XII Konferencja naukowa Rak odbytnicy czego jeszcze nie wiemy?

Lis 202321

Bydgoszcz / 17-18 Listopad 2023

W dniach 17-18.2023 Mieliśmy przyjemność być obecni na Konferencji XII Konferencji Naukowej "Rak odbytnicy-czego jeszcze nie wiemy?" organizowanej rokrocznie przez Pana prof. dr hab. n. med. Wojciecha Zegarskiego w Bydgoszczy.

Wzięli w niej udział wybitni specjaliści w zakresie chirurgii i onkologii jak również radio i immunoterapii, a z prowadzonych przez nich wykładów i dyskusje na temat raka odbytnicy, wiedzę mogli czerpać nieco mniej doświadczeni chirurdzy uczestniczący w Konferencji i młodzi lekarze w trakcie specjalizacji.

Dwa dni wypełnione były po brzegi wykładami, na temat teraźniejszości i przyszłości dotyczących leczenia raka odbytnicy. Na każdym kroku przewijały się informacje o możliwościach jakie dają chirurgom nowoczesne technologie i ich zastosowanie na salach operacyjnych.

1.jpeg

Pan prof. dr hab. n. med. Wiesław Tarnowski przedstawił "Ewolucję poglądów w zakresie leczenia raka odbytnicy w XXI wieku", a jego wykład uwiadomił jakie możliwości dają chirurgom maszyny wtoczone na sale operacyjne, jednocześnie uświadamiając słuchaczom jakimi milowymi krokami idzie do przody chirurgia na świecie i w Polsce.

Podczas wykładu na temat ”Kiedy zastosować chirurgię cytoredukcyjną i chemioterapię dootrzewnową w hipertermii (CRS + HIPEC) w raku jelita grubego/odbytnicy - doświadczenia własne" dr n. med. Krzysztof Szewczyk bardzo obszernie prezentował możliwości jakie daje w leczeniu raka jelita grubego hipertermia ,

Podczas dyskusji dochodziło do wymiany doświadczeń i uwag na temat zdarzających się podczas zabiegów, metodami tradycyjnymi, poprzez otwarcie brzucha, laparoskopowo jak i robotycznie, powikłań i tego jak sobie z nimi poradzić.

Dla mnie osobiście, było wielkim pozytywnym zaskoczeniem, z jaką pokorą i szczerością, sławy polskiej chirurgii, opowiadały o swoich niepowodzeniach w trakcie zabiegów. Tyle się często mówi, że lekarze nie przyznają się do błędów, że chcą być nieomylni, a okazuje się, że potrafią przyznawać się do porażek, poddawać dyskusji na forum to czy dobrze postąpili w konkretnych przypadkach medycznych i prosić o propozycje innych w danej sytuacji rozwiązań, aby dla dobra pacjentów uniknąć podobnych problemów.

2.jpeg

Bez wątpienia robotyka staje się codziennością na salach operacyjnych. Wprawdzie z uwagi na olbrzymie koszty urządzeń, jak również krzywą uczenia się, na to że będzie dostępna wszędzie, musimy jeszcze poczekać, ale z uwagi na możliwości jakie oferuje miejmy nadzieję, że wkrótce będzie to codzienność polskiej chirurgii, dająca chirurgom komfort przeprowadzania zabiegów, a pacjentom, z uwagi na nieporównanie mniejszą inwazyjność niż zabiegi tradycyjne, szybszy i pełniejszy powrót do sprawności.

O "Krzywej uczenia w chirurgii robotycznej raka odbytnicy" mówił np. dr n. med. Maciej Ciesielski, a analizę własnych przypadków klinicznych, przedstawili inni paneliści.

"Proces kwalifikacji do laparoskopowej bądź robotycznej resekcji odbytnicy" przedstawił dr n. med. Krzysztof Kaseja, a o "Możliwościach wystandaryzowania przedniej resekcji odbytnicy" mówił dr hab. n. med. Marek Zawadzki.

