Stomik może się opalać?

Maj 202430

Wielkimi krokami zbliża się czas, w którym chętniej i częściej wystawiamy się na działanie promieni słonecznych. Początek lata w Polsce to niejako data umowna rozpoczynająca sezon na opalanie, choć z uwagi na fakt, że powszechna dostępność ofert biur podróży kuszących wyprawami do wspaniałych ciepłych destynacji spowodowała, że moda na opalanie trwa w zasadzie cały rok.

1-stomik-moze-opalanie-sie-1.jpg

Co nam daje ekspozycja na promienie słoneczne?

  • dzięki słońcu organizm ludzki produkuje witaminę D niezbędną do prawidłowego funkcjonowania;
  • kąpiele słoneczne zdecydowanie poprawiają nastrój i powodują wzrost energii, a także przyczyniają się do regulacji dobowego rytmu dnia, wpływając na lepszy sen;
  • stosowane z umiarem, poprawiają jakość i wygląd skóry, jest ona promienna, zdrowsza i ma ładny złocisty odcień.

4-stomik-moze-opalanie-sie.jpg

Czy mimo tych niezaprzeczalnych plusów każdy może korzystać z dobrodziejstw płynących z ekspozycji na promienie słoneczne? Niestety nie. Także stomicy, zwłaszcza ci z historią onkologiczną, powinni z większą ostrożnością podchodzić do tematu wakacyjnego nasłoneczniania się.

 

2-stomik-moze-opalanie-sie-2.jpg
3-stomik-moze-opalanie-sie.jpg
 

Zatem, czy stomik może się opalać na świeżym powietrzu?
Tak, i to całkiem swobodnie, jeśli nie przeszedł epizodu onkologicznego (o tym jak korzystać z kąpieli słonecznych w przypadku przebytej choroby onkologicznej szerzej traktuje kolejny artykuł poświęcony w całości temu konkretnemu zagadnieniu).

Natomiast - Jeśli stomia wyłoniona została z powodu innego niż choroba onkologiczna, stomik może swobodnie i bez stresu korzystać z kąpieli słonecznych, z uwzględnieniem kilku uwag.
A mianowicie:

5-stomik-moze-opalanie-sie-CIEN-JEST-WAZNY.jpg

Pierwszą zasadą, od której nie ma odwołania, jest konieczność przysłaniania stomii podczas kąpieli słonecznych.
Nieprzestrzeganie tej zasady niesie ze sobą ryzyko powikłań, na tyle groźnych, że warto wziąć je pod uwagę. Są nimi: ryzyko zanieczyszczenia okolic stomii i ich infekcje, a także oparzenia i podrażnienia skóry wokół stomii wskutek nadmiernej jej ekspozycji na promienie UV.

6-stomik-moze-opalanie-sie.jpg

Dlaczego jeszcze nie należy eksponować nieosłoniętej stomii na promienie słoneczne?

  • pamiętajmy, że z ileostomii oraz urostomii treść wydostaje się przez cały czas. Niezabezpieczenie tego miejsca skutkować będzie dodatkowo ubrudzeniem się nieczystościami, które zwyczajowo trafiają do woreczka, a także podrażnieniem skóry, która może nie wytrzymać (bez podrażnień) konfrontacji ze żrącą często treścią jelitową.
  • dodatkowo skóra, która de facto całą dobę znajduje się pod stomijną płytką, jest bardzo wrażliwa i podatna zarówno na bakcyle, jak i nadmiar słońca. Dotyczy to zarówno skóry wokół stomii, jak i samej stomii.
bikini-1.jpg
 
bikini-2.jpg
 
bikini-3.jpg
 
bikini-4.jpg
 

Jak wobec tego przygotować się do kąpieli słonecznych?

  • zanim stomik rozpocznie sezon na opalanie, zdecydowanie powinien zasięgnąć porady lekarza, czy w jego przypadku jest to bezpieczne;
  • jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, przed opalaniem warto zaopatrzyć się w dobry krem przeciwsłoneczny z filtrem o wysokim wskaźniku SPF, by smarować nim okolice stomii (jeśli stomik zdecyduje się na plaster przysłaniający stomię zamiast woreczka, odsłoniętej skóry zwyczajowo znajdującej się pod woreczkiem będzie więcej. Skórę tę należy szczególnie mocno zabezpieczyć);
  • przed ekspozycją brzucha na promienie słoneczne należy upewnić się, że worek stomijny jest dobrze przylegający i szczelny (można także zastosować specjalne osłony ochronne lub plastry, choć w w przypadku ileostomii i urostomii absolutnie się tego nie rekomenduje);- warto stosować kontrolowane opalanie i unikać długotrwałego nadmiernego ciepła. Długotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do przegrzania, co może być niekorzystne dla stomii. Zwłaszcza osoby posiadające stomię powinny robić regularne przerwy, kryjąc się w cieniu, a także pić dużo wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie;
  • kąpiele słoneczne z reguły łączą się z tymi wodnymi. Po kontakcie z wodą morską lub tą w basenie, by uniknąć podrażnień i uczuleń spowodowanych kontaktem z solą morską lub chlorem, warto spłukać ją pod prysznicem, zwłaszcza skórę w okolicach stomii;
  • pamiętajmy też o właściwym doborze odzieży plażowej. Ta zwiewna, luźna i w jasnych kolorach zdecydowanie lepiej zbuduje komfort (i poczucie pewności siebie). Warto też pochylić się nad dobrze dobranym strojem kąpielowym, nie powodującym dyskomfortu fizycznego lub psychicznego;
  • jeśli wygrała opcja „woreczek” zamiast „plasterek” (co jest rzeczą naturalną w przypadku ileostomii i urostomii) – warto na plażę czy basen wybrać nietransparentny model woreczka, w którym nie widać jego zawartości.

7-stomik-moze-opalanie-sie-stomik-TAKZE-W-KAPIELE-WODNE.jpg

Stomik może - cieszyć się słońcem
Kontakt z promieniami słonecznymi to jedna z wielu przyjemności, której może doświadczać (także) stomik. I to bez większych ograniczeń, gdy będzie zwracał uwagę na kilka podstawowych zasad, które na dobrą sprawę mogą dotyczyć także osób bez stomii.

9-stomik-moze-opalanie-sie.jpg

Przestrzeganie tych kilku zaleceń pomoże stomikom cieszyć się słońcem i aktywnościami na świeżym powietrzu bez obaw o zdrowie i komfort zarówno fizyczny jak i psychiczny. Jednak, drodzy Przyjaciele Stomicy, jeśli odczuwacie niepokój lub nie macie pewności, czy wszystko w tym temacie został zrobione tak, by maksymalnie zwiększyć Wasze bezpieczeństwo i komfort. zachęcamy do kontaktu z lekarzem lub pielęgniarką stomijną, która rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości.

Tekst Iza Janaczek
Foto pixabay

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na