Ogólnopolska Kampania Społeczna
"STOMAlife. Odkryj Stomię"

Zmiany w realizacji zleceń na wyroby medyczne

Obowiązująca od początku tego roku ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” zmienia częściowo zasady wydania refundowanych wyrobów medycznych. Poprawa dotyczy jednak osób do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Artykuł 18 dopuszcza odbiór wyrobów medycznych w zależności od rzeczywistych potrzeb i zużycia. Jest to niezwykle ważne w przypadku zaopatrzenia ortopedycznego. Długi czas oczekiwania na wymianę w ramach refundacji oznaczał wielokrotnie korzystanie z niedopasowanego sprzętu i zatrzymywanie postępu rehabilitacji bo dzieci szybko wyrastały. Ustawodawca wyszedł naprzeciw tym potrzebom i dla wybranej grupy dzieci zniósł ograniczenia czasowe i limity kwotowe na refundowane wyroby medyczne.

Czytaj więcej


Fotorelacja ze spotkania w Wałbrzychu

hdrSerdecznie dziękujemy wszystkim za obecność na warsztatach stomijnych, które odbyły się w Wałbrzychu. Wyjątkowe słowa uznania kierujemy również dla Lidii Krzyżanowskiej, niezastąpionej pielęgniarki stomijnej, która przekazała uczestnikom niezwykle interesujące porady w zakresie pielęgnacji i obsługi stomii. Zdjęcia dostępne są po kliknięcu czytaj więcej” poniżej.

Czytaj więcej


Kampania „Rzecznik Praw Pacjenta Przypomina”

rzecznik_praw_pacjenta3Jako Fundacja, na co dzień mamy kontakt z osobami, które przechodzą leczenie bądź są już po jego zakończeniu. Właśnie dlatego, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że świadomość oraz wiedza na temat własnych praw oraz możliwości skorzystania z pomocy wyspecjalizowanych instytucji w procesie leczenia jest niezwykle pomocna.

Popierając inicjatywę Rzecznik Praw Pacjenta, zachęcamy do zapoznania się z ich treścią oraz do świadomego korzystania z własnych praw!

Czytaj więcej


Nowy numer kwartalnika „Po prostu ŻYJ” już dostępny!

jesien-ppzŚwiatło dzienne ujrzał drukowany jesienny numer kwartalnika „Po prostu ŻYJ”, w którym przeczytacie historię kolejnej stomiczki, Eweliny Zach – bohaterki akcji „Stomicy pod wodą”, zorganizowanej przez Fundację STOMAlife oraz rozmowę z Anną Maruszeczko, którą od dawien dawna najbardziej interesują prawdziwe ludzkie historie. O tym jak nazywać rzeczy po imieniu, o strachu i lęku opowiedziała kobieta o wielu twarzach: dziennikarka, producentka, pisarka, feministka, podróżniczka i narciarka – Paulina Młynarska. W jesiennym numerze znalazł się również artykuł Profesora Krzysztofa Bieleckiego o profilaktyce leczenia odleżyn a także jak zawsze, spora dawka o diecie, podróżach i modzie oraz wiele wiele więcej.

Czytaj więcej


List Rzecznika Praw Dziecka z okazji Gali stomaPERSONA 2016
logorpd
List dostępny jest tutaj: http://stomalife.pl/list-rzecznika-praw-dziecka-z-okazji-gali-stomapersona-2016/

 

Dzień stomika – róże na ulicach polskich miast
dsc02694

Jak co roku, 5 października obchodzony jest Krajowy Dzień Stomika. To ważny dzień dla wszystkich osób żyjących z wyłonioną stomią, a jest ich w Polsce ponad 40 tysięcy. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy z jakimi borykają się stomicy. Fundacja STOMAlife zorganizowała 1 października w 11 polskich miastach happening polegający na rozdawaniu róż – kwiatów, które stały się symbolem stomii.

Czytaj więcej


Podróż stomika samolotem – infografika

stomalife1-page-001Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dwie infografiki, mające na celu ułatwić przygotowanie się do podróży oraz samą podróż. Infografiki w wersji do pobrania umieszczamy tutaj: http://stomalife.pl/podroz-stomika-samolotem-infografikaPodsumowanie działań Fundacji STOMAlife w kwestii proponowanych zmian do ustawy refundacyjnej

STOMAlife_logoGłównym celem powstania Fundacji STOMAlife była potrzeba wspierania osób z wyłonioną stomią. Naszym działaniom od początku przyświeca jedna idea – poprawa jakości życia stomików. Dlatego nie mogliśmy pozostać obojętni na pojawienie się projektu zmian do ustawy refundacyjnej, która naszym zdaniem niesie realne zagrożenia dla środowiska stomijnego. W ostatnich tygodniach podjęliśmy szereg działań, aby głos stomików, lekarzy i pielęgniarek stomijnych został zauważony i dotarł do decydentów.

stomalife.pl/podsumowanie-dzialan-fundacji-stomalife-w-kwestii-proponowanych-zmian-do-ustawy-refundacyjnej


KONKURS: Odkryj stomię na wakacje!

odkryjstomienawakacje-1Nastał przepiękny czas wakacji! Ten wyjątkowy okres spędzasz nad morzem czy aktywnie w górach? Masz swoje ulubione formy rozrywki oraz relaksu zaplanowane na letnie dni? Wolisz wypoczynek w gronie znajomych czy w pojedynkę z książką na leżaku? Możliwości jest wiele! W związku z tym, że pogoda dopisuje, a wakacyjny nastrój i nam się udzielił, postanowiliśmy ogłosić kolejną edycję konkursu: ,,Odkryj stomię na wakacje”!

