OGARNIJ-SIE (2).png

Ogarnij się czyli: współczesne hokus - pokus niech - się stanie. O tym, że nie zawsze trzeba w "dobre rady"

  19-05-2024

Jeśli jest sformułowanie, które budzi we mnie niemoc, to jest to właśnie: OGARNIJ SIĘ.

Ogarnij się i zrób coś z sobą.
Ogarnij się i zmień pracę.
Ogarnij się – jak ty wyglądasz
.
Ogarnij się i żyj.

OGARNIJ-SIE (5).png
foto unsplash

Ogarnij się to takie współczesne: „czary mary, hokus pokus – niech się stanie”. Tylko w wersji: mało kultury, dużo braku taktu.

„Ogarnij się” jest radą bardzo uniwersalną i dobrą na wszystko.
Sugeruje zarówno zmianę stylu ubierania się, pospieszenie się, by zdążyć na autobus, jak i przygotowanie do egzaminu, który jest za 3 dni. Jest radą w przypadku obniżonego nastroju, stanów lękowych, depresji i wszystkiego, co się łączy z chorobami jelit.

Dlaczego? Bo idealnie kryje bezrefleksyjność i pasywne okrucieństwo.

OGARNIJ-SIE (3).png
foto unsplash

Ogarnij się i zacznij w końcu pracować – to do koleżanki z pracy, która zawaliła termin przez kolejną nieprzespaną noc związaną z bólem brzucha w zaostrzeniu Crohna.

Ogarnij się i przestań udawać. Nie wyglądasz na chorą – to do innej, która stała się mistrzynią w ukrywaniu sińców pod oczami i chronicznej bladości związanej z licznymi krwotokami, jakich doświadcza chorując na WZJG.

Ogarnij się i myśl pozytywnie. To do osoby, u której zdiagnozowano złośliwego raka, rokowania są średnie, a ona ma dwoje dzieci i kredyt na mieszkanie we frankach i jedyne czego chce, to źeby ktoś z nią posiedział i przez chwilę nie klepał pustych pocieszajek.  .

Ogarnij się i zacznij żyć. Inni mają gorzej, a ty masz wszystko, bo ja sobie żyły wypruwam. Wystarczy chcieć, więc zacznij. - To do własnego dziecka , które choruje na depresję i który dziś nie ma sił posprzątać pokoju i wytłumaczyć, dlaczego…

OGARNIJ-SIE (1).png
foto unsplash

Dziś dzień NZJ, dzień ludzi chorujących z powodu jelit. Ktoś pomyśli: jelita, wielkie mi rzeczy. Biegunkę się ma i ona przechodzi. A jak nie, to stoperan załatwia spraw.

Otóż nie zawsze i nie u wszystkich.

Choroby jelit to podstępni i wredni przeciwnicy. Ich perfidia polega na tym, że są chorobami przewlekłymi, a to oznacza, że się nie kończą happy endem, ale często ewoluują w coraz gorszą postać. Najczęściej diagnozowane to wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. 
Cechuje je upośledzenie wchłaniania składników odżywczych, co ma walne przełożenie na galopującą anemię, drastyczną utratę masy ciała, bezsenność, ciągłe bóle brzucha, brak kontroli nad jelitami i często także nad zwieraczami, ciągłe wizyty w szpitalach, inwazyjne leki, transfuzje krwi i żywienie pozajelitowe.
Jako że to choroby cywilizacyjne "złapać" może je każdy.
Nie, nie w autobusie i nie w kinie. To choroby autoimunologiczne, a to oznacza, że polegają na zwalczaniu organizmu chorującego człowieka. Co je powoduje? Wyniszczający styl życia, nałogi (zwłaszcza nikotynowy), zła dieta, brak snu, stres, tempo życia, 

OGARNIJ-SIE (6).png
foto unsplash

I co najsmutniejsze, choroby te dotykają najczęściej osoby w wieku 15-30 lat, czyli te często spalające się z powodu szkoły, studiów i kariery. Tempo, oczekiwania społeczne i niewyobrażalna presja powodują, że chorują osoby coraz młodsze.  I robią to z godnością, w milczeniu, usiłując zrozumieć, dlaczego tak wiele osób nie chce zrozumieć...  

Zanim każecie się im ogarnąć, pomyślcie, czy chcielibyście spędzać życie w toalecie albo w szpitalu. Czy chcielibyście zbrudzić spodnie, stojąc w kolejce w sklepie, będąc w kinie albo na randce. Czy chcielibyście błagać o wejście do toalety poza kolejnością i zostać wyśmianym.

Jeśli to nie działa na waszą wyobraźnię i nie budzi waszej empatii, to weźcie się i ogarnijcie. Czas najwyższy.

Dzień dobry, dobrzy Ludzie, dziś bez uśmiechu – dziś z frasunkiem na twarzy. :(

OGARNIJ-SIE (4).png

foto unsplash

Napisz komentarz
Imie:*
Komentarz: *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundacja STOMAlife - administratora danych osobowych - ul. Chałubińskiego 8 00-613 Warszawa, w postaci adresu e-mail na potrzeby otrzymywania powiadomień ze strony stomalife.pl

* Pola wymagane
Napisz odpowiedź
Imie:*
Komentarz: *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundacja STOMAlife - administratora danych osobowych - ul. Chałubińskiego 8 00-613 Warszawa, w postaci adresu e-mail na potrzeby otrzymywania powiadomień ze strony stomalife.pl

* Pola wymagane
Znajdź nas na
Znajdź nas na
Znajdź nas na