie, że palenie niszczy zdrowie i życie, zarówno palacza jak i jego rodziny oraz, że rujnuje jego psychikę i – budżet, co nie jest bez znaczenia.
  • Cel - to nic innego, niż odpowiedź na pytanie: dlaczego chce się rzucić palenie. Można sobie go powtarzać w głowie, a można też napisać go na kartce. Ważne – by w ogóle powstał i - wybrzmiał.
  • Sposób – usunięcie ze swojego otoczenia papierosów i zapalniczek... Z kieszeni, torebek, szufladek i schowków. Chodzi o to, by papieros nie był dostępny "na zawołanie",czyli: w środku nocy, nad ranem lub na spacerze w lesie.
  • Redukcja i substytuty. Ograniczenie ilości wypalanych dziennie papierosów, jeśli to nie pomaga, palacz wspomaga się nikotynową terapią zastępczą – tabletkami, plasterkami i gumami do żucia zawierającymi śladowe ilości nikotyny.
  • Wsparcie najbliższych, jest absolutnie bezcenne i potrzebne, by ruszyć z miejsca i by nie zwątpić w swe siły. Dobrze jest mieć kogoś zaufanego na każdym etapie swoich zmagań.
  • Metoda biorezonansu magnetycznego, jest to metoda dla tych, dla których nałóg okazał się zbyt silnym przeciwnikiem. To komputerowa metoda, której celem jest wygaszenie głodu nikotynowego czyli chęci sięgnięcia po papieros. Zwolennicy tej metody twierdzą, że to bardzo skuteczny zabieg pozwalając ypozbyć się nałogu raz na zawsze.

swiatowy-dzien-rzucania-palenia-5.jpg

Kiedy Polska?
Świat wydał wojnę nikotynowemu nałogowi, tymczasem w Polsce palaczy przybywa...
Zważywszy na to, jak wysoka jest stawka, warto podjąć próbę rzucenia nałogu i zachęcenia do tego czynu także swoich najbliższych. Dla naszego wspólnego dobra nie czekajmy na to, aż samo coś drgnie.
W przypadku nałogu papierosowego liczy się każda inicjatywa. Zwłaszcza ta oddolna ma wielką moc.

Skoro, mamy moc, by zmienić smutne statystyki – bo z całą pewnością ją mamy, pozostaje pytanie, czy mamy też siłę i determinację, by to zrobić?

..................
Tekst Iza Janaczek
foto pixabay

bibliografia:
termedia.pl
gov.pl
dimedic.eu

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na