17 Listopad 2024
Lip 202411
Tatuaż to dla wielu osób sposób na wyrażenie siebie. Jest on modyfikacją ciała, polegającą na wprowadzeniu barwnika pod skórę za pomocą igieł. W ten sposób powstają małe, dyskretne, pojedyncze malunki zdobiące nadgarstek, ramię czy kostkę, jak i duże wzory zakrywające znaczną część ciała, np. całą rękę, nogę czy plecy.
Tatuaże, choć znane były już wiele tysięcy lat temu, z wolna na nowo zyskiwały na znaczeniu. Ich nowa popularność rozpędzała się przez cały wiek XX, by w wieku XXI stać się szeroko akceptowalną formą wyrażania siebie. Dziś moda na zdobione tuszem ciało napędzana jest przez social media i stałą w nich obecność celebrytów – nierzadko posiadających liczne i pokaźne tatuaże.
Tatuujemy sobie imię dziecka, datę jego narodzin, twarz ukochanej, sentencje, którymi się kierujemy, ważne dla nas symbole lub to, co się nam spodobało w katalogu.
Tatuaż przestał dziwić. Stał się formą zdobienia ciała, po którą sięgają wszystkie grupy społeczne, bez względu na wiek, wykonywany zawód, zasobność portfela czy płeć.
Tatuaż i stomia – można, czy nie można?
Nie ma przeciwwskazań, by osoba ze stomią posiadała tatuaż. Zresztą, nierzadko tatuaż pojawił się na ciele zanim jego właściciel został stomikiem. Warto jednak tu dodać, że osoby cierpiące m.in. na przewlekłe choroby (w kontekście stomii – zwłaszcza choroby jelit) przed decyzją o zrobieniu sobie tatuażu zdecydowanie powinny pomysł ten skonsultować z lekarzem z uwagi na fakt, że obecność chorób przewlekłych i/lub autoimmunologicznych nierzadko bywa przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu.
Zdecydowanie również tatuażu nie należy robić, planując w krótkim czasie rezonans magnetyczny. Wybierając się na to konkretne badanie, warto przesunąć wizytę w salonie tatuażu. Dlaczego lekarze odradzają stawianie się na badanie MRI ze świeżym tatuażem? Z uwagi na ryzyko zakłócenia obrazu, jak i mogące się pojawić powikłania skórne. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy badanie dotyczy fragmentu ciała z tatuażem.
Po wykonaniu tatuażu należy więc odczekać minimum 6 tygodni. To czas, po którym można przeprowadzić badanie MRI. Należy podkreślić, że odłożenie badania ze względu na świeży tatuaż, w przypadku podejrzenia poważnej choroby i konieczności szybkiej reakcji – może być brzemienne w skutki. Jeśli więc jest taka możliwość, warto tak poukładać plany, by z sobą nie kolidowały.
Trochę inaczej temat przedstawia się, gdy mamy do czynienia z odwrotną kolejnością. Czyli: najpierw stomia – potem tatuaż.
„Stomik może” zrobić sobie tatuaż?
Może, choć ważne, by do tego tematu się gruntownie przygotował. Oznacza to wzięcie pod uwagę kilku ważnych kwestii, a mianowicie:
Tatuaż i choroby przewlekłe
O ile sama stomia nie jest przeciwwskazaniem do wykonania sobie tatuażu, o tyle choroby autoimmunologiczne i przewlekłe, na które nierzadko równolegle cierpi stomik, już takim przeciwwskazaniem być mogą. Do chorób takich należą m.in. choroby jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.
Choć nie jest bezwzględnie zakazany, warto wiedzieć, że tatuaż może być źródłem komplikacji zdrowotnych w przypadku NZJ.
Może on spowodować nasilenie objawów choroby podstawowej, czego początkiem bywa reakcja zapalna wokół miejsca z tatuażem. Może też opóźnić gojenie się ran i zwiększyć ryzyko infekcji, ze względu na upośledzenie układu immunologicznego, z jakim wiążą się NZJ. Tatuaż u osoby cierpiącej na przewlekłe choroby jelit, skutkować może również reakcją alergiczną po jego naniesieniu na skórę. Może się tak zdarzyć ze względu na stałe leki, jakie chorujący przyjmuje (dotyczy zwłaszcza leków immunosupresyjnych).
Stomik może – choć warto skonsultować, czy akurat w tym momencie
Ze względu na ryzyko, jakim obarczona jest decyzja ozdobienia ciała tatuażem przez osobę ze stomią chorującą na choroby przewlekłe, przed decyzją o wykonaniu tatuażu rekomenduje się zasięgnięcie opinii lekarza. Należy podkreślić, że pytanie społeczności w sieci absolutnie nie jest czymś, na czym powinno się oprzeć decyzję o tak radykalnym kroku. W przypadku tatuażu i stomii lub tatuażu i chorób przewlekłych należy decyzję o jego wykonaniu skonsultować z lekarzem.
Tekst: Iza Janaczek
Foto: unsplash oraz archiwum Fundacji STOMAlife.
Fotki te ukazują, że także #Stomik
może żyć zgodnie z własną wizją - zarówno świata, jak i siebie.