Mar 202503
Jakość życia ze stomią zależy od wielu czynników. Czynniki te łączą się z sobą jak puzzle, dając efekt kompletnej układanki, do jakiej można porównać życie ze stomią. Gdy wszystkie puzzle pasują, z układanki wyłania się obraz harmonijny, pełny i miły dla oka. Jednak, gdy jakiś jej element nie pasuje do pozostałych, powstaje dysonans i zaburzenie harmonii. Ułożony obrazek nie jest kompletny i brak mu harmonii.
Pozostając jeszcze przez chwilę w tej puzzlowej nomenklaturze, w tym konkretnym kontekście, niedopasowanymi puzzlami są wszelkie odstępstwa, zaburzenia, które czynią życie ze stomią trudniejszym, mniej komfortowym i nieharmonijnym.
Do czynników, które negatywnie wpływają na życie ze stomijnym workiem, należy też otyłość. Zatem, z cyklu: „w przypadku stomii każde pyt aie jest ważne”, dziś kolejne.
Czy otyłość wpływa na życie ze stomią?
Tak. Zdecydowanie wpływa. I niestety, wpływ ten nie jest w żadnym wypadku pozytywny. Choć otyłość sama w sobie nie uniemożliwia życia ze stomijnym woreczkiem, mocno wpływa na komfort codzienny stomików. Zarówno mentalnie, jak i fizycznie. W jakich obszarach widać to najmocniej?
Kwadratura koła – otyłość i aktywność fizyczna
Ruch jest kluczowy dla zdrowia, ale nadwaga może go utrudniać, zwłaszcza po operacji. To swoisty paradoks, który wymaga cierpliwości, otwartości na zmiany oraz konsekwencji w dążeniu do poprawy kondycji i osiągnięcia właściwej wagi.
Przed rozpoczęciem intensywniejszej aktywności warto wybrać formy ruchu bezpieczne dla stomika. Są nimi polecane na start: spacery, pływanie czy joga. Dodatkowo konsultacja ze specjalistą swoich planów zawalczenia o zdrowszą sylwetkę pomoże dobrać odpowiedni moment i rodzaj ćwiczeń, dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Jeśli powrót do formy wymaga większego zaangażowania i czasu, warto podejść do niego z planem, który pozwoli stopniowo zwiększać poziom aktywności. Zbyt duży entuzjazm na początku może prowadzić do szybkiego zniechęcenia i porzucenia wysiłków. Kluczowe jest więc znalezienie równowagi, która pozwoli utrzymać motywację i konsekwentnie dbać o zdrową sylwetkę. Warto także otaczać się osobami o podobnych doświadczeniach – ich wsparcie oraz postępy mogą być inspiracją i dodatkowym bodźcem do działania.
Czy otyłość wpływa na psychikę i akceptację stomii? Zdecydowanie tak.
Otyłość często wiąże się z niższą samooceną, a stomia to dodatkowa, znacząca zmiana w ciele, którą trzeba zaakceptować. Może to prowadzić do frustracji, poczucia bezradności, a czasem nawet wycofania się z życia społecznego.
Dodatkowym źródłem stresu bywają problemy ze sprzętem stomijnym – u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej zdarza się, że worki stomijne nie przylegają prawidłowo, odklejają się w niekontrolowany sposób lub trudno je odpowiednio przykleić, mimo wielu prób. To nie tylko zwiększa zużycie sprzętu i generuje dodatkowe koszty, ale przede wszystkim odbiera poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Powtarzające się trudności ze szczelnym zamocowaniem płytki stomijnej mają również konsekwencje dla skóry. Częste odklejanie i poprawianie sprzętu może prowadzić do podrażnień, uszkodzeń naskórka i utrudnionego gojenia. A gdy skóra jest w złym stanie, każdy dzień staje się większym wyzwaniem.
Dlatego w przypadku stomików zmagających się z otyłością niezwykle ważne jest holistyczne podejście do tematu: stomia-otyłość. Tu liczy się nie tylko dbałość o sprzęt i pielęgnację skóry, ale także wsparcie psychologiczne oraz stopniowa praca nad samoakceptacją. Czasem rozmowa z psychologiem, dołączenie do grupy wsparcia czy po prostu otworzenie się przed kimś bliskim może pomóc przełamać bariery i odnaleźć większy komfort w codziennym życiu, oaz - motywację do zmian na lepsze. Bo życie ze stomią – niezależnie od wagi – może być dobre. Wymaga tylko znalezienia własnej drogi do akceptacji i wygody.
Jak zwiększyć komfort życia ze stomią pomimo nadprogramowych kilogramów?
Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które właściwie przygotowane i opracowane mają szansę realnie zwiększyć komfort życia ze stomią w przypadku posiadania nadprogramowej wagi. Co najważniejsze, warto skupić się na małych celach osiąganych codziennie. O czym mowa?
