Lut 202518
Stomik może podróżować – to fakt niezaprzeczalny. Może i powinien, bo podróże sprawiają, że znów czuje się wolny, spełniony i sprawczy. Bez względu na to, jak długa i daleka jest podróż – samo wyjście ze strefy niemocy, w którą wpada wiele osób po operacji wyłonienia stomii, jest wielkim sukcesem i krokiem naprzód.
Na szczęście postrzeganie stomii przez samych stomików zmienia się na lepsze. Stomia stopniowo wychodzi z wstydliwego cienia i przestaje być tematem tabu. Coraz więcej osób z woreczkiem prowadzi aktywne, satysfakcjonujące życie. Stomicy pracują zawodowo, realizują swoje pasje, spełniają się jako rodzice, a także podróżują.
Choć jedna jaskółka wiosny nie czyni i w tym temacie wciąż jest wiele do zrobienia, to już teraz cieszymy się i jesteśmy dumni, widząc, że szeroko pojęta temtyka stomii – choć powoli – konsekwentnie wychodzi z cienia. I co najważniejsze, ukazywana jest w prawdziwym, a nie demonizującym ją świetle. W czym i my mamy swój udział.
B – jak bagaż podręczny
Stomicy coraz chętniej podróżują. Wybierając także destynacje wymagające lotu samolotem. Podróżujemy biznesowo i hobbystycznie. Z dużym bagażem lub tylko z bagażem podręcznym (zabieranym na pokład samolotu). I właśnie w tym kontekście coraz częściej pojawiają się pytania o to, jak zapakować sprzęt i akcesoria stomijne i czy można przewozić je w bagażu podręcznym.
Sprzęt stomijny oraz worki stomijne mogą być przewożone w bagażu podręcznym i nawet jeśli podróżujemy z dużym bagażem, warto zapasowy sprzęt i akcesoria mieć także z sobą, - na pokładzie samolotu a nie tylko w luku bagażowym.
Zatem:
Przygotowanie bagażu i sprzętu stomijnego do kontroli
Warto wiedzieć, że:
(W przypadku potrzeby przewozu większej ilości sprzętu stomijnego niż ilość standardowa – jeśli osoba ze stomią zużywa więcej akcesoriów niż statystyczny stomik posiadający ten sam typ stomii, warto skontaktować się z przewoźnikiem, w celu ustalenia takiej możliwości. Akcesoria stomijne, które są niezbędne ze względów zdrowotnych, mogą być traktowane jako sprzęt medyczny. W związku z tym, mogą nie podlegać standardowym ograniczeniom dotyczącym przewozu płynów w bagażu podręcznym, co znaczy, że za wiedzą i zgodą przewoźnika, osoby ze stomią nie będzie obowiązywał limit 1 osoba = 1 worek strunowy na płyny o litrażu łącznie nie większym niż 1 litr)
Co jeszcze warto mieć w bagażu podręcznym?
Prócz kosmetyczki stomika, warto mieć z sobą również:
O czym pamiętać przed lotem i w trakcie:
Co z tymi nożyczkami? Można, czy nie można?
Zgodnie z procedurami, na pokład samolotów należących do przewoźników komercyjnych, (z których usług najczęściej korzystają Polacy), można wnieść nożyczki, w których długość ostrza nie przekracza 6 cm. Ważne jednak, by końce nożyczek były zaokrąglone (nie mogą być ostre).
Nożyczki stomijne spełniają te kryteria. Tyle przepisy, jednak w kwestii nożyczek ostatnie zdanie i tak należy do osoby przeprowadzającej kontrolę bagażu. Jeśli uzna ona, że takich nożyczek nie należy wnosić na pokład, będzie trzeba je wyrzucić. (niestety i tak się zdarza, choć częściej niż na polskich lotniskach – na lotniskach afrykańskich, meksykańskich i indyjskich – np. w Mumbaju). Na taką okoliczność warto mieć w kosmetyczce woreczki „na już”, z już wyciętym otworem stomijnym).
Karta stomika
Warto ją mieć, bo ułatwia komunikację w temacie stomii, choć zdecydowanie większe znaczenie merytoryczne ma dołączone do niej zaświadczenie podpisane przez lekarza (także lekarza POZ) informujące o tym, że posiadasz stomię. Okazanie takiego zaświadczenia może ułatwić Ci wniesienie na pokład samolotu sprzętu stomijnego, bez wnikliwej kontroli i tłumaczenia.
#stomikmoże i to daje ogromną satysfakcję
Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli uważasz, że to czas, w którym czujesz się gotowy, by zacząć podróżować, ale nie wszystko jest jeszcze dla Ciebie zupełnie jasne w kwestii podróży ze stomią i ze stomijnym sprzętem, skontaktuj się z nami, z wielką radością pomożemy Ci urzeczywistnić Twoje podróżnicze marzenie.
Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: pexels i Iza Janaczek