Stomia od kuchni. Wymiana worka poza domem, krok po kroku

Mar 202523

Stało się. Worek odkleił się gdy byłeś / byłaś na spacerze. Zaliczyłeś / zaliczyłaś „wpadkę” poza domem. W pierwszej i kolejnych stu myślach obiecujesz sobie, że nigdy, nigdy już nie wyjdziesz, jeśli nie będzie to najwyższą koniecznością. Takie myślenie powoduje, że maleją Twoje szanse, by ogarnąć temat ze spokojem.

WYMIANA-WORKA-POZA-DOMEM-1.jpg

Nakręcasz się, stresujesz i jesteś bliska płaczu. To normalne, zwłaszcza na początku drogi ze stomią. Nie znaczy to jednak, że takie zachowanie należy pielęgnować i nad nim nie pracować. Dla własnego dobra – pracować nad nim trzeba. Dlaczego to takie ważne, skoro można po prostu odpuścić i unikać sytuacji stresowych – czyli wyjść z domu? No właśnie dlatego, by tego nie unikać.

Ze stomią i wymianą worka jest tak, jak z jazdą na rowerze. Nie trzeba umieć, ale zawsze człowiek pozostaje w tyle, w stosunku do tych, którzy śmigają na pełnej prędkości, bardziej do syta korzystając z życia.

WYMIANA-WORKA-POZA-DOMEM-2.jpg

Wymiana worka to coś, czego trzeba się nauczyć, by dobrze żyć. Nie, nie tylko ze stomią. Lecz, by dobrze żyć w ogóle. Owszem, można ignorować fakt jej posiadania i w ramach buntu dawać się obsługiwać innym (czyli pozwalać, by nasz worek wymieniał ktoś inny). I owszem, jest to akceptowalne, pod warunkiem, że stomik jest osobą leżącą i nie mogącą zrobić tego samodzielnie. W przeciwnym wypadku to niepotrzebne zmniejszanie swoich możliwości na to, by żyć dobrze i komfortowo.

WYMIANA-WORKA-POZA-DOMEM-3.jpg

Dziś, krok po kroku, jak przygotować się na zmianę worka poza domem i jak ją przeprowadzić.

Zasada nr 1
właściwy ekwipunek – czyli warto mieć z sobą kosmetyczkę stomika

Wychodząc na spacer, do kina, dłuższe zakupy, randkę, pizzę ze znajomymi czy w góry zawsze zabieraj z sobą kosmetyczkę stomika, bądź saszetkę, w której znajdują się rzeczy, których zwyczajowo używasz do zmiany worka w domu. Warto mieć też z sobą wilgotne chusteczki kosmetyczne i woreczki typu foliowe jednorazówki.

WYMIANA-WORKA-POZA-DOMEM-4.jpg

Zasada nr 2
spokój ducha zamiast paniki. Trening czyni mistrza

Jesteś na zakupach, w kinie lub na kawie, worek odkleił się i sytuacja wymaga szybkiego działania poza domem? Nie denerwuj się. To nic nie zmieni. Teraz trzeba działać metodycznie i logicznie.

  • Po pierwszym napadzie złości i paniki weź głęboki oddech i zastanów się, jakie masz opcje.
  • Jeśli jesteś w komunikacji publicznej, zabezpiecz miejsce wycieku. Włóż pod ubranie woreczek foliowy, chusteczkę, cokolwiek, co opóźni katastrofę widoczną na zewnątrz i osłoń je odzieżą. Dobrze jest mieć z sobą zawsze narzutkę, szal, apaszkę, sweter lub żakiet. Te rzeczy idealnie maskują okolice brzucha (pisaliśmy o tym wcześniej). Następnie oceń, jak daleko masz do domu i czy wytrzymasz w stanie, w jakim się znajdujesz. Jeśli jest za daleko, wysiądź w miejscu, w którym są sklepy i restauracje i poszukaj toalety publicznej.
    W centrach handlowych, kinie, pizzerii, nie powinno być z tym problemu. Gorzej w mniejszych sklepach, one niestety często nie mają toalety dla klientów. Podobnie jak apteki, co szokuje, ale jest faktem.
  • Jeśli jedziesz samochodem, sprawa jest łatwiejsza. Zatrzymujesz się na stacji paliw, blisko centrum handlowego lub restauracji, a gdy jesteś w miejscu, gdzie takiej infrastruktury brak - tam, gdzie jest ustronnie.
  • Jeśli idziesz piechotą, warto przed wyjściem w daną przestrzeń publiczną sprawdzić, gdzie jest szansa szybko znaleźć toaletę.
  • W sytuacji, gdy w pobliżu brak toalety, warto rozważyć powrót do domu bądź poszukanie innego ustronnego miejsca (w górach, na spacerze, nad rzeką łatwiej o to niż w centrum miasta – ale i tam nie jest to niewykonalne).