Czytaj więcej


List od stomików w sprawie projektu zmian do ustawy refundacyjnej

sirenKochani, musimy sprawić, żeby nasz głos w sprawie zmian do ustawy refundacyjnej został zauważony!!! Aby tak się stało, musimy zewrzeć szeregi i działać wspólnie. Po kliknięciu „czytaj więcej” uzyskacie informacje co możecie zrobić, aby wspomóc nasze działania o Wasze lepsze jutro.

Czytaj więcej


OD 3 lat stomiczka. TERAZ MATKA

foto_Od 3 lat stomiczka teraz matkaZ okazji ,,Dnia Matki” ukazała się sesja zdjęciowa ,,Od 3 lat stomiczka, TERAZ MATKA”. Zdjęcia powstały w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,STOMAlife. Odkryj stomię”. Roksana Mikołajczak, bohaterka fotografii, jest pierwszą Polką, która mając wyłonioną stomię odważyła się publicznie pokazać swoje ciążowe zdjęcie. Kampania z udziałem Roksany ma uświadomić Polakom oraz samym stomikom, że posiadanie stomii nie wyklucza z normalnego życia i spełniania marzeń.

Czytaj więcej


Dodatkowe wsparcie działań kampanii

dorotamintaDo grona osób współpracujących z kampanią ,,STOMAlife. Odkryj stomię” dołączyła Dorota Minta – Psycholog kliniczny. Zawodowo posiada ogromne doświadczenia w pracy z osobami zmagającymi się z zaburzeniami odżywiania, doświadczającym obniżonego nastroju i niezadowolenia z jakości własnego życia, odczuwającymi brak satysfakcji z własnego życia i niską samoocenę. Prywatnie autorka bloga o roli kulinariów w psychologii człowieka: http://dorotaminta.natemat.pl

Zarząd Fundacji STOMAlife


Szymon Schmidt – 17 letni bloger stomik

fb_img_1459192995074-300x300Do grona blogerów dołączył 17 letni Szymon Schmidt. Historia Szymona dostępna jest oczywiście na naszej stronie: http://stomalife.pl/szymon-szmidt-17-letni-stomik/Relacja z otwarcia poradni w Elblągu

logo_tvelblag_poziom

Relację z zeszłotygodniowego otwarcia poradni stomijnej w elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią zrealizowała Telewizja Elbląg. Materiał dostępny jest tutaj: http://stomalife.pl/relacja-z-otwarcia-elblaskiej-poradni-w-telewizji-elblag/


Otwarcie poradni stomijnej PKS STOMAlife w Elblągu

elbląski szpital specjalistyczny11 lutego przy Specjalistycznym Szpitalu z Przychodnią w Elblągu, otwarta została pierwsza w województwie Warmińsko-Mazurskim poradnia stomijna. Zarówno stomicy jak i ich bliscy w każdy czwartek, od godziny 15 do 17 mogą zaczerpnąć bezpłatnej porady wykwalifikowanej pielęgniarki stomijnej.

czytaj więcej

12-02-2016


….. and a Happy New Year

sylwesterSzampańskiego, tanecznego i niezapomnianego wieczoru! A na najbliższy rok, spełnienia marzeń. Życzymy Wam, aby wszystkie troski przeminęły wraz ze starym kalendarzem oraz, żeby pozytywne myślenie prowadziło Was ku realizacji Waszych pragnień. Szczęśliwego Nowego Roku!!!

31-12-2015


Portal www.chojnice.com o spotkaniu stomików

IMG_20151217_115522

O naszym zeszłotygodniowym, wigilijnym spotkaniu w Chojnicach napisano na portalu www.chojnice.com

czytaj więcej

22-12-2015


Spotkanie przedświąteczne w Słupsku

IMG_20151218_154401W piątek 18.12 uczestniczyliśmy w spotkaniu słupskiego oddziału POL-ilko. Przedświąteczne spotkanie swoją obecnością zaszczycyli: Członek Rady Programowej Kampaniii ,,STOMAlife. Odkryj stomię” Zoran Stojcev, Panie pielęgniarki oraz ksiądz. Dziękujemy za wspólne piernikowe szaleństwo. Wesołych!

Galeria zdjęć

19-12-2015


Spotkanie przedświąteczne w Koszalinie

IMG_20151218_112413_1_BURST00218.12 Kampania ,,STOMALIFE. Odkryj stomię” odwiedziła Koszalin. Wzieliśmy udział w spotkaniu stomików tamtejszego oddziału POL-ilko. Magia świat i wspaniała atmosfera sprawiły, że długo będziemy wspominali to spotkanie. Do zobaczenia!

