17 Listopad 2024
Maj 202427
„Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest - co robisz dla innych?” - Martin Luther King Jr.
Nieprzypadkowo relacja z tego ważnego wydarzenia zaczyna się od tych właśnie słów laureata Pokojowej Nagrody Nobla i wybitnego działacza społecznego. Martin Luther King wiedział, że nie ma cenniejszej rzeczy niż pomaganie.
Tę ważną myśl warto uzupełnić o spostrzeżenie, że pomaganie to także uzależniająca potrzeba czynienia dobra, sprawiająca, że człowiek pięknieje od środka, wzmacnia się i dąży ku doskonałości, którą jest pomoc jeszcze większej liczbie osób.
Co działo się w Uniejowie... niech nie zostaje w Uniejowie...
...wręcz przeciwnie – niech się niesie na całą Polskę, bo i jest się czym chwalić. W dniach 23 – 25 maja mieliśmy niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w Warsztatach Wokół Stomii, organizowanych w Uniejowie przez PTPS (Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Stomijnych). Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie Prezes Polskiego Związku Pielęgniarek Stomijnych (PTPS), Pani Małgorzaty Bocheńskiej, widząc w tym spotkaniu możliwość potwierdzenia naszej jeszcze lepszej i ściślejszej współpracy na rzecz stomików.
Warsztaty Wokół Stomii to możliwość spotkania się i dyskutowania zagadnień związanych z poprawą jakości życia osób ze stomią. Bardzo cieszymy się, że mieliśmy możliwość być na nich, słuchać, poznawać nowe spojrzenia i – dzielić się naszą wizją wspólnej pracy dla stomików.
Po pierwsze – pomóc
Operacja wyłonienia stomii to czas wielkiej próby dla stomików i ich bliskich. To także sytuacja, z którą nie każdy umie poradzić sobie sam. By zaakceptować stomię trzeba ją zrozumieć, to jedyna droga do dobrego i jakościowego życia z woreczkiem. Co należy podkreślić – droga ta jest długa i trudna.
Zwłaszcza na jej początku stomik mierzy się z wieloma problemami i niewiadomymi. To wtedy pomoc – i to wielopłaszczyznowa, potrzebna jest mu najbardziej.
Pierwsza pomoc dla osób z wyłonioną stomią obejmuje wsparcie emocjonalne, edukacyjne i praktyczne, co jest kluczowe dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.
Podczas naszej wieloletniej pracy na rzecz osób ze stomią ugruntowaliśmy się w przekonaniu, jak ważna jest współpraca z profesjonalistami. I właśnie dzięki takiej współpracy możemy zapewnić naszym podopiecznym kompleksową opiekę, która uwzględnia ich potrzeby medyczne, emocjonalne, społeczne oraz psychologiczne.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pomaga stomikom i ich bliskim uwierzyć, że mogą oni wrócić do normalnego życia, jakie pamiętają sprzed wyłonienia stomii, a czasami także sprzed choroby, która do niej doprowadziła. Z tego powodu nasza Fundacja chętnie i ściśle współpracuje ze stomijnymi pielęgniarkami.
Współpraca - jak to działa w praktyce?
„Trzeba sobie wzajemnie pomagać, to naturalne prawo” - La Fontaine. To niesamowite, jak pomoc w pomaganiu pomaga tym, którzy jej potrzebują najbardziej.
Podczas uniejowskich warsztatów stomijnych mieliśmy wiele okazji, by wymienić poglądy i plany oraz by ułożyć „wspólny grafik działania” mający na celu jak najszybsze i jak najbardziej efektywne „doładowanie” stomików wiedzą i wsparciem emocjonalnym, tak, by umieli nie tylko zaopatrzyć własną stomię, ale też – (znowu) patrzeć w przyszłość z nadzieją.
Ta ścisła kooperacja Fundacji ze stomijnymi pielęgniarkami polega na pewnym podziale obowiązków.
Pielęgniarki stomijne, z którymi współpracujemy, dzielą się swoją specjalistyczną wiedzą, oferując stomikom praktyczne i bardzo potrzebne im wsparcie w codziennej pielęgnacji stomii.