WYMIANA-WORKA-POZA-DOMEM-5.jpg

Zasada nr 3
dobrze spakowana kosmetyczka stomika to podstawa spokoju ducha

Kosmetyczka/saszetka miejsce, gdzie na wyjazd zapakowałeś sprzęt, powinna zawierać:

  • woreczki 2 lub więcej sztuk, w zależności od długości Twojej nieobecności. Warto mieć minimum 2 woreczki, w razie, gdyby jeden się zniszczył podczas wymiany. W przypadku woreczka jednoczęściowego można mieć już wycięty w nim otwór, lub wyciąć go przed samą zmianą (wtedy pamiętaj, by zabrać nożyczki).

    FOTO---WOREK-STOMIJNY.jpg
     
  • spray do odklejania woreczka (jeśli raz zapomnisz wziąć i nie użyjesz, nic się nie powinno stać, tylko bardzo powoli i uważnie odklejaj woreczek)

    FOTO---ODKLEJACZ-REMOVER.jpg
     
  • spray bariera ochronna – kładzie na skórę ochronny film dzięki czemu jest ona jeszcze lepiej chroniona – właśnie w takich sytuacjach jak rozszczelnienie się woreczka w miejscu publiczny.

    FOTO---BARIERA-OCHRONNA.jpg
     
  • chusteczki czyszczące - pomagające usunąć treść i pozostałości pasty. Są wręcz kluczowe, z uwagi na fakt, że nie zawsze i nie wszędzie można skorzystać z bieżącej wody, by umyć okolice stomii podczas zmiany worka poza domem. Warto pamiętać, ze z reguły w publicznych toaletach nie ma umywalek w kabinie z sedesem (są w toaletach dla osób z niepełnosprawnością).

    FOTO---CHUSTECZKI-CZYSZCZACE.jpg
     
  • pierścienie uszczelniające do samodzielnego formowania lub pasta uszczelniająca w tubce. Specyfiki te służą do ochrony okolic stomii przed działaniem treści jelitowej warto ich użuywać, bo m.in. minimalizują skutki podciekania treści pod płytkę, co prowadzi do odklejenia się worka.

FOTO---PASTA-USZCZELNIAJACA.jpg

 

FOTO---PIERSCIENIE-USZCZELNIAJACE.jpg

 
  • opcjonalnie na wszelki wypadek, plasterki gojące z aloesem (półpierścienie hydrokoloidowe), których należy użyć w razie odparzeń.

    FOTO---POLPIERSCIEN-HYDROKOLOIDOWY-Z-ALOESEM.jpg
     
  • nożyczki, by wyciąć otwór w płytce stomijnej lub przyciąć plasterki. Warto wiedzieć, że do zaopatrywania stomii dedykowane są specjalne nożyczki umożliwiające łatwiejsze wycinanie otworu w płytce stomijnej

    FOTO---NOZYCZKI-STOMIJNE.jpg
     
  • woreczek foliowy albo dwa, jeden by zabezpieczyć wyciek i podłożyć zanim znajdziemy ustronne miejsce, drugi, by włożyć do niego pozostałości po wymianie woreczka i zużyty woreczek.

    FOTO---KOSMETYCZKA.jpg
     
  • zwykłe wilgotne chusteczki z drogerii. W przypadku braku dostępu do mydła i wody zapewniają minimum komfortu i poczucia higieny.

WYMIANA-WORKA-POZA-DOMEM-6.jpg

Zasada nr 4
spokój i metodyczne działanie pomoże szybko zażegnać problem

Jeśli znalazłaś/znalazłeś miejsce, w którym można zmienić worek na nowy, czas na działanie.

