Podciekanie pod płytkę

Gru 202301

Podciekanie pod płytkę. Postaraj się temu zapobiegać!

Podciekanie pod płytkę stomijną może mieć wiele przyczyn, a stanowi duży kłopot i prowadzi do nieprzyjemnych  powikłań.  Dlatego tak ważne jest aktywne dbanie o zdrowie skóry wokół stomii. Poniżej kilka wskazówek,  które mogą uchronić Cię przed tym problemem.

podciekanie-pod-plytke-1.jpg

Jak zadbać o zdrową skórę wokół stomii?

  • Upewnij się, że Twoja płytka stomijna jest prawidłowo dobrana, a więc sprawdź przede wszystkim czy otwór w niej jest idealnie docięty do rozmiaru Twojej stomii – pamiętając, iż otwór w płytce nie powinien być większy od stomii niż 1-2 mm. Płytka stomijna powinna przylegać idealnie do powierzchni skóry wokół stomii, co  w znacznym stopniu eliminuje podciekanie.
  • Dopasuj płytkę stomijną do swojej stomii i kształtu brzucha. Sprawdź czy potrzebujesz płaskiej czy wypukłej płytki. Dobrze dopasowany sprzęt chroni skórę przed uszkodzeniem czy podrażnieniem.
  • Dołóż wszelkich starań, aby skóra wokół stomii była zdrowa. Uszkodzona skóra jest trudna do zaopatrzenia, zaś podrażnienia, które mogą wystąpić pod całym obszarem przylepca, będą nastręczać kłopotów przy kolejnej wymianie sprzętu.

podciekanie-pod-plytke-2.jpg

Oto wskazówki praktyczne  dotyczące rutynowej pielęgnacji skóry. Postępując zgodnie z nimi, pomożesz swojej skórze wokół stomii zachować dobrą kondycję:

  • Zmierz rozmiar swojej stomii za pomocą miarki /często jest dołączana do sprzętu stomijnego/. Sprawdź jej kształt i dokładnie dotnij otwór w płytce. Jednorazowe określenie wielkości i kształtu stomii nie wystarczy. Koniecznie regularnie sprawdzaj jej rozmiar i kształt, szczególnie jeśli jesteś dopiero po operacji wyłonienia lub ostatnio znacznie schudłeś lub utyłeś.
  • Zakładając płytkę upewnij się, że otwór w niej przygotowany idealnie otula stomię. Jeśli nie, koniecznie zastosuj środki wypełniające zbyt duże szczeliny. W tej sytuacji pomocne mogą być produkty takie jak: pasta stomijna, hydrokoloid do modelowania czy półksiężyce. Otwór w płytce powinien być idealnie docięty, co oznacza że nie może być za duży, ale nie może również być zbyt ciasny, bo będzie obcierać stomię.
  • Przed założeniem nowej płytki stomijnej, rozważ zastosowanie bariery ochronnej zabezpieczającej skórę np. puder, spray /tzw. druga skóra/ na skórę wokół stomii. Preparaty tego typu uchronią skórę przed odparzeniami i podrażnieniami.
  • Regularnie wymieniaj worek stomijny, zanim nastąpi podciekanie treści w nim zawartej. Jeżeli używasz worków odpuszczalnych regularnie opróżniaj worek. Przepełniony, a tym samym przeciążony worek, automatycznie powoduje nadmierne obciążenie płytki stomijnej przylegającej do skóry, co może prowadzić do częściowego odklejanie się płytki, a w konsekwencji do
  • Czas noszenia sprzętu stomijnego zależy od osobistych preferencji, rodzaju stomii, ilości wydalanej treści. Obserwuj swój organizm i znajdź swój własny optymalny okres wymiany sprzętu. Średnio, wymiana sprzętu następuje dwa razy w tygodniu.
  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas wymiany sprzętu czyli zdejmowania płytki ze skóry. Nie spiesz się. Zdejmuj płytkę delikatnie i powoli. Wspomagaj się preparatami do usuwania przylepca. Niewłaściwe lub zbyt szybkie usunięcie płytki stomijnej może spowodować zdzieranie naskórka. Związane z tym uszkodzenia mogą prowadzić do podrażnienia, bólu i wycieków.
  • Delikatnie odklejaj płytkę od skóry, zaczynając od góry, kierując się w dół, jednocześnie dociskając dłoń do skóry powyżej płytki.
  • Przed naklejeniem płytki rozważ zastosowanie bariery ochronnej, która zabezpiecza skórę przed uszkodzeniem podczas usuwania przylepca. Filtr, który zostanie nałożony ochroni naskórek przed uszkodzeniem w trakcie zdejmowania przylepca.

podciekanie-pod-plytke-3.jpg

UWAGA!

Jeśli zauważysz oznaki powikłań związanych ze skórą wokół stomii ,z którymi sam sobie nie możesz poradzić, natychmiast skontaktuj się z pielęgniarką stomijną, nie czekaj aż będzie gorzej.

Stomia i aktywność fizyczna

  • Jeśli bierzesz udział w zajęciach sportowych lub innych formach ćwiczeń upewnij się, że Twój worek stomijny jest wystarczająco zabezpieczony. Aby to wspomóc. możesz nosić dedykowane stomikom ubrania lub akcesoria, które zabezpieczą sprzęt stomijny.
  • To samo dotyczy innych aktywności fizycznych (np. seksu czy prac w ogrodzie).
  • Aby utrzymać worek bezpiecznie na miejscu, rozważ stosowanie bielizny podtrzymującej lub pasa stomijnego,
  • Wypróbuj różne stroje sportowe, takie jak legginsy do biegania lub spodenki lycra, aby przekonać się, co w Twoim przypadku daje największe poczucie komfortu i pewności.

UWAGA!

Przed KAŻDĄ  formą aktywności fizycznej koniecznie opróżnij worek stomijny!

Przestrzeganie powyższych wskazówek może pomóc w eliminacji podciekania i zachowania dobrej kondycji skóry wokół Twojej stomii. Jeśli jednak wystąpią tego typu problemy, ważne jest, aby szybko ustalić i wyeliminować przyczynę. Skontaktuj się z pielęgniarką stomijną w celu uzyskania pomocy. Listę bezpłatnych Punktów Konsultacyjnych znajdziesz na naszej stronie www.stomalife.pl

Autor: Fundacja Stomalife

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na