Z kolei my, jako Fundacja, uzupełniamy te działania, dostarczając dodatkowe zasoby, takie jak wsparcie psychologiczne oraz praktyczne porady dotyczące codziennego życia ze stomią
Staramy się też opowiadać stomikom o nowym życiu z woreczkiem, ustami samych stomików, którzy kiedyś, na początku swojej nowej drogi, również czuli emocjonalną i wiedzową pustkę, a dziś czują się w swojej skórze tak dobrze, że chcą świadczyć o że się „da się tę stomię ogarnąć”.
Nie ustajemy również w innych działaniach wspierających dobrostan psychiczny stomików, a mianowicie - tworzymy grupy wsparcia działające online oraz organizujemy stoma-spotkania na żywo, które odbywają się przez cały rok w różnych miastach Polski.
Stomikocentryzm, ponad wszystko
Tak, jesteśmy „stomikocentryczni” i wcale się tego nie wstydzimy. Z wielką satysfakcją widzimy też, że tę naszą filozofię rozumie, popiera i naśladuje coraz więcej osób, ukazując, że stomia to nie problem nie do przejścia - stomia to niewiadoma, którą można opracować i oswoić, otrzymując pomoc pielęgniarki stomijnej oraz wsparcie emocjonalne i praktyczne – oferowane przez Fundację.
To wielki zaszczyt i niesamowita radość móc czynić dobro w tak doskonale zgranym zespole.
Dlaczego to taka ważna i potrzebna współpraca?
Ponieważ pozwala tworzyć lepszy świat dla osób ze stomią. Świat, który rozumie i akceptuje. Który wspiera i pozytywnie dopinguje. Który nie wyklucza i jest pełen empatii. Taki, w którym wszyscy stomicy (znowu) czują się dobrze. I jest to możliwe, bo dzięki naszej kooperacji możemy dziś więcej, lepiej i – kompleksowo.
W trosce o dobrostan stomików nasza fundacja i pielęgniarki stomijne idealnie uzupełniają się w swojej misji, co przekłada się na realne korzyści dla pacjentów, i to - na wielu płaszczyznach.
Czujemy ogromną satysfakcję i wdzięczność, wiedząc, że dzień po dniu tworzymy dzieło, w którym ramię w ramię - realnie zmieniamy życie innych na lepsze.
Will Rogers, amerykański aktor Złotej Ery Hollywood, powiedział kiedyś, że: „ważniejsze jest bycie ludzkim, a nie ważnym”.
Stosujemy się do tej maksymy każdego dnia. Coraz ściślej współpracując z tymi, którzy myślą bardzo podobnie. A gdy widzimy efekty tej współpracy, to tak po ludzku, czujemy się niebywale spełnieni. Napędza nas uśmiech ulgi na twarzy stomika, który pierwszy raz samodzielnie zmienił woreczek, jego duma, gdy wyszedł z domu po długim czasie w strachu przed przestrzenią inną niż własne mieszkanie, a także to, że odważył się elegancko ubrać i wreszcie umówić na spotkanie ze znajomymi.
To poczucie spełnienia jest nie tylko napędem do dalszych działań ale też niejako przedłużeniem ramienia odczuwanej przez nas wszystkich satysfakcji i przeświadczenia dobrze wykonanej pracy, w - doskonałym zespole.
Fundacja i pielęgniarki stomijne idealnie uzupełniają się w swojej misji, co przekłada się na realne korzyści dla pacjentów, i to - na wielu płaszczyznach. Czujemy ogromną satysfakcję i wdzięczność, wiedząc, że dzień po dniu tworzymy dzieło, w którym ramię w ramię - realnie zmieniamy życie innych na lepsze.
Raz jeszcze dziękujemy Prezes PTPS, Pani Małgorzacie Bocheńskiej, za możliwość uczestnictwa w Warsztatach - Wokół Stomii. To był dobry, wartościowy i produktywny czas, który, jesteśmy o tym przekonani, szybko zaowocuje jeszcze lepszą współpracą.
Tekst Iza Janaczek
Foto Archiwum Fundacji Stomalife
Drodzy Czytelnicy,
zapraszamy również do obejrzenia prezentacji,
którą przedstawiliśmy podczas tegorocznych warsztatów.