Autor: Fundacja STOMAlife

 

Stomik Radzi – mądre wskazówki od tych, którzy już się nauczyli

Nauka pielęgnacji stomii niejednemu spędziła sen z powiek. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że to wszystko nie jest takie trudne, a to, co nastręczało największych kłopotów, staje się zwykłą codzienną rutyną. Nie sposób o tym wiedzieć na początku drogi, ciężko też od razu poznać ułatwienia, które sprawią, że na pierwszy rzut oka poważne problemy można po prostu ominąć sposobem lub też małym trikiem. Jak słusznie sobie wyobrażamy, stomikowi nikt nie poradzi tak dobrze jak… inna osobą ze stomią. Dlatego też zapytaliśmy Was o rady i poniżej publikujemy pierwsze z nich.

Trochę ciepła w codziennej pielęgnacji:

  • „Przed przyklejeniem płytki, rozgrzej ją w dłoniach, a łatwiej przykleisz ją do skóry”.
  • „Przed przyklejeniem worka, podgrzewam go suszarką, a pastę uszczelniającą na chwilę wkładam do szklanki z ciepłą wodą”.

Niekoniecznie specjalistyczne środki:

  • „Do pielęgnacji skóry dookoła stomii wystarczy woda i szare mydło ‒ Biały jeleń”. Dodatkowo, zamiast tony gazików i ręczników papierowych, świetnie sprawdzi się ściereczka z mikrofibry o miękkiej fakturze”.
  • „Nauczyłam się przepłukiwać worki odpuszczalne ciepłą wodą. Teraz wszystko jest idealne i czyste. A jestem już prawie 11 miesięcy po wyłonieniu kolostomii. Teraz już nie taki diabeł straszny, jak go malują”.

Tampon nie tylko dla kobiet?

  • „Jeśli chcesz siebie posiedzieć dłużej w wannie lub pod prysznicem bez worka ‒ użyj tamponów. Świetnie się sprawdzają i dodatkowo rozszerzają ujście jelita”.
  • „Mam ileostomię. Na początku swojej drogi ze stomią przy wymianie worka używałem tamponów. Patent przydaje się, zanim ogarnie się w miarę regularne, bezpieczne pory zmiany worka/płytki”.
  • „Dzięki użyciu tamponów można spokojnie pochodzić po domku bez worka, co dobrze wpływa na gojenie podrażnień. Pewnie, trzeba czasami przytrzymać, żeby nie poleciało, ale nie takie rzeczy w młodości się robiło”.

Masz swoje własne sposoby, które mogą przydać się innym? A może chciałbyś podzielić się z innymi swoim doświadczeniem lub historią? Napisz do nas na biuro@stomalife.pl lub wyślij list na Fundacja STOMAlife ul. Chałubińskiego 8 00-613 Warszawa.

 

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na