13 Styczeń 2025
Maj 202431
To, że słońce ma zbawienny wpływ na nasze organizmy, wiemy bardzo dobrze. To, że dobrze się czujemy, gdy świeci i jest jasno – także. Błogo nam też, gdy eksponujemy się na jego promienie, nabierając ładnej opalenizny.
Czy te naturalne wspomagacze naszego dobrostanu dostępne są bez ograniczeń dla wszystkich? To już zupełnie inna sprawa i warto się nad nią pochylić.
Czy stomik może zawsze korzystać z kąpieli słonecznych?
To, że stomik bez historii onkologicznej może korzystać z dobrodziejstw płynących z kąpieli słonecznych, to już wiemy. Wiemy też, że by było to zdrowe i bezpieczne doznanie – warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
A co z nowotworami? Czy stomicy po epizodzie onkologicznym mogą korzystać ze słońca, czy powinni tego unikać?
Otóż – mogą :) Ale tak, jak stomicy nieonkologiczni – z pewnymi zastrzeżeniami.
Skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą
Pacjent onkologiczny powinien skonsultować z lekarzem prowadzącym każdy pomysł długotrwałej i celowej ekspozycji na promienie słoneczne, innymi słowy – planowane opalanie się.
Jeśli lekarz, znając historię choroby stomika i mając wgląd w informacje na temat kuracji, jakiej jest / był on poddawany, nie znajdzie przeszkód, by stomik po chorobie onkologicznej korzystał w pełni z uroków lata, to można przyjąć, że jest to bezpieczne i zacząć pakować walizkę lub plecak. Warto jednak, podczas takiego słonecznego weekendu lub urlopu, pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że będzie to nie tylko miły ale też bezpiecznie spędzony czas.
Stomik onkologiczny (też) może – pod pewnymi warunkami
By opalać się bezpiecznie, należy pamiętać o:
Osoby po epizodzie onkologicznym powinny unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach największego nasilenia promieniowania UV (10:00-16:00).
Długie zwiewne jasne spodnie, spódnice lub sukienki i luźne koszule z dłuższym rękawem, kapelusze lub czapki będą się prezentować idealnie na plaży lub promenadzie, dodatkowo zwiększając ochronę delikatnej skóry.
Stomik może – po jakim czasie od zakończenia choroby?
Czy istnieje jeden oficjalny termin, kiedy stomik, który przeszedł nowotworowy epizod, może już swobodnie korzystać z dobrodziejstw, jakie oferują upalne słoneczne dni?
Nie, nie ma takiej daty. I nie ma takiego terminu, z uwagi na fakt istnienia wielu zależności, jakie mogą wydłużyć czas zwiększonej ochrony organizmu osoby, która przeszła terapię onkologiczną. Czas, po którym stomik może bezpiecznie wrócić do opalania po zakończeniu kuracji onkologicznej, zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj i intensywność leczenia, typ nowotworu, aktualny stan zdrowia pacjenta oraz indywidualna reakcja jego organizmu na leczenie.
I właśnie dlatego nie ma jednej dobrej daty powrotu do kąpieli słonecznych. A by znaleźć najbardziej odpowiedni, należy zwrócić uwagę i dostosować się do kilku zaleceń, należą do nich:
Stomik może (także po przebytym nowotworze) – dać się zaczarować słońcu
Pamiętajmy, że zasada złotego środka to coś, co sprawdza się zawsze. Nadmiar i pośpiech szkodzą, zdrowy rozsądek i umiar działają zdecydowanie odwrotnie.
Kąpiele słoneczne realizowane zdroworozsądkowo, przy dobrym zabezpieczeniu wrażliwej skóry i samej stomii, mogą przynieść wymierne korzyści stomikom po leczeniu nowotworowym.
Zawsze należy jednak pamiętać, by stosować wszelkie środki ostrożności i konsultować z lekarzem planowane zmiany w rutynie (urlop w tropikach, weekend z intensywnym plażowaniem itp.). Pamiętać również należy, by nie lekceważyć żadnych zmian skórnych lub tych dotyczących samopoczucia, jakie mogą pojawić się po opalaniu. W tym konkretnym przypadku nakazana jest szybka reakcja i omówienie problemu z lekarzem.
Tekst: Iza Janaczek
Foto: Pixabay