Magda Swojak to pielęgniarka, która posiada ponad 15-letnie doświadczenie w niesieniu pomocy pacjentom stomijnym. Jednocześnie pracuje w poradni dla stomików, gdzie udziela konsultacji, odpowiada na wszelkie pytania i udziela pomocy zainteresowanym. Z niektórymi pacjentami utrzymuje kontakt już ponad 10 lat.
Moim zadaniem jest pokazać pacjentom, że ich życie nie wymaga zmiany o 180 stopni. Jednak sama rozmowa to za mało, pacjenci muszą skonfrontować się z nieznanym, pokonać przeszkody na swojej drodze, dostosować się do nowej sytuacji. Po prostu z czasem, zdobywając kolejne doświadczenia, muszą nauczyć się żyć ze stomią. Pocieszające jest to, że większości pacjentów się to udaje. Realizują swoje pasje, pracują, zakładają rodziny. W końcu zdobywają potrzebne doświadczenie i wiedzą jak postępować, żeby osiągnąć swoje cele. Potrzeba jednak czasu, tego nie da się wypracować w tydzień.
Staram się, żeby już przed operacją pacjenci mogli dotknąć worek, założyć go. Często wspólnie nalewamy tam wody, żeby pacjent mógł wyobrazić sobie jak będzie wyglądało jego życie ze stomią. Lepiej zrobić to przed operacją, ponieważ później, bezpośrednio po zabiegu, pacjent walczy z bólem
i nie jest wtedy w stanie rozmawiać i chłonąć informacji. Wydaje mi się, że najlepiej kontynuować rozmowy z pacjentem dzień po operacji, dać mu czas na odpoczynek i przemyślenia, analizę sytuacji. Później można skuteczniej mu pomóc, ponieważ pacjent będzie bardziej skory do zdobywania informacji i sam zacznie zadawać pytania, co jest dla mnie bardzo ważnym znakiem. Świadczy o chęci zrozumienia i, w pewnym sensie, pogodzeniu się z sytuacją.
Utrzymuje kontakty w zasadzie ze wszystkimi moimi pacjentami, każdy z nich ma mój numer telefonu i w każdej chwili może do mnie zadzwonić. Odbywam też dużo spotkań konsultacyjnych w poradni, gdzie udzielam informacji na temat leków, sprzętu, spraw technicznych czy zmian zdrowotnych. Z niektórymi osobami mam nawet 10 lat stażu znajomości.