Cze 202402
Wyobrażenie o tym, jak powinna wyglądać piękna skóra i czym się powinna charakteryzować, zmieniało się zgodnie z panującą epoką i modą. Przez całe wieki, panowała moda na bladą skórę, której alabastrowy odcień symbolizował przynależność do wyższych (w domyśle: lepszych) sfer i lepsze urodzenie. Wraz z nastaniem XX wieku, na salony i pod zamożniejsze strzechy trafiła wreszcie moda na opaloną złocistą skórę, pozostając już w mentalności społecznej, jako coś naturalnego, normalnego i dla wszystkich. Dziś w wieku XXI modne jest to, co lubimy i w (a także: z) czym się czujemy dobrze.
A wiele kobiet czuje się dobrze, mogąc cieszyć się i chwalić ładnie opaloną skórą.
Opalamy się więc korzystając z naturalnych kąpieli słonecznych, i opalamy się - korzystając z solarium, które często traktowane jest jako miejsce, gdzie tworzy się „podkład / przygotowanie” pod letnie opalanie.
Czy korzystanie z solarium jest zdrowe – w ogóle?
To pytanie, które dzieli odpowiadających na dwie grupy. Jedni uważają, że to niepotrzebne ryzyko, inni – że jeśli opalanie w solarium odbywa się pod kontrolą - ryzykiem nie jest.
Przyjmuje się, że z solarium korzystać nie powinny:
A jak temat wygląda w przypadku korzystania z solarium przez stomika?
Inaczej w przypadku stomika bez historii onkologicznej a inaczej takiego, który cierpiał na nowotwór. W tym drugim przypadku solarium nie jest wskazane w ogóle.
Co się tyczy stomików, u których wyłoniono stomię nie z powodów nowotworowych – nie ma większych przeciwwskazań, by korzystali oni z solarium (jeśli tylko nie są oni w grupie osób, dla których jest to ryzykowne). Jednak, korzystać mogą pod pewnymi warunkami, których warto przestrzegać dla własnego bezpieczeństwa..
Kiedy i w jaki sposób stomik może korzystać z solarium?
Kiedy nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań - dlatego właśnie, przed wprowadzeniem w życie planu korzystania z solarium należy fakt ten skonsultować z lekarzem.
O czym powinien pamiętać stomik / stomiczka, zanim skorzysta z solarium?
Inaczej temat wygląda w przypadku osób (także stomików) z historią onkologiczną.
Czy stomik z historią onkologiczną może korzystać z solarium?
Wiele organizacji zdrowotnych, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), odradza korzystanie z solarium, szczególnie osobom z historią nowotworową i młodocianym.
Zdecydowanie nie zaleca się więc opalania ciała w solarium osobom, które leczyły się onkologicznie. Mogą one korzystać z naturalnych kąpieli słonecznych – jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych – o czym szerzej pisaliśmy w innym artykule.
Solarium nie jest bezpieczne dla osób, także stomików po terapii onkologicznej ze względu na:
Korzystać czy nie?
Coraz częściej i głośniej mówi się, że walory estetyczne w postaci ładnie opalonej w solarium skóry nie równoważą ryzyka, jakie niesie za sobą ta forma dbania o urodę. Przed skorzystaniem warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, a także skonsultować ten temat z lekarzem i dla większego bezpieczeństwa wybrać kąpiele słoneczne w bezpiecznych na ekspozycję słoneczną porach.
Tekst Iza Janaczek
Foto unsplash