Kiszonki ratują nas przed stresem.
Następnym razem, gdy poczujecie się szczególnie zestresowani, być może dokładniej przemyślicie, co zjeśc na obiad lub kolację.
Dodawanie większej ilości błonnika i sfermentowanej żywności przez kilka tygodni może po prostu pomóc poczuć się trochę mniej zestresowanym.
Wyniki badań sugerują, że stosowanie takiej diety może zmniejszać poziomu stresu, a drobnoustroje jelitowe biorą udział w procesach snu. Na dłuższą metę dieta zawierająca kiszonki może pomóc w ochronie zdrowia psychicznego na dłuższą metę.
Dlatego dzisiaj dla Was przepis na domowe kimczi
Składniki na duży słój lub plastikowy pojemnik:
5 łyżek soli morskiej
2 – 3 litry wody
1 kg kapusty pekińskiej
¼ szklanki szczypiorku, pokrojonego w grube kawałki
½ marchewki, pocięta w cienkie paseczki
Składniki na pastę kimchi:
¾ szklanki wody
2 łyżki mąki ryżowej
1/2 łyżki cukru
¼ cebuli
1 ząbek czosnku
3 łyżki sosu sojowego
2 łyżki papryki słodkiej
2 łyżki papryki ostrej – najlepiej oryginalnej gochugaru do kupienia w internecie lub sklepach z orientalną żywnością
1 łyżeczka startego imbiru
¼ łyżeczki soli
Przygotowanie:
- Kapustę przekroić wzdłuż na cztery części, następnie każdą ćwiartkę pokroić na małe kawałki. Tak przygotowaną kapustę przełożyć do dużej miski, zalać wodą z solą, docisnąć talerzykiem obciążonym słoikiem i odstawić na 60 minut.
- W międzyczasie zagotować wodę z mąką ryżową oraz cukrem i gotować przez 1 -2 minuty do czasu, aż zmieni się w gęsty, ryżowy kleik. Wtedy zdjąć z ognia i odstawić do przestudzenia.
- Cebulę i czosnek bardzo drobno posiekać lub rozetrzeć na pastę w blenderze. Następnie do przestudzonego kleiku dodać posiekaną cebulę, czosnek, sos sojowy, paprykę oraz sól i bardzo dokładnie wymieszać.
- Kiedy pasta będzie wymieszana dodać posiekany szczypior oraz marchew i jeszcze raz krótko wymieszać.
- Namoczoną kapustę odcedzić, bardzo dokładnie odcisnąć i przełożyć do dużej miski. Dodać pastę kimchi i przy pomocy dłoni w rękawiczkach dokładnie natrzeć kapustę pastą. Kiedy całość będzie wymieszana przełożyć do pojemnika.
- Pojemnik zamknąć i zostawić na blacie na 2 – 5 dni, czyli do momentu, aż zrobi się lekko kwaśne. Potem przełożyć do lodówki i wykorzystywać wtedy, kiedy najdzie was ochota.
Można jeść samą, jako dodatek do mięs, ryb, makaronu albo dodawać do bulionu, pyszne są też pierożki z kimczi
Smacznego
Oczywiście pamiętajcie, że każdy z nas ma inną tolerancje na różne składniki dlatego dopasujcie je do swoich preferencji.