Galeria zdjęć

18-12-2015

 

Spotkanie przedświąteczne w Chojnicach

IMG_20151217_12165517.12 odbyło się przedświąteczne spotkanie w Chojnicach. Dziękujemy za tak liczne przybycie i zaskakujące efekty wspólnego piernikowania! Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli ponownie spędzić wspólnie czas. Może przy zdobieniu wielkanocnych pisanek?! Tymczasem Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.


Galeria zdjęć

18-12-2015


Spotkanie przedświąteczne w Częstochowie

DSC_0085Wczoraj mieliśmy przyjemność ozdabiać pierniki w Częstochowie. Dziękujemy wszystkim za te miłe chwile. Do zobaczenia wkrótce i Wesołych Świąt!


Galeria zdjęć

17-12-2015


Spotkanie przedświąteczne w Szczecinie

IMG_20151215_12142915.12 stomicy ze szczecińskiego oddziału POL-ilko spotkali się przy wspólnym przedświątecznym stole. Atmosfera była wprost magiczna! Dziękujemy, że mogliśmy spędzić z wami ten czas. Jeszcze raz życzymy Wesołych Świat i do zobaczenia w Nowym Roku.

Galeria zdjęć

16-12-2015


Spotkanie przedświąteczne w Warszawie

IMG_20151209_11175410 grudnia odbyło się warszawskie spotkanie piernikowe. My do dzisiaj nucimy kolędy i wspominamy piękny czas spędzony z uczestnikami spotkania. Po stokroć DZIĘKUJEMY! Szczególne podziękowania dla Łukasza Kawczyńskiego za niesamowite doznania muzyczne. Co za głos! I jeszcze dla wspaniałych elfów za piernikowe arcydzieła

Galeria zdjęć

10-12-2015


 Nie lada gratka dla wszystkich fanów naszego Omira!

Nie lada gratka dlBQ8V9707a wszystkich fanów naszego Omira! Od teraz, maskotkę kampanii  można nabyć w sklepach medycznych lub zamówić bezpośrednio u nas, pod adresem biuro@stomalife.pl. Cały dochód ze sprzedaży kangurków zostanie przeznaczony na cele statutowe Fundacji. Wspaniały prezent Gwiazdkowy i szczytny cel w jednym! A do tego cudowna przytulanka, wygodna poduszeczka, stylowa ozdoba – Omir jest absolutnie wielofunkcyjny 🙂

czytaj więcej

07-12-2015


Spotkanie przedświąteczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

DSC_0096

2 grudnia w Ostrowcu Świętokrzyskim wspaniali ludzie dekorowali pachnące pierniki… Było wręcz bajkowo. Nie możemy doczekać się przyszłorocznego spotkanie. Mamy na co czekać 🙂 Dziękujemy!

Galeria zdjęć

05-12-2015


Nowy numer kwartalika ,,Po prostu ŻYJ” jest już dostępny!

PoProstuŻyj2Światło dzienne ujrzał właśnie drugi numer kwartalnika ,,Po prostu ŻYJ”. W najnowszym numerze znajdziecie m.in. wywiad z Dorotą Wellman dotyczący oswajania odmienności, czy rozmowę z Laurencem Freemanem odnośnie medytacji. Poza tym, porady ekspertów, kilka słów o diecie i modzie, a także historia stomiczki Jolanty Oleksiak Bil. Czasopismo jest dostępne w punktach PKS STOMAlife oraz w wybranych sklepach medycznych. Możecie również zamówić magazyn pisząc do nas na adres: biuro@stomalife.pl, a my wyślemy egzemplarz pocztą. Gorąco zachęcamy do lektury!

Po prostu ŻYJ

04-12-2015


Paulina Kaszuba w piątce finalistów konkursu ,,Człowiek bez barier 2015”

czlowiek bez barierOgromna duma i radość! Paulina Kaszuba znalazła się w piątce finalistów konkursu ,,Człowiek bez barier 2015”. Podzielamy słowa Pauliny, które padły ze sceny w czasie gali rozdania nagród: ,,sporo już za nami ale jeszcze wiele przed nami”. Paulina, serdecznie Ci gratulujemy a zarazem dziękujemy, że możemy działać razem! W kupie siła! 🙂 Zachęcamy do obejrzenia filmu dotyczącego naszej finalistki:

obejrzyj film

03-12-2015


UWAGA! KONKURS! „Worek Świętego Mikołaja – edycja 2”
10389199_853687194662165_1065381731429814565_n

Święta zbliżają się do nas wielkimi krokami. Pewnie większość z Was co roku dekoruje świątecznie swoje domy. Musimy się przyznać, że jeśli chodzi o świąteczne ozdoby, nie znamy umiaru. Im więcej tym lepiej 🙂 Warto pomyśleć też o tym, żeby Wasze woreczki również nabrały świątecznego charakteru. 🙂 Ogłaszamy więc wielki konkurs na najpiękniejszy świąteczny woreczek.

czytaj więcej

03-12-2015


Wystawa ,,7010 metrów marzeń” w Gorzowie Wielkopolskim

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim można już oglądać naszą wystawę „7010 metrów marzeń”, czyli relację Tomasza Tobiaszewskiego z wyprawy na siedmiotysięcznik Khan Tengri. Tomasz jest alpinistą i stomikiem, ale przede wszystkim człowiekiem, który skutecznie sięga po własne marzenia. Może będzie dla Was inspiracją….

