Życie z woreczkiem stomijnym to wyzwanie. Zwłaszcza na samym początku, po opuszczeniu szpitala i rozpoczęciu samodzielnego stoma-życia. Wtedy niepokoi wszystko, co się wiąże z nową rutyną. Często także wszystko to - przeraża.
Co przeraża najbardziej? Chyba najbardziej przeraża publiczne funkcjonowanie z woreczkiem stomijnym. Przeraża możliwość jego odklejenia się w metrze, w biurze czy w sklepie, tak jak i przeraża konieczność jego zmiany w miejscu innym niż domowa, znana łazienka.
Temat zaplanowania wyjść z domu to coś, co przychodzi wielu stomikom z wielkim oporem i niepokojem. Mamy wielką nadzieję, że treść tego artykułu wleje w Was, drodzy Przyjaciele ze stomią więcej wiary w to, że ten temat absolutnie jest do opracowania z sukcesem. A w przypadku wątpliwości i pytań zapraszamy i zachęcamy Was do kontaktu.
Jak przygotować się do pierwszych wyjść z domu po operacji wyłonienia stomii?
Pierwsze wyjścia z domu po operacji wyłonienia stomii mogą budzić obawy, ale odpowiednie przygotowanie sprawi, że będą bardziej komfortowe i mniej stresujące. Co zrobić, by ruszyć z miejsca – dosłownie i w przenośni?
- Zaplanuj trasę i czas wyjścia
Na pierwsze wyjścia warto wybrać krótkie, sprawdzone „próbne” trasy. Najlepiej takie, gdzie łatwo o toaletę w pobliskiej kawiarni lub centrum handlowym. Na początek warto wybrać miejsce, które się miło kojarzy i jest niedaleko od domu. Warto też, by zminimalizować stres, wybrać właściwą porę, najlepiej taką, gdy miejsca, które chcesz odwiedzić, są mniej zatłoczone.
- Sprawdź stan woreczka
Przed wyjściem z domu upewnij się, że woreczek jest opróżniony i płytka stomijna nie odkleja się na brzegach.
Jeśli coś budzi Twój niepokój – zmień woreczek. Dla pewności możesz obkleić płytkę półksiężycami hydrokoloidowymi, które zmniejszają ryzyko awaryjnego odklejenia się płytki.
- Zabierz z sobą „zestaw awaryjny”
Absolutnie nic nieprzewidzianego nie musi się zdarzyć, ale dla spokoju ducha i psychicznego komfortu warto wziąć z sobą kosmetyczkę stomika, a w niej:
- dodatkowy worek stomijny – najlepiej z już wyciętym otworem,
- niezbędne akcesoria używane podczas zmiany woreczka w domu (w praktyce będą to chusteczki czyszczące, worek na odpady, spray lub chusteczki z barierą ochronną, pierścienie uszczelniające lub pasta uszczelniająca),
- bieliznę na zmianę. Warto zabrać jedną zapasową parę. Pamiętajmy, że pierwsze wyjścia to kumulacja stresu, warto zrobić wszyskto, by go zminimalizować, a właściwe przygotowanie do wyjścia na pewno wpłynie pozytywnie na psychikę.
- Ubierz się wygodnie i tak, jak lubisz
Zwłaszcza na te pierwsze wyjścia wybieraj odzież, która maskuje worek stomijny i nie uciska miejsca wyłonienia (to może być luźna bluzka, tunika, sukienka, spodnie z elastycznym pasem lub z wysokim stanem).
By jeszcze bardziej „schować worek”, użyć można specjalnych pasków maskujących – zapytaj o nie naszego partnera, sieć sklepów medycznych Med4Me.
- Zaproś na spacer kogoś, komu ufasz
Zdecydowanie łatwiej przekraczać granice stresu z zaufanym człowiekiem u boku. Podczas rozmowy można zapomnieć o nowej sytuacji, a obecność drugiego człowieka z reguły działa krzepiąco i poprawia komfort psychiczny.
- W telefonie komórkowym miej kontakt do swojej opiekunki stomijnej
Czasami, w niespodziewanej sytuacji, stres i panika powodują pustkę w głowie – warto wtedy skontaktować się z osobą znającą temat, która doda otuchy i pomoże przejść przez stresującą sytuację.
- Warto dać sobie czas
Pierwsze stoma-wyjścia mogą być stresujące. I pewnie takie będą. Może wydawać Ci się, że „wszyscy widzą i wiedzą”. I że na pewno przydarzy się coś, na co jeszcze nie jesteś gotowy/gotowa. Jednak, choć początki mogą być stresujące i trudne, to warto się przełamywać i uczyć niezależności w nowej rzeczywistości. Każde wyjście będzie kolejnym krokiem do większej pewności siebie i niezależności.
Lepsza jest łagodna perswazja niż wywieranie presji
Do decyzji o wyjściu z domu po operacji wyłonienia stomii każdy stomik dochodzi we własnym czasie. Nie należy osób ze stomią zmuszać do czegoś, na co nie są psychicznie gotowe. Warto natomiast stomików wspierać i oferować im pomoc w przejściu na kolejny poziom niezależności, jakim bez wątpienia jest wyjście z domu.
Pamiętajmy, że każda nowa sytuacja budzi stres. W przypadku rozpoczęcia życia ze stomią takich sytuacji jest wiele. Z czasem, wraz z lepszym rozumieniem stomii i tego, jak fakt jej posiadania wpływa na życie i jak można ją zagospodarować, strach zmniejsza się i do głosu dochodzi nieśmiała nadzieja na to, że naprawdę z tą stomią można zupełnie dobrze żyć. Jednak, by dojść do takich wniosków, potrzeba otwartości, czasu oraz chęci współpracy. A także wiary w to, że skoro tak wiele osób żyje dzięki stomii jakościowym życiem pełnym planów, fakt, że stomia przywraca normalność, nie może być mitem. A skoro tak – to warto się postarać, by dołączyć do grona ludzi, którzy na nowo cieszą się swoim życiem.
Tekst: Iza Janaczek
Zdjęcia: Pixabay i Med4Me.
W galerii widoczne są m.in. zdjęcia przykładowej
kosmetyczki stomika, spakowanej na wyjścia.
Kosmetyczka, produkty stomijne a także torba #stomikmoże
dostępne są w sklepach naszego partnera – w Med4Me