19 Kwiecień 2025
Sty 202521
Wiele razy w kontekście operacji wyłonienia stomii wybrzmiewa sformułowanie: „kikut odbytnicy” - najczęściej w sytuacji, gdy nie zostaje usunięty podczas operacji wyłonienia stomii.
Czym zatem jest kikut odbytnicy i dlaczego nie zawsze jest usuwany?
Mówiąc najprościej, kikut odbytnicy to fragment odbytnicy, który pozostaje w organizmie pacjenta, po wykonanej resekcji (po usunięciu) jelita grubego. Długość samej odbytnicy to około 12-18 cm, natomiast długość pozostawionego kikuta zależy od rodzaju operacji i decyzji chirurga.
W jakiej sytuacji dochodzi do pozostawienia kikuta odbytnicy?
Z reguły kikut nie zostaje usunięty wraz z jelitem, gdy mimo wyłonienia stomii istnieje szansa ponownego scalenia (zespolenia) układu pokarmowego i zamknięcia wyłanianej czasowo stomii. Dzieje się tak w przypadku chorób takich jak nowotwory jelita grubego, nieswoiste zapalenia jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz w przypadkach poważnych urazów.
Przyszła rola zachowanego kikuta jest niebywale ważna. Dzięki niemu stomik może mieć szansę na powrót do naturalnej metody wypróżniania się. Niestety zachowanie kikuta w celu późniejszej rekonstrukcji przewodu pokarmowego (zespolenia) wiąże się też z pewnym ryzykiem. A mianowicie, w przypadku niektórych chorób (np. zapalnych, WZJG, Ch. L-C) pozostawiony kikut odbytnicy może być źródłem problemów zdrowotnych, takich jak przetoki, zapalenia lub bóle.
Kikut odbytu wymaga zwiększonej uwagi i dbałości.
Warto więc pamiętać o tym, by nie zapominać o regularnych kontrolach lekarskich. Są one kluczowe, szczególnie jeśli pacjent cierpiał na choroby nowotworowe lub zapalne.
Dodatkowo, w przypadku wyłonionej stomii, kikut odbytnicy może wymagać czasem oczyszczania lub leczenia, np. w przypadku pojawienia się stanów zapalnych.
Zdarza się, że pacjenci odczuwają dyskomfort w tej okolicy i fakt ten zawsze należy skonsultować z lekarzem. To bardzo ważne, ponieważ by możliwe było zamknięcie stomii i odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego, kikut odbytnicy musi być funkcjonalny i zdolny do podjęcia pracy.
Jak wygląda rola kikuta odbytnicy po ponownym połączeniu go z pozostałą częścią układu pokarmowego?
Kikut po zamknięciu stomii i zespoleniu układu pokarmowego jest magazynem tymczasowym dla treści jelitowej - zanim zostanie ona wydalona na zewnątrz. Im dłuższy kikut, tym większa jego pojemność magazynowa. Analogicznie - bardzo krótki kikut ma ograniczone zdolności magazynowania. Długość pozostawionego kikuta zależy od rozległości zmian chorobowych jelita w tym obszarze i decyzji lekarza, oceniającego podczas operacji stan odbytnicy i możliwość zachowania jej fragmentu.
Ważne jest również, by mięśnie zwieraczy odbytu zostały nie tylko zachowane ale też, by były sprawne z uwagi na fakt, że pozostawiony kikut pełni ważną rolę w kontrolowaniu wydalania treści.
Warto zaznaczyć, że komfort życia pacjenta po zespoleniu zależy w dużej mierze od jakości i stanu błony śluzowej kikuta odbytnicy. Jeśli jest zdrowa, zdolność do pełnienia funkcji magazynowej i wydalniczej jest wyższa. Analogicznie zapalenia, przetoki lub inne patologie mogą znacznie utrudniać jego pracę, dlatego tak ważne jest, by reagować przy każdym problemie zlokalizowanym w tym miejscu i konsultować go z lekarzem, bez odkładania tematu na później.
A co, gdy kikut nie jest w dobrej kondycji?
To, że kikut odbytnicy nie jest w dobrej kondycji, wyczuwalne jest dla stomika niemal natychmiast.
Jeśli resekcja jelita związana była z toczącą się w organizmie chorobą zapalną, taką jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna, istnieje duże ryzyko, że w pozostawionym kikucie dojdzie do wznowienia się choroby. Odczuwalne objawy takiego stanu rzeczy są nie tylko bardzo niekomfortowe i wiążą się z bólem, ale także są bardzo groźne dla zdrowia. Przy ich wystąpieniu konieczna jest wizyta u lekarza, by znów wygasić chorobę.
Najważniejsze – by z decyzją tą nie czekać, bez względu na powód pogorszenia się samopoczucia.
Jak wyglądają dolegliwości związane z kikutem odbytnicy?
Spektrum jest bardzo rozległe i należą do niego:
Kiedy należy udać się do lekarza? W przypadku:
Czy tych komplikacji da się uniknąć?
Często tak, a w wielu przypadkach można zmniejszyć ich pole działania. Jak?
Kiedy śluz pojawiający się w kikucie to coś, co nie powinno niepokoić. Jednak, co warto podkreślić, ilość wydzieliny, jaką się wydala, oraz jej konsystencja i kolor to temat bardzo indywidualny i dlatego zaleca się codzienną samoobserwację i reagowanie na wszelkie zmiany odczuwalne, jako „niepokojące i dziwne”.
Przyjmuje się, zatem że śluz wydzielany przez kikut odbytnicy jest zwykle zjawiskiem naturalnym i nie stanowi powodu do niepokoju, tylko wtedy, jeśli jest przezroczysty lub biały i nie ma domieszek krwi czy innych zmian.
Analogicznie, wydalanie śluzu, stanowiące powód do uzasadnionej czujności to takie, które pacjent/stomik odnotowuje codziennie bądź kilka razy dziennie. Zwłaszcza, gdy towarzyszy temu zjawisku ból, świąd lub krew.
Jak sobie doraźnie pomóc, gdy boli i niepokoi?
Raz jeszcze powtórzyć należy, że każde odstępstwo od normy w temacie funkcjonowania kikuta powinno zostać zgłoszone lekarzowi.
Doraźnie przy intensywnych odczuciach bólowych ulgę przynieść mogą:
Jesteś swoim pierwszym opiekunem
To Ty, drogi Stomiku, wiesz pierwszy, gdy dzieje się coś dziwnego i niepokojącego. Nie czekaj, aż problem się rozwinie i jeszcze mocniej wpłynie na Twoje samopoczucie i zdrowie. Reaguj. Dowiaduj się. Pytaj. Zapraszamy do kontaktu.
Wcale nie musisz zostać sam z tym problemem. Zwłaszcza, że chodzi o Twoje zdrowie.
Tekst: Iza Janaczek
Foto: Fundacja STOMAlife i pexels