Galeria zdjęć

01-12-2015


Spotkanie przedświąteczne w Krakowie

IMG_20151127_160911Pierwsze piernikowe spotkanie za nami. Kraków, dziękujemy za obecność i prawdziwie świąteczną atmosferę. Było naprawdę magicznie. Do zobaczenia następnym razem!

Galeria zdjęć

30-11-2015


Spotkanie andrzejkowe POL-ILKO Słupsk

DSC_1454

Każda okazja, żeby się z Wami spotkać jest dobra. Jesteśmy w swoim żywiole mogąc czerpać od Was energię i inspirację do dalszych działań. 26 listopada odbyło się w Słupsku spotkanie andrzejkowe, które porządnie naładowało nasze baterie. Były wróżby, śmiechy, długie rozmowy i cudowna atmosfera. Z całego serca dziękujemy za ten wspólny czas!

Galeria zdjęć

25-11-2015


„STOMAlife. Odkryj stomię” jedną z najlepszych kampanii społecznych na świecie!!

Magellanplat1

Kampania „STOMAlife. Odkryj stomię” otrzymała nagrodę Platynowego Magellana. Organizatorami programu są Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-ilko, Fundacja im. dr. Macieja Hilgiera, Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” oraz Fundacja STOMAlife. Partnerem medycznym jest firma SALTS POLSKA Sp. z o.o.

czytaj więcej

09-11-2015


Worek z treśc– naklejki STOMAlife

Naklejka 15
Naklejki można otrzymać w Punktach PKS STOMAlife, wybranych sklepach medycznych oraz pisząc na adres biuro@stomalife.pl.

czytaj więcej

18-10-2015


Wystawa zdjęć ,,STOMAlife. Odkryj stomię” w Birmingham

STOMAlife_9

Przekaz kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” stał się inspiracją dla Karoliny Kuszowskiej, studentki Birmingham City University. W ramach projektu magisterskiego  zorganizowała wystawę pt. FaceSTOMA, podczas, której wykorzystała zdjęcia z sesji Pauliny Kaszuby zrealizowanej przez naszą kampanię.

czytaj więcej

16-10-2015


Patronat honorowy Rzecznika Praw Pacjenta

logoRzPP2Z przyjemnością informujemy, że kampania „STOMAlife. Odkryj stomię” została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta. Niezmiernie cieszy nas taki rozwój spraw. Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy!

czytaj więcej

12-10-2015


Pierwszy numer kwartalnika „Po prostu ŻYJ”

po prostu żyj fotoJuż jest – pierwszy numer kwartalnika Fundacji STOMAlife i kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” – „Po prostu ŻYJ”. Czasopismo zostało stworzone specjalnie z myślą o stomikach, ale jest poświęcone nie tylko tematyce stomii. Bezpłatny kwartalnik zawiera porady specjalistów, wywiady ze znanymi osobami oraz informacje dotyczące diety, mody i urody. W pierwszym numerze znajdziecie między innymi wywiad z Małgorzatą Rogalską, Wiesławem Sokolukiem czy historię naszej blogerki Roksany Mikołajczak. Czasopismo jest dostępne w punktach PKS STOMAlife, których adresy można znaleźć klikająć poniżej ,,czytaj więcej” , oraz w wybranych sklepach medycznych.

10-10-2015

pobierz numer


Nowy Punkt Konsultacyjno-Szkoleniowy w Warszawie

Logo_Szpital_na_SolcuDzięki współpracy personelu i lekarzy ze Szpitala na Solcu i Fundacji STOMAlife pojawił się w Warszawie kolejny Punkt Konsultacyjno-Szkoleniowy dla stomików. Konsultacje odbywają się w poniedziałki w godzinach 17:00 – 19:00. Adresy wszystkich punktów oraz numery pod którymi można się rejestrować można znaleźć klikając poniżej w czytaj więcej.

08-10-2015

czytaj więcej


Przewodnik po STOMii

przewodnik1Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem po STOMii dla Opiekunów, Pedagogów, Nauczycieli oraz każdego, kto chce być OSWOJONY.

czytaj więcej

05-10-2015


 Dzień Stomika 2015

Warszawa5 października obchodzony jest Krajowy Dzień Stomika. Tegoroczne wydarzenie zbiegło się z obchodzonym co trzy lata Międzynarodowym Dniem Stomika, który przypada w pierwszą sobotę października. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy z jakimi borykają się stomicy. Z tej okazji organizatorzy kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” na ulicach polskich miast rozdali róże i odpowiedzieli na wszelkie pytania dotyczące stomii.

czytaj więcej

05-05-2015


Kangurki przed obiektywem – sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