  • Zabezpiecz odzież w okolicach brzucha, by nie przeszkadzała przy wymianie worka.
  • Umyj ręce, jeśli to możliwe. Ręce należy myć nie tylko po wymianie worka, ale też przed nią. Pamiętajmy, że skóra wokół stomii często jest zapalona bądź uszkodzona – należy podchodzić do niej z czystymi rękami.
  • Przygotuj miejsce, w którym jesteś. Wyciągnij i połóż w pobliżu rzeczy, które powinieneś mieć pod ręką – czyli: chusteczki higieniczne, woreczek na zużyty worek i specyfiki oraz akcesoria stomijne, których zawsze używasz i oczywiście - nowy worek stomijny
  • Usuń stary woreczek (użyj sprayu do odklejania – będzie łatwiej)
  • Umieść go w przygotowanym wcześniej worku na odpadki i odsuń na bok, ale nie za daleko, bo tam będziesz również wrzucać zużyte akcesoria
  • Oczyść okolice stomii z resztek kleju, pasty i pozostałości treści jelitowej. Użyj chusteczek czyszczących. Jeśli jest woda – spłucz ciało wodą i osusz ręcznikiem papierowym/chusteczkami higienicznymi. Jeśli nie ma – chusteczki czyszczące muszą wystarczyć i na pewno wystarczą.
  • Użyj bariery ochronnej i spryskaj nią okolice stomii. Poczekaj, aż wyschnie. Nie ścieraj nadmiaru. Jeśli stomia pracuje, przyłóż do niej na moment chusteczkę czyszczącą.
  • Jeśli sytuacja wymaga – naklej wokół stomii hydrokoloidowe pierścienie z aloesem. Nie musisz naklejać całych – wytnij z całego półpierścienia odpowieni fragment i naklej na suche ciało w miejscu, które wymaga dodatkowej ochrony.
  • Nałóż pastę stomijną wokół stomii, lub co jest łatwiejsze w warunkach poza domem – pierścień hydrokoloidowy.
  • Naklej nowy worek.

WYMIANA-WORKA-POZA-DOMEM-7.jpg

Nie taka stomia straszna, gdy się do niej podejdzie zadaniowo

Awaryjna wymiana woreczka poza domem może być szokiem. I jest. Prawie zawsze. Zwłaszcza, gdy przydarza się osobie świeżo po wyłonieniu.

Mocno demoluje głowę, powodując powrót do strachu przed wyjściem z domu. Wielu osobom przypomina się trauma choroby, gdy ich jelita nie funkcjonowały dobrze, co skutkowało niekontrolowanymi totalnie biegunkami. Wydaje im się, że to, od czego uciekli w stomię, dogoniło ich i wróciło. Jak koszmar, z którego trudno się uwolnić.

W praktyce właśnie tak to najczęściej wygląda. I trudno przetłumaczyć człowiekowi, który znów musi się myć i zmieniać odzież drugi, trzeci raz w ciągu dnia, że to minie, ale… To naprawdę minie. Czas ma tu ogromne znaczenie. Drogi Stomiku, im szybciej zaakceptujesz fakt, że powinieneś nauczyć się być samowystarczalnym, (co w praktyce oznacza samodzielną zmianę woreczka i wychodzenie z domu) tym szybciej staniesz się panem sytuacji.

WYMIANA-WORKA-POZA-DOMEM-8.jpg

Awarie mogą się zdarzać, ale będą coraz rzadsze, a Ty podchodząc do stomii z otwartością, jak do nowej higienicznej rutyny - będziesz umiał im zapobiegać. A w ostateczności, także poradzić sobie, gdy się wydarzą niespodziewanie. Również w miejscach publicznych.

Pamiętaj, że stomia to nie wstyd. To klucz do wyjścia - po czasie choroby, z własnej głowy i z domu. Tylko, by to zrozumieć potrzebny jest czas, cierpliwość i otwarte podejście do tematu stomii.

WYMIANA-WORKA-POZA-DOMEM-9.jpg

Zapraszamy do kontaktu. Jeśli potrzebujesz pomocy w zrozumeiniu stomii - zadzwoń. Jeśli masz związane z nią pytania – zadzwoń. Jeśli chcesz się spotkać z innymi stomikami i posłuchać, jak radzą sobie inni – zapraszamy na wspólną kawę organizowaną dla osób ze stomią i ich przyjaciół.

Z tematem stomii wcale nie musisz pozostawać sam. Jesteśmy tu po to, by Ci pomóc.

Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: Med4Me.
Zdjęcia pochodzą z bloga sieci sklepów Med4Me
i pokazują produkty stomijne różnych marek, które można zamówić w Med4Me,
zarówno w ramach darmowych próbek, jak i – zlecenia.

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na