Podczas sesji na temat "Zaawansowanego raka odbytnicy" prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski przedstawił "Rolę chirurga w zespole wielodyscyplinarnym w leczeniu chorych na mCRC, jako możliwości redukcji zagrożeń okołooperacyjnych", zaś dr hab. n. med., prof. nadzw. Dawid Murawa, prof. UZ mówił o "Leczeniu chirurgicznym choroby oligometastyczna: leczenie chirurgiczne przerzutów do wątroby".

3.jpeg

Oprócz metod operowania, bardzo szeroko poruszane były inne, towarzyszące im metody takie jak radioterapia chemioterapia i immunoterapia. I tak np. na temat "Radykalnej radioterapii raka odbytnicy" wykład wygłosił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bujko, zaś o "Możliwościach radioterapii stereotaktycznej w leczeniu rozsianego raka odbytnicy. Nowoczesne podejście do radioterapii - Linac MR" mówili dr hab. n. med., prof. UMK Maciej Harat, dr n. med. Tomasz Wiśniewski i dr n. med. Janusz Winiecki.

Kolejną dziedziną medycyny, wspierająca chirurgię onkologiczną jest bez wątpienia immunoterapia, na temat której mówiła dr n. med. Manuela Las-Jankowska w swoim wykładzie "Zastosowanie immunoterapii w leczeniu rozsianego raka odbytnicy"

Podczas sesji dotyczącej "Leczenia skojarzonego raka odbytnicy" – przedstawiono przypadki kliniczne, a tak moderatorzy dyskusji, wśród których nie zabrakło dr hab. n. med., prof. nadzw. Jaceka Śmigielskiego, jak pozostali uczestnicy konferencji mieli okazję podzielić się swoimi uwagami na temat podjętych w konkretnych przypadków działań i wdrożonych procedur medycznych.

4.jpeg

Cały duży panel poświęcony był "Prehabilitacji w raku odbytnicy". Prof. Dr. Hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, guru prehabilitacji w Polsce, mówił o tym "Kiedy rozpoczynać prehabilitację chorych z rakiem odbytnicy", jak istotne jest właściwe odżywienie chorego i jaką rolę odgrywa zadbanie o właściwe nastawienie chorego, chociażby do kwestii wyłonienia stomii i jak ważną rolę w tej kwestii, odegrać mogą organizacje pacjenckie, bo nikt nie przekona tak nie wleje otuchy w serce przyszłego stomika i nie przekona go o tym, że z wyłonioną stomią można funkcjonować bardzo dobrze, jak inny stomik.

O tym "Jak zmierzyć efekt prehabilitacji?" mówili dr hab. n. med., prof. uczelni Iwona Głowacka-Mrotek i dr n. med. Łukasz Leksowski.

Nie zabrakło również głosu pielęgniarek stomijnych, których niezwykle ważna rola, niejednokrotnie podczas konferencji, została podkreślona, ponieważ tak w procesie prehabilitacji, jak opieki śródoperacyjnej, a na koniec pomocy we właściwym doborze sprzętu, jest ona nie do przecenienia.

5.jpeg

Swój wykład na temat "Trudna stomia – spojrzenie pielęgniarki stomijnej", wygłosiła mgr Katarzyna Brzozowska – pielęgniarka stomijna, która pokazała jak z pomocą właściwie dobranego sprzętu i akcesoriów stomijnych, można wyprowadzić bardzo trudną stomię i ulżyć pacjentowi, zapobiegając dalszym powikłaniom.

Tak wiele się działo podczas tych dwóch niezwykle owocnych, tak w zdobytą wiedzę, jak i nawiązane kontakty dni, że nie sposób wszystkiego opisać.

Bardzo dziękujemy za możliwość obecności na tym wydarzeniu. Bez wątpienia zdobyta wiedza zaprocentuje i będzie służyć naszym podopiecznym.

Tekst Katarzyna Szczepańska

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na