Lepszy i gorszy czas

Lepszy i gorszy czas…

Autor: Karolina Nowakowska

 

Świat sceny kusi, intryguje, przyciąga wszystkich. Tych, którzy marzą o świetle reflektorów, i tych, którzy zasilają widownie. Okupiony jest jednak ogromnym stresem wykonawców: chorobami, uzależnieniami i nieustanną walką o spełnianie oczekiwań publiczności, która zwykle nie jest tego poświęcenia świadoma.

Na czerwonym dywanie każdy czuje się lepiej. Każdy czuje się wartościowy. Samoocena, choćby na chwilę, wzrasta, wzmacniając tym samym naszą psychikę. Błysk fleszy dodaje skrzydeł, a to, że słyszymy swoje imię wykrzykiwane przez tłum fotoreporterów, pozwala nam odnieść wrażenie, że znaczymy więcej, niż dotąd sądziliśmy. Niestety nikt artystów nie uczy, jak z tym żyć. Nie wiemy też, jak radzić sobie z zazdrością o sukcesy innych, kiedy wydaje się, że własnych nam brakuje, jak przebić się w tłumie i nie załamywać, gdy przysłowiowy telefon nie dzwoni. Podejmując decyzję o wyborze uczelni artystycznej, nie mamy pojęcia, czy zrobimy oszałamiającą karierę, o której każdy adept sztuki aktorskiej marzy, czy do końca zmuszeni będziemy walczyć o przetrwanie, nie chcąc zrezygnować z marzeń. Nikt nie tłumaczy nam, co zrobić, gdy osiągniemy sukces, kiedy z dnia na dzień wzrasta popularność, rozpoznawalność, gdy wszystko nagle staje się łatwiejsze i przez te pięć minut, nie wiadomo dlaczego, sami sobie wydajemy się lepsi. A nie daj Boże lepsi od innych.

Też miałam lepszy i gorszy czas – jak większość osób, które znam. Mam jednak poczucie, że woda sodowa nigdy nie uderzyła mi do głowy, bo wartości, w jakich zostałam wychowana, nigdy by na to nie pozwoliły. Znam jednak smutne przypadki, kiedy odnoszący sukces szczęściarze nie mieli w sobie dość sił. Zawsze uważałam, że należy mieć w sobie pokorę i szacunek do innych. Taki, jakiego sami chcielibyśmy doświadczać.

Doskonale pamiętam też trudne początki, kiedy niepewna i jeszcze nieświadoma własnej wartości starałam się zaistnieć, choć nie byłam pewna, czy mam szansę. Nigdy nie zapomnę momentu, który odmienił bieg mojej drogi – otworzył drzwi do najpopularniejszego polskiego serialu i spowodował, że moja kariera nabrała rozpędu. Wiem, jak fantastyczne jest poczucie wolności i pewność, że tak już będzie zawsze. Ale to „zawsze” zazwyczaj prędzej czy później się kończy bądź jego moc słabnie. Przekonałam się, jak wiele mądrości potrzeba, aby się w tym wszystkim nie zgubić i nie zwątpić w siebie. Wymaga to dużo pracy, ale i pomaga umocnić charakter.

Sytuacje, które opisałam powyżej, to mechanizmy znane mi z doświadczenia, z obserwacji świata, z którym jestem związana od najmłodszych lat. Oczywistym jednak dla mnie jest, że nie są one odległe także od życia tych, którzy nie parają się artystycznymi zawodami. Przykłady te z powodzeniem można przełożyć na inną branżę. To nie jest tak, że artyści są inni. Artyści mają wrażliwsze, często bardziej kolorowe dusze, przez co postrzegani są jako lekkoduchy. Mają odmienny godzinowo system pracy, a specyfika ich profesji sprzyja szybszemu nawiązywaniu relacji. Jednak prawidła, którymi rządzi się show-biznes, podobne są do tych, które spotykamy w każdym innym zawodzie. Bo czy nie zdarzyło ci się stresować przed przymusowym wystąpieniem na firmowym evencie? Czy nie czułeś na sobie spojrzeń innych, kiedy stawałeś do konkursu? Czy nie byłeś załamany, gdy nie udało ci się zdobyć tytułu pracownika roku, mimo że ciężko na niego pracowałeś? A może każdego dnia drżysz, czy szef przedłuży ci umowę? Widzisz, mamy podobnie! Warto sobie uświadamiać, że wszyscy, niezależnie od tego, w jakiej branży działamy, jedziemy na tym samym wózku, dając z siebie wszystko, by spełnić się w wykonywanej pracy. Pracy, która ma swoje blaski, ale i cienie. Dlatego warto zadbać o świadomość siebie.

Rozwój osobisty ma kluczowy wpływ na nasze życie – powtarzam to często na stronach, które czytasz. Robię to celowo. Przybliżając swoją historię, chcę unaocznić, jak ważne jest rozwijanie własnej świadomości. Dzięki niej bowiem znajdziesz w sobie odpowiedzi na pytania, które życie postawi na twojej drodze. Poczujesz siłę, która pomoże ci utrzymać się na powierzchni podczas gorszych chwil, i nie stracisz wiary w siebie i własne możliwości, nawet gdy ludzie wokół będą mówili inaczej.

  • Fragment ebooka Karoliny Nowakowskiej pt. Jak zmienić swoje życie. Zbiór inspirujących felietonów. Całość dostępna jest na platformie https://how2.shop/

Ciekawostka:

How2 to technologiczno-wydawniczy startup ‒ pierwsze w Polsce w pełni cyfrowe wydawnictwo oraz pierwsza w naszym kraju tego typu platforma z ebookami.

Platforma How2 stworzona została przez Agnieszkę Hyży dziennikarkę, prezenterkę telewizyjną, właścicielkę agencji eventowej Global Media oraz Annę Zofię Powierżę ‒ fotografkę, reżyserkę, właścicielkę agencji kreatywnej 4MC.

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na