STOMAlife_młodzi_stomicy_webUrocze baletnice, skaterzy i piłkarze, a jednocześnie młodzi stomicy – kolejna sesja zdjęciowa zrealizowana w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” rozprawia się z mitem, że stomia dotyka tylko dorosłych i jest przeszkodą w realizacji marzeń.

czytaj więcej

30-09-2015


Nagrody „STOMApersona” rozdane

STOMApersona_14 września 2015r. odbyła się pierwsza Gala Róż „STOMApersona”, na której wręczono nagrody za zasługi w popularyzacji zagadnienia stomii i niesieniu pomocy stomikom. Podczas uroczystości statuetką „STOMApersona 2015” uhonorowano pięć pielęgniarek stomijnych, siedem otrzymało wyróżnienia.

czytaj więcej

08-09-2015


Seks po stomii, czyli jak bezpiecznie korzystać z uroków życia

STOMAlife_KobietaPolskie społeczeństwo unika otwartego dialogu o seksie, stomia pozostaje zaś zjawiskiem, o którym większość Polaków nie wie nic. Życie intymne stomika jest tym bardziej traktowane jako temat tabu, a to właśnie otwarta rozmowa jest jednym z najważniejszych elementów w powrocie do zdrowia seksualnego pacjenta. Seks, kiedy ma się wyłonioną stomię może być równie przyjemny, wystarczy zastosować się do kilku zaleceń.

czytaj więcej

31-08-2015


KONKURS: Wymyśl imię dla torbacza „STOMAlife. Odkryj stomię”

fb_kangurki_logoChcąc umilić, okres leczenia i akceptacji stomii także małym pacjentom stworzyliśmy maskotkę kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” – torbacza. Pluszak jest już gotowy do swojej pracy, jednak wciąż czeka na swoje imię. Wy również możecie pomóc mu w sprawianiu radości maluchom z oddziałów dziecięcych – mamy dla Was konkurs!

czytaj więcej

25-06-2015


Karta stomika w podróży – bezpłatne szkolenia dla sektora turystycznego

karta stomika banerZbliża się okres wakacji, czas urlopów oraz letnich wyjazdów. Stomia nie jest przeszkodą w podróży, jednak brak odpowiedniej wiedzy na jej temat ze strony otoczenia może rodzić wiele kłopotliwych sytuacji. Szczególnie przygotowani na nie powinni być pracownicy firm przewozowych, lotniczych, służb celnych oraz hoteli, od których reakcji zależy komfort podróży oraz wypoczynku osoby ze stomią. By uniknąć nieprzyjemnych dla obu stron sytuacji organizatorzy kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” zapraszają na bezpłatne szkolenia związane z potrzebami stomika. Zapraszamy!

czytaj więcej

15-06-2015


Relacja z Biegu Konstytucji 3 maja

DSC_4447.NEFW weekend majowy udało nam się dotrzeć do mety „Biegu Konstytucji 3 maja”. Mimo to nie spoczywamy na laurach, nadal mamy w sobie energię i szykujemy się do kolejnych wyzwań. Mamy nadzieję, że Wy również pozostajecie aktywni i dołączycie do nas następnym razem. Satysfakcja z dotarcia na metę gwarantowana! W ramach motywacji zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z maratonu.

czytaj więcej

07-05-2015


Historie STOMAlife: Agnieszka Gapska, była stomiczka

11079351_955824081116108_2630865046820729068_nAgnieszka Gapska choruje na Leśniowskiego-Crohna. W czasie operacji resekcji jelit, odkryto, że jest w ciąży, a w jej trakcie trzeba było wyłonić u niej stomię. Dziś śladu po stomii nie ma, a na świecie został jej wspaniały synek – 3,5 letni Borysek. Stomia troszeczkę dała jej w kość ale wie, że da się funkcjonować tylko trzeba się tego nauczyć. Zresztą przekonajcie się o tym sami, czytając niezwykłą historię.

czytaj więcej

28-04-2015


Atlas stomijny – pomoc w edukacji pacjenta

Atlas_stomijny_1Funkcjonowanie pacjenta po operacji wyłonienia stomii w dużej mierze zależy od tego, jaka wiedza została mu przekazana przed zabiegiem i tuż po nim. Niezastąpioną rolę w tej sytuacji odgrywa personel medyczny. Aby ułatwić jego komunikację z pacjentem, w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”, powstały atlasy stomijne.

czytaj więcej

27-04-2015


Trenuj z nami!