Dobrze dobrany sprzęt to podstawa komfortu i bezpieczeństwa. Osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej mogą mieć trudności z dopasowaniem worka stomijnego, dlatego w tym temacie warto skonsultować się z pielęgniarką lub opiekunką stomijną. Specjalista pomoże znaleźć rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. Warto skorzystać również z naszych bezpłatnych konsultacji, które dostępne są bez limitu dla wszystkich osób ze stomią i ich bliskich. Podczas kontaktu osobistego lub telefonicznego można uzyskać odpowiedzi na wiele pytań o życie z woreczkiem a także rozwiać liczne wątpliwości dotyczące tej nowej, pooperacyjnej codzienności.
Obok dobrze dobranego sprzętu, jakościowa dieta to coś, co zdecydowanie może wpłynąć na poprawę jakości życia otyłych osób ze stomią. Odpowiednio zbilansowana dieta pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także zapobiega problemom trawiennym, takim jak wzdęcia czy zaparcia, które mogą być szczególnie uciążliwe dla stomików.
W temacie jakościowej diety warto:
Pamiętajmy również, że papierosy i otyłość to kombinacja, która nigdy nie kończy się sukcesem. Dobrym ruchem jest całkowita rezygnacja z nałogu i zwrócenie się ku metodom wpływającym na poprawę zarówno sylwetki jak i kondycji
Ruch to nie tylko sposób na redukcję masy ciała. Aktywność fizyczna wpływa również na poprawę ogólnej kondycji i samopoczucia. Dla stomików z otyłością szczególnie polecane są:
W powrocie do dobrej sylwetki i kondycji najważniejszy jest plan i systematyka. I właśnie na to warto stawiać, unikając metody: dużo i naraz, bo prowadzi ona do zmęczenia i zniechęcenia, będąc jednocześnie mało efektywną i mało bezpieczną.
Najważniejsze jest, by zacząć stopniowo i znaleźć formę ruchu, która sprawia przyjemność. Regularna aktywność wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale także na psychikę, co jest kluczowe, także w budowaniu akceptacji stomii.
Stomik może znów dobrze się z sobą czuć
Pamiętajmy, że w zestawieniu dwóch zagadnień, którymi są: otyłość i stomia – tylko otyłość jest chorobą. Stomia to wyjście ze zdrowotnego impasu. To pomost łączący pacjenta z życiem wolnym od choroby, z powodu której została ona wyłoniona.
Życie ze stomią może być jakościowe i przypominać bądź być tym, czym było przed operacją, ale może też być trudne i niekomfortowe.
Dlatego, by było tym pierwszym, warto przyglądać się sobie, warto analizować własne samopoczucie i szukać odpowiedzi na to, co robić, by ze stomią czuć się lepiej. A czuć się tak można zdecydowanie:
Otyłość sama w sobie jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Generuje też wiele stoma-problemów. Obniża jakość życia samego w sobie, potęgując dodatkowo niejakościowe często życie ze stomijnym workiem, choć z definicji – to właśnie stomia tę jakość powinna życiu przywrócić.
Dbając o siebie, warto dbać świadomie i jakościowo, a to oznacza weryfikację priorytetów. Utarło się, że zadbany wygląd to manicure, makijaż, nienaganna fryzura i gustowna odzież. Tymczasem, choć to ma oczywiście znaczenie w podwyższeniu kryterium samooceny, jednocześnie nie ma wiele wspólnego ze świadomym dbaniem o siebie. Prawdziwa troska o siebie to coś więcej niż estetyczny wygląd. To dbałość o zdrowie, komfort i jakość codziennego funkcjonowania. W przypadku osób ze stomią oznacza to nie tylko pielęgnację skóry czy dobór odpowiedniego sprzętu, ale także świadome podejście do własnego ciała, jego potrzeb i ograniczeń. Warto więc spojrzeć na siebie holistycznie, traktując zdrowy styl życia jako najlepszą inwestycję w lepsze samopoczucie i większą pewność siebie – zarówno w życiu ze stomią, jak i poza nim.
Drodzy Przyjaciele Stomicy, zapraszamy Was do skorzystania z nielimitowanych konsultacji stomijnych.. Pamiętajcie, że z tematem stomii i wszystkiego, co się z nim wiąże, nikt nie musi zostawać sam. Zadzwońcie, jeśli potrzebujecie pomocy w ruszeniu z miejsca w kwestii zmiany swoich nawyków żywieniowych, włączenia większej aktywności fizycznej do codziennej rutyny, bądź gdy macie pytania dotyczące sprzętu stomijnego, zmiany woreczka i wszystkiego co się z tym wiąże. Życie ze stomią może być dobrym życiem, wystarczy je zrozumieć i właściwie zorganizować. Jeśli, drogi Przyjacielu Stomiku, potrzebujesz w tym zakresie wsparcia – jesteśmy tu po to, by Ci pomóc.
Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: Fundacja STOMAlife, pexels