Najczęstsze problemy ze stomią

Podrażniona skóra wokół stomii

Obszar skóry wokół stomii wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi by maksymalnie ograniczyć ryzyko podrażnień. Każdy stomik przynajmniej raz miał do czynienia z podrażnieniem skóry wokół stomii. Przyczyny takiego podrażnienia mogą być różne np. zmiana kształtu brzucha czy niewłaściwe wycinanie otworu w płytce.

Odklejające się worki stomijne

Jednym z najczęściej wymienianych problemów są odklejające się worki. Często spotyka to osoby, u których dopiero wyłoniono stomię i które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w ich zakładaniu. Z czasem poprawne naklejenie worka staje się coraz łatwiejsze.

Brak toalet dla niepełnosprawnych

Brak toalet dla niepełnosprawnych to kolejny punkt na liście problemów stomików. Stomicy potrzebują przestrzeni żeby zmienić worek stomijny. W zwykłych toaletach często brak jest odpowiedniej ilości miejsca, przez co wymiana worka trwa dłużej.

Problemy gastryczne

Stomicy powinni zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania oraz unikać produktów, które mogą zaburzać pracę układu pokarmowego. Właściwe funkcjonowanie jelit zwiększy komfort w codziennym życiu i uchroni od nieprzyjemnych niespodzianek.

Powrót do formy po operacji wyłonienia stomii

Posiadanie stomii nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania ćwiczeń i gimnastykowania się, nie wyklucza też powrotu do takiej sprawności fizycznej, jaką miało się przed operacją. Przeciętny okres rekonwalescencji trwa około 3 miesięcy.

Pierwsza podróż ze stomią

Przed planowaniem pierwszej dłuższej podróży po operacji mogą pojawiać pewne obawy i niepokój z nią związany. Jest to zupełnie naturalne. Jeśli jednak od operacji minęło niewiele czasu przed zamówieniem wakacji powinno się skonsultować swój wyjazd z lekarzem. Jeśli od operacji minęło mniej niż 6 miesięcy zgoda lekarza jest niezbędna.

  • Podczas podróży warto jest mieć ze sobą Kartę Stomika, która ułatwia stomikom funkcjonowanie w problematycznych sytuacjach, na przykład podczas kontroli granicznych i odpraw lotniczych.
    Zobacz, co zrobić, aby dostać Kartę Stomika >

Życie intymne ze stomią

Potrzeba seksu jest jedną z podstawowych, indywidualnych potrzeb ludzkich. Poważne zabiegi chirurgiczne – a do takich należy operacja wyłonienia stomii – mogą wpływać na seksualność, zmiany w wyglądzie oraz zmiany w sposobie postrzegania siebie samego.

Przepuklina okołostomijna

Aby wyłonić stomię, chirurg przeprowadzający zabieg musi przeciąć mięśnie brzucha. Skutkiem tego jest osłabienie mięśni wokół stomii, co znaczy, że czasami jelito może przedostać się przez mięśnie i utworzyć wybrzuszenie, czyli przepuklinę okołostomijną. Nie ma jednego prostego powodu dla którego czasami tworzy się przepuklina, chociaż na jej powstanie bardziej narażeni są ludzie starsi z nadwagą.

Odwodnienie u osób ze stomią

Odwodnienie to stan, w którym organizm traci więcej płynów niż ich przyjmuje. Stomicy są narażeni na odwodnienie, ponieważ mają usuniętą część jelit, co może osłabiać ich pracę. Dbanie o właściwe nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne u osób z ileosotmią.

Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na