Nordic walking. Red sticks on grass in parkW związku z nadchodzącym ,,Biegiem Konstytucji 3 maja” chcielibyśmy zachęcić was do uczestnictwa w maratonie, zorganizowanym przez Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA. Dlatego przygotowaliśmy dla Was garść praktycznych informacji, dotyczących treningu Nordic Walking.

czytaj więcej

04-04-2015


Stomia nie ogranicza – niezwykłe zdjęcia stomiczki

STOMAlife_9Stomia nie jest powodem do ukrywania się przed światem – taki komunikat przyświecał sesji zdjęciowej, zrealizowanej w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”. Bohaterką zdjęć jest Paulina Kaszuba, ambasadorka kampanii.

czytaj więcej

 01-04-2015


Karta stomika

Z inicjatywy organizatorów kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” osoby ze stomią mogą otrzymać kartę stomika. Jej posiadanie ma ułatwić stomikom funkcjonowanie w problematycznych sytuacjach, na przykład podczas kontroli granicznych i odpraw lotniczych.

czytaj wiecej

12-03-2015


Pielęgnacja skóry maluszka ze stomią

zmiana_sprzętu_stomijnegoStomia – mimo, że u noworodków najczęściej jest wyłaniana czasowo – stwarza wiele problemów pielęgnacyjnych i rodzi obawy rodziców o dalszy rozwój dziecka. W tych trudnych chwilach zawsze należy pamiętać, że stomia nie jest chorobą, a jedynie sposobem leczenia niektórych wad lub schorzeń, a często także jedynym ratunkiem dla życia dziecka.

czytaj więcej

06-02-2015


Marcel

rozaPrzedstawiamy Wam naszego kolejnego małego bohatera – Marcela Kaczyńskiego. Marcel ma już prawie roczek. Ileostomię wyłoniono u niego w trzeciej dobie po urodzeniu. W oczach mamy jest zwyczajnym, radosnym chłopcem, który nie przysparza większych problemów. Postanowiliśmy porozmawiać z nią na temat historii jego stomii. Zapraszamy do lektury!

czytaj więcej

19-02-2015


Krzysiek – trzydziestolatek, a od 10 lat urostomik.

ZdjęcieKrzysztof ma już trzydzieści lat, jego „malinka” – bo tak nazywa swoją stomię – obchodziła niedawno swoją dziesiątą rocznicę. Z tej zrobił małe podsumowanie swojego życia z woreczkiem na brzuchu, okazało się, ze od czasu wyłonienia stomii zmieniło się ono na plus. Podzielił się z nami swoją historią – zapraszamy do lektury.

czytaj więcej

16-02-2015


 Piotr Lasociński 

00042Piotr Lasociński jest stomikiem od października 2013 roku. Stomia została u niego wyłoniona w wyniku colitis ulcerosa – wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Uważa, że stomia zmieniła jego życie na lepsze, dzięki niej może normalnie funkcjonować i rozwijać się zawodowo. Na co dzień prowadzi własną restaurację, uprawia sporty i jest szczęśliwym mężem oraz tatą. Pan Piotr podzielił się z nami swoją historią – zapraszamy do czytania oraz oglądania.

 czytaj więcej

10-02-2015


Konkurs: Zakochaj się w swojej stomii!!!

Zbliżają się Walentynki, święto zakochanych. Z tej okazji mamy dla Was konkurs – nie tylko dla par!!! Wystarczy, że napiszecie nam dlaczego warto pokochać własną stomię.

czytaj więcej

04-02-2015


Terapia i zdrowie

okladka_4_14W dwumiesięczniku „Terapia i Zdrowie” cyklicznie publikujemy historie stomików i porady stomijne. Stałe rubryki mają: psycholog Rafał Rybka, psychodietetyk Katarzyna Błażejewska, psychoonkolog i psychoseksuolog Bianca-Beata Kotoro.

czytaj więcej

09-02-2015


Stomia u noworodka

noworodekKiedy się wyłania stomię u noworodków? Jak wygląda jej pielęgnacja? Zapraszamy do przeczytania naszego najnowszego materiału i obejrzenia rozmowy z mamą niemowlaka ze stomią oraz Kierownikiem Oddziału Chirurgii SPZOZ w Szczecinie. Materiał zawiera również instruktaż zmiany worka stomijnego u noworodków.

czytaj więcej

05-02-2015


Porady psychologiczne w ramach kampanii

KLES8R9D8L-LRStomia jest nie tylko fizycznym, ale także psychicznym obciążeniem dla pacjenta. 67% pacjentów odczuwa ograniczenia w kontaktach z otoczeniem, zarówno z powodów fizycznych jak i psychicznych, dlatego tak istotne staje się wsparcie psychologa. W ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” ruszył właśnie nowy adres mailowy, dzięki któremu pacjenci stomijni, ich rodziny oraz najbliżsi mogą uzyskać poradę i wsparcie psychologiczne. Jeżeli masz pytanie, napisz psycholog@stomalife.pl lub poradnia@stomalife.pl

czytaj więcej

26-01-2015


Bycie nastolatkiem – to jak jazda na rollercoasterze! Znasz to?

bangDla nastoletniego umysłu stomia jest dodatkowym obciążeniem i często niepotrzebnie staje się przyczyną odosobnienia. W naszym najnowszym materiale Bianca Beata-Kotoro przekonuje młodych stomików, że wcale nie różnią się od swoich rówieśników, a także radzi jak i dlaczego warto zaakceptować siebie i swoją stomię. Zapraszamy do lektury, szczególnie młodzież i rodziców.

czytaj więcej

13-01-2015


Rozmowa z Zofią Augusewicz – pielęgniarką stomijną.

Zofia Augusewicz2Zofia Augusewicz jest pielęgniarką stomijną od ponad 30 lat. W rozmowie z nami opowiada o swoich doświadczeniach w pracy ze stomikami oraz podkreśla, że wsparcie jest dla nich bardzo ważne nie tylko bezpośrednio po operacji wyłonienia stomii, ale również w późniejszym życiu.

czytaj więcej

09-12-2014


Stomia – nadzieja czy choroba?

pobrane„Stomia nie jest wrogiem. Lepiej traktować ją jako przyjaciela, dzięki któremu żyjemy. A, że czasem przyjaciel nie jest najpiękniejszy albo potrafi nas zirytować? Przecież to zdarza się nawet wśród najlepszych przyjaciół” – dr Tomasz Banasiewicz określił w ten sposób stomię w rozmowie z miesięcznikiem „Terapia i Zdrowie”.
Wywiad jest już dostępny na naszej stronie. Zapraszamy do czytania.

czytaj więcej

03-12-2014


W dolnośląskim otwarto bezpłatne poradnie dla stomików

rozaOperacja wyłonienia stomii zazwyczaj wiąże się z obawą braku akceptacji ze strony społeczeństwa i nieumiejętnością poradzenia sobie w nowej sytuacji, stąd tak istotna jest rola poradni stomijnych. Stomicy z województwa dolnośląskiego już teraz mogą otrzymać wsparcie – we Wrocławiu oraz Świdnicy, w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” powstały bezpłatne poradnie stomijne.

czytaj więcej

02-12-2014


Oskar1 Oskar

Oskar jako noworodek miał wyłonioną kolostomię. Obecnie posiada urostomię. Nie przeszkadza mu ona w zabawie i codziennych psotach. W przyszłości chciałby być pilotem.
Zapraszamy do obejrzenia jego historii!

czytaj więcej

28-11-2014


Stomia to nie wyrok – wszystko o rehabilitacji

Przystosowanie się do życia po operacji wyłonienia stomii, okazuje się dla wielu osób bardzo trudnym okresem. Konieczność zmiany nawyków żywieniowych i fizjologicznych jest w wielu przypadkach przyczyną pogorszonego nastroju, niechęci do otoczenia oraz stanowi barierę w podejmowaniu wszelkich działań. Szansą na szybszy powrót do dobrej kondycji i poprawy jakości życia jest regularna aktywność fizyczna. Kiedy i od jakich ćwiczeń można ją rozpocząć? Odpowiedz na te i inne pytania w naszym najnowszym artykule o rehabilitacji po zabiegu wyłonienia stomii. Zapraszamy do lektury!

czytaj więcej

24-11-2014


Ruszył blog Pauliny Kaszuby

IMG_6726Pamiętacie historię Pauliny Kaszuby? Paulina jest stomiczką od prawie 20 lat. Jej historia jest dowodem na to, że będąc stomikiem można korzystać z życia w pełni. Stomia nie stanowi dla niej żadnego ograniczenia: pływała z delfinami, skakała ze spadochronem i latała na paralotni. To tylko nieliczne, zrealizowane przez nią marzenia. Od teraz Paulina będzie się nimi z Wami dzielić na blogu, prowadzonym w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” i naszym profilu na Facebooku. Zapraszamy do czytania i komentowania!

czytaj więcej

18-11-2014


Konkurs „Różyczka” rozwiązany!

roza31 października zakończył się konkurs „Różyczka”, którego nazwa nawiązywała do sposobu w jaki stomicy określają stomię. Otrzymaliśmy wiele interesujących projektów, niezwykle trudno było nam wybrać z nich najciekawsze. Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace. Po długich dyskusjach Rada Konkursowa wybrała najlepsze. Przedstawiamy nagrodzonych laureatów.

czytaj więcej

07-11-2014


Antykoncepcja i ciąża w przypadku stomiczek

Dębski2Wiele kobiet przed operacją wyłonienia stomii ma wątpliwości związane z dalszym życiem intymnym oraz  możliwością zajścia w ciąże. Pojawiają się pytania o jej funkcjonowanie w wyniku powiększania obwodu macicy, czy też zdrowie dziecka, które przyjdzie na świat. Wbrew pozorom stomia nie przekreśla szans kobiety na zostanie mamą. O swoich obawach związanych z ciążą rozmawiała stomiczka Paulina Kaszuba oraz prof. Romuald Dębski, kierownik położnictwa i ginekologii szpitala Bielańskiego w Warszawie.

czytaj więcej

04-11-2014


Konkurs „Worek Świętego Mikołaja”

Wielkimi kworekrokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Mamy dla Was specjalny konkurs, który umili codzienną rutynę związaną z wymianą stomijnych worków Wystarczy, że stworzycie projekt worka stomijnego ze specjalną świąteczną grafiką. Czekamy na zdjęcia, filmy, rysunki lub projekty świątecznego worka stomijnego!

czytaj więcej

03-11-2014


Projekt „STOMAlife. Odkryj stomię” nagrodzony w Spotlight Awards

zielone jezioroZ przyjemnością dzielimy się informacją z ostatniej chwili: film przygotowany w ramach kampanii zdobył złoto w międzynarodowym konkursie Spotlight Awards w kategorii Video. Materiał przedstawia historię Pauliny Kaszuby – stomiczki od 13 roku życia.

czytaj więcej

29-10-2014


Bezpłatne szkolenie online

ludekZapraszamy do zapoznania się z pierwszym w Polsce interaktywnym kursem dotyczącym stomii i jej pielęgnacji. Szkolenie jest dla każdego nieodpłatnie dostępne i kończy się wydaniem zaświadczenia o odbyciu kursu.

czytaj więcej

27-10-2014


Dzień Stomika

SONY DSC

5 października odbył się Dzień Stomika. Z tej okazji mieszkańcy Warszawy mieli szansę dowiedzieć się więcej na temat kampanii i samej stomii.

 czytaj więcej

06-10-2014


7010 metrów marzeń

DSC_1884Podczas X Sympozjum Klubu Koloproktologów odbył się wernisaż wystawy 7010 metrów marzeń.Fotografie powstały podczas wyprawy Tomasza Tobiaszewskiego na siedmiotysięcznik Khan Tengri znajdujący się w centralnej części pasma górskiego Tien – Shan.

czytaj więcej

19-09-2014


 Filmy instruktażowe

KLES8R9DET-WBW celu ułatwienia, zarówno stomikom i pielęgniarkom, używania sprzętu stomijnego w ramach kampanii powstały filmy instruktażowe. Prezentują one, w jaki sposób należy zakładać sprzet stomijny w przypadku: kolostomii, ileostomii i urostomii, a także, gdzie na ciele wyłania się te trzy rodzaje przetok.

czytaj więcej

12-08-2014


 Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy

IV-letnia-akademia-onkologiczna-dla-dziennikarzyIV Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy powstała z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Fundacji im. dr. Macieja Hilgiera. Jej celem jest przybliżenie opinii publicznej osiągnięć nowoczesnej medycyny. W programie trwającej od 7 do 10 sierpnia 2014 r. znalazło się miedzy innymi wystąpienie prof. Tarnowskiego, który odniósł się do jakości życia stomików.

czytaj więcej

11-08-2014


Poradnie stomijne

roza

W ramach kampanii funkcjonują poradnie stomijne stworzone z myślą o stomikach, jak również o ich bliskich. Wyłonienie stomii wiaże się z obawą braku akceptacji ze strony społeczeńśtwa i nieumiejętnością poradzenia sobie w nowej sytuacji, stąd tak istotna rola poradnii stomijnych. Pierwsze takie miejsca otwarto w województwie pomorskim oraz śląskim.

czytaj więcej

25-07-2014


Odkryj stomię na wakacje!

baner_10_07_POPRAWIONY Jesteś stomikiem? Wakacje spędzisz na piaszczystych plażach, a może wolisz aktywne wycieczki wysokogórskie? Masz ulubionego drinka z parasolką lub tapas bar na jednej ze światowych riwier? Nie stronisz od kąpieli w Morzu Czerwonym, ale na potrzeby wypoczynku wystarczy Ci leżak nad jednym z siedmiu cudów mazur? Pokaż, że w wakacje stomia nie stanowi problemu! Czekamy na zdjęcia, filmy, rysunki lub teksty pokazujące, jak spędzasz wakacje.

czytaj więcej

10-07-2014


Zaprojektuj „różyczkę” – wspomóż kampanię „STOMAlife. Odkryj stomię”

rozaPrzygotuj projekt kotylionu lub statuetki, który nawiązywać będzie do symbolu kampanii – róży i wygraj tablet marki Samsung oraz roczną prenumeratę magazynu projektowego.

czytaj więcej

20-06-2014


 Spotkanie prasowe inaugurujące kampanię „STOMAlife. Odkryj stomię”.

Happy people and dog jumping together on the sunset beach11 czerwca w restauracji AleGloria odbyło się spotkanie prasowe inaugurujące kampanię „STOMAlife. Odkryj stomię”.

czytaj więcej

11-06-2014


Pomóż nam stworzyć raport „Życie pacjenta stomijnego w Polsce oczami pacjenta stomijnego”

stomalifeJeśli jesteś pacjentem stomijnym, pomóż nam w stworzeniu drugiej części raportu na temat życia pacjentów stomijnych w Polsce.

Wypełnij ankietę!

10-06-2014


Raport: „Personel medyczny o komforcie życia stomików”

stomalifeZdaniem pielęgniarek stomijnych pełną wiedzę i informacje o konsekwencjach związanych z wyłonieniem stomii dostaje tylko połowa pacjentów (49,5%), co trzeci (35,9%) uzyskuje je czasami, natomiast blisko 10% nie jest o tym wcale informowana.

Czytaj dalej

10-06-2014


 Ruszyła kampania „STOMAlife. Odkryj stomię”

stomalife

Głównym zadaniem kampanii społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię” jest walka z wykluczeniem społecznym stomików. Jej celem jest jednocześnie przełamanie tabu związanego ze stomią oraz edukacja pacjentów i społeczeństwa w zakresie faktów i mitów związanych z tą przypadłością.

Czytaj dalej

